فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

آثار ورشکستگی در فسخ معامله یا قرارداد

ورشکستگی یکی از طرفین موجب فسخ معامله یا قرارداد فی مابین آنها نمی شود ، ورشکستگی مستاجر تاثیری در قرارداد موجر و مستاجر ندارد .
( آثار ورشکستگی در فسخ معامله یا قرارداد )

معاملات تاجر معتبر است و ورشکستگی تاجر بعد از معاملات تاثیری در قرارداد ها ندارد .

( آثار ورشکستگی در فسخ معامله یا قرارداد ) 

قرارداد ها و معاملات شرکت قبل از انحلال معتبر است و مدیر تصفیه امور شرکت را انجام می دهد ، انتقال مالکیت با تحقق شرایط فی مابین ممکن است و موارد فسخ نیز طبق قرارداد خواهد بود .

پرسش : ( آثار ورشکستگی در فسخ معامله یا قرارداد )

آیا ورشکستگی موجب فسخ قرارداد است ؟

ورشکستگی مستاجر تاثیری در قرارداد دارد ؟

وظیفه مدیر تصفیه بعد از انحلال شرکت چگونه است ؟

در قرارداد اجاره به شرط تملیک انتقال مالکیت چگونه تحقق پیدا می کند و موارد فسخ و انفساخ چگونه قابل توجیه است ؟

آثار ورشکستگی در فسخ معامله یا قرارداد

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمائی و مشاوره حقوقی کلیک کننید . )

داود چشمی 

پاسخ :

۱-اولاً ؛ موارد بطلان ، فسخ و انفساخ عقد اجاره در قانون مدنی آمده است و ورشکستگی طرفین عقد اجاره از موارد انفساخ عقد اجاره نیست .

بنابراین ؛ در صورت ورشکستگی مستاجر قرارداد اجاره به قوت خود باقی است و اقساط اجاره بها حال نمی شود و اجاره بها به ترتیبی که در قرارداد طرفین آمده است باید پرداخت شود .

ثانیاً ؛ جزء در مواردی که برای موجر در قرارداد اجاره حق فسخ پیش بینی شده باشد ، دعوای فسخ اجاره از جانب موجر مسموع نیست .

۲-همانطور که ورشکستگی مستاجر تاثیری در عقد اجاره ندارد ، اعسار مستاجر نیز به اعتبار عقد اجاره خللی وارد نمی کند ، اما ضمانت اجرایی ککه در قرارداد منعقده مقرر و توافق شده در مورد مستاجری که از پرداخت اقساط مال الاجاره خودداری نموده ، قابل اعمال خواهد بود .

۳-با توجه به اینکه معاملاتی که تاجر ورشکسته قبل از تاریخ توقف انجام داده معتبر است ، ورشکستگی بعدی شخص حقوقی تاثیری در قرارداد طرفین ندارد و باید بر اساس مندرجات قرارداد اقدام شود ، مگر اینکه محکمه تاریخ توقف را قبل از تاریخ انعقاد قرارداد تعیین نموده باشد .

۴-طبق ماده ۲۰۶ قانون تجارت ، شرکت به محض انحلال در حال تصفیه محسوب می شود و بر اساس ماده ۲۰۸ همان قانون : « تا خاتمه امر تصفیه شخصیت حقوقی شرکت جهت انجام امور مربوط به تصفیه باقی خواهد ماند و مدیران تصفیه موظف به خاتمه دادن کارهای جاری و اجرای تعهدات و وصول مطالبات و تقسیم دارائی شرکت می باشند و هرگاه برای اجرای تعهدات شرکت معاملات جدیدی لازم شود مدیران تصفیه انجام خواهند داد .

بنابراین ، انحلال شرکت خللی به تعهدات و قراردادهای شرکت وارد نمی کند و این تعهدات و قراردادها به قوت خود باقی است و باید بر اساس مندرجات قرارداد رفتار شود و به عبارت دیگر ، قراردادها و تعهدات ، ناشی از توافق طرفین قرارداد است و انحلال شرکت که ناشی از اراده یکی از طرفین قرارداد است ، تاثیری در تعهدات طرفین قرارداد ندارد .

۵-در این گونه قراردادها انتقال مالکیت زمانی انجام می شود که شرایط مندرج در قرارداد برای انتقال مالکیت محقق گردد و موارد فسخ یا انفساخ قرارداد نیز تابع مندرجات و شرایط قرارداد است و در صورتی که قرارداد در این مورد ساکت باشد ، در هر بخش ، اعم از اجاره یا انتقال مالکیت رابطه طرفین تابع عمومات قانونی است .

همانطور که ماهیت حقوقی این اقدامات نیز با مراجعه به قراردادها و تعهدات طرفین و انطباق هر مورد با قوانین مربوط قابل توصیف است .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + چهار =