آشنایی با دادگاه عمومیReviewed by داود چشمی on Jun 21Rating:

دادگاه عمومی حقوقی ،به دعاوی حقوقی و به اصطلاح مدنی رسیدگی می نمایند .

شروع رسیگی در دادگاه حقوقی ،مستلزم تقدیم دادخواست می باشد .هر دادگاه عمومی دارای یک قلمرو قضایی می باشد که به آن حوزه قضایی می گویند و حوزه قضایی عبارت است از قلمرو یک بخش یا شهرستان که دادگاه در آن واقع است .

قلمرو قضایی یک دادگاه با توجه به تقسیمات کشوری انجام می گیرد و براین اساس حوزه صلاحیت دادگاه مشخص می شود . در سطح کشور دادگاه های عمومی متعددی وجود دارند که به دعاوی حقوقی رسیدگی می نمایند اما باید در نظر داشت که فردنمی تواند دعوی خود را به دلخواه در هر دادگاه اقامه نماید ،تعیین دادگاه صلاحیت دار دارای ضوابط خاصی می باشد .

شایان ذکر است که در حال حاضر حوزه قضایی تهران و برخی شهر های بزرگ دیگر به واحد های متعددی تقسیم گردیده اند که تحت عنوان مجتمع ، اسم گذاری شده است . اما تقسیم بندی حوزه قضایی به واحد هایی از قبیل ،مجتمع یا ناحیه ،تغییری در صلاحیت عام دادگاه مستقر در آن ایجاد نمی کند .

بنابراین در صورت اقامه دعوی در هریک از مجتمع های قضایی هر حوزه قضایی ،آن مرجع صلاحیت دارد به دعوی مطروحه رسیدگی نماید . اما از آنجایی که تقسیم بندی حوزه قضایی به این واحد ها از جهت رسیدگی آسانتر و دسترسی به طرفین دعوی و سایر ادله می باشد ،باید حتی الامکان سعی گردد دعوی مورد نظر در مجتمع قضایی اقامه گردد که بر اساس اصول ،صلاحیت رسیدگی به دعوا را دارد .

حسب اصل حاکم بر دعوی حقوقی کلیه دعاوی بایستی در محل اقامت خوانده اقامه گردد مگر مواردی که قانون خلاف آن را تصریح و از این اصل استثناء نموده باشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =