شناسنامه از جمله اسناد هویتی است که توسط اداره ثبت احوال صادر میشود ،از زمان تولد نوزاد به مدت 15 روز برای دریافت شناسنامه نوزاد وقت است ،که پدر با در دست داشتن گواهی ولادت معتبر نیسب باید نسبت به گرفتن آن اقدام کند.شناسنامه دارای اطلاعات کلی فرد است .ما در این مقاله با شما همراه هستیم تا در مورد شناسنامه و ابطال شناسنامه توضیحاتی در حد نیاز ارائه دهیم با ما همراه باشید.

شما میتوانید سوالات خود را در قالب برای ما بیان کنید تا وکلای مجرب گروه وکلای حکمت به آن پاسخ دهند و یا در صورت نیاز با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید:

دفتر شرق تهران: فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع یا 142 شرقی روبروی درب اصلی پاساژ سپید پلاک 39 طبقه 2 واحد5-02177719337-09123439500

دفتر شمال تهران: نیاوران روبروی پاساژ نارون پلاک 127 طبقه 6 واحد 11-02126455688-09198099005

شناسنامه :

به سند هویتی که برای اتباع کشور جمهوری اسلامی ایران و توسط سازمان ثبت احوال کشور صادر می‌شود،شناسنامه اطلاق شده و در قدیم به شناسنامه، سجل گفته می شد و سازمان ثبت احوال، اداره سجل احوال نامگذاری شده بود. شناسنامه سند هویتی هر فردی در داخل کشور می باشد و شامل مشخصات کامل فرد دارنده شناسنامه می‌باشد. شناسنامه هر فرد جزء اسناد رسمی محسوب می شود ، سند رسمي نمي‌تواند مورد انكار يا ترديد قرار گيرد تنها مي‌تواند مشمول ادعاي جعل و تزوير شود.انكار يك سند به معناي انكار انتساب آن سند به شخص منتسب است.

صدور حكم  ابطال شناسنامه كنونی و صدور شناسنامه جدید چه زمانی مطرح میشود؟

تقاضای صدور حكم بر ابطال شناسنامه كنونی و دستور صدور شناسنامه جدید زمانی مطرح می‌شود که فردی دعوای ابطال شناسنامه کند یعنی بگوید شناسنامه‌ای که از آن استفاده می‌کرده متعلق به خودش نبوده است.

ابطال شناسنامه به سه طریق امکان‌پذیر است :

1- ترک تابعیت

2- فوت دارنده شناسنامه

3- رای قطعی دادگاه مبنی بر ابطال شناسنامه

بیشتر بخوانید شاید برایتان مفید باشد:وکالت در خرید و فروش

ابطال شناسنامه چه زمانی رخ میدهد؟

ابطال شناسنامه طبق رای دادگاه زمانی رخ می‌دهد که شخص دارنده شناسنامه درخواست ابطال شناسنامه قبلی و صدور رای مبنی بر صدور شناسنامه جدید با مشخصات مورد درخواست را نماید.

ابطال شناسنامه فعلی و تقاضای صدور شناسنامه‌ی جدید باید متکی بر دلایل قانع کننده باشد.

معمولا ابطال شناسنامه برای کم کردن سن صورت می‌گیرد و در این حالت، خواهان مدعی می‌شود. به عنوان مثال شناسنامه فعلی متعلق به برادرش است و والدین پس از فوت او، آن را باطل نکرده‌اند. در این راستا باید شهودی معرفی شوند و از طرف دادگاه نیز مساله به پزشکی قانونی برای تشخیص صحت ادعا ارجاع می‌شود.

پزشکی قانونی با تشریح وضعیت فیزیکی شخص، جواب خود را به دادگاه می‌دهد. دادخواست ابطال شناسنامه به طرفیت ثبت احوال داده می‌شود و نیازمند استشهاد محلی است.

مرجع صلاحیت دار ابطال شناسنامه:

1-اگر متقاضی مدعی شود اختلاف سن واقعی او با سن مندرج در شناسنامه اش بیشتر از پنج سال است.

 باید به کمیسیونی موسوم به کمیسیون تشخیص سن مستقر در فرمانداری شهرستان محل صدور شناسنامه اش رجوع کند. این کمیسیون مرکب استاز: فرماندار یا بخشدار، رییس اداره ثبت احوال محل، پزشک منتخب ، مدیرعامل سازمان بهداری استان و رییس شورای اسلامی شهر یا بخش. ریاست این کمیسیون بر عهده قاضی دادگاه محل است. صاحب شناسنامه تنها یک بار در طول عمر خود حق دارد از این طریق برای اصلاح سن مندرج در شناسنامه اقدام کند.

این در خواست هم می تواند در جهت افزایش و هم کاهش سن باشد. برای مثال متقاضی می تواند مدعی شود که سن او در شناسنامه 40 سال است ولی سن واقعی اش 46 سال یا 34 سال است. در هر حال این اختلاف نباید کمتر از پنج سال باشد.

2- اگر متقاضی مدعی شود که سن واقعی او با سن مندرج در شناسنامه اش کمتر از پنج سال اختلاف دارد، باید به دادگستری رجوع کند و با رعایت مقررات و تشریفات مربوطه و تقدیم دادخواست طرح دعوا کند.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:اسقاط کافه خیارات

نمونه دادخواست ابطال شناسنامه :

مشخصات طرفیننامنام خانوادگینام پدرشغلمحل اقامت- شهر- خیابان- کوچه
خواهان
خواندهاداره آمار و ثبت‌احوالمحلاقامتخواهان
وکیل یا نماینده
تعیین خواستهابطال شناسنامه شماره………. و تقاضای اصدار شناسنامه جدید با مشخصات واقعی خواهان
دلایل و منضماتکپی مصدق ۱. شناسنامه ۲. استشهادیه دائر بر اینکه خواهان از شناسنامه خواهر یا برادر متوفی خود استفاده می‌کند. ۳. جلب‌نظر پزشکی قانونی دائر بر تعیین سن واقعی
ریاست محترم دادگاه عمومی شهرستان……….با سلام، احتراماً به استحضار می‌رساند:

شناسنامه‌ای که کپی مصدق آن تقدیم شده است و در حال حاضر خود نیز از آن استفاده و بهره‌برداری می‌کنم شناسنامه واقعی اینجانب نمی‌باشد، بلکه متعلق به برادر متوفی اینجانب بوده است که والدین اینجانب به لحاظ بی‌سوادی یا شاید علاقه، حاضر به ابطال آن نشده و چند سال بعد که اینجانب متولد شدم آن را به اینجانب اختصاص دادند؛ فلذا با توجه به اینکه سن واقعی اینجانب با سن مندرج در شناسنامه متفاوت بوده با جلب‌ نظر خبره پزشکی قانونی صدور حکم به ابطال سند سجلی شماره………. و اصدار شناسنامه جدید با مشخصات واقعی اینجانب مورد استدعاست.

 

محل امضاء- مهر- انگشت

پیشنهاد ما برای شما:وکیل در شمال تهران

گروه وکلای حکمت:

با پیگیری های مستمر و به موقع در مورد پرونده های موکلین در زمینه اختلافات و دعاوی حقوقی و کیفری و خانواده و ثبتی سعی دارد که یک تیم قوی و با بهره مندی از علم نوین حقوقی با مشاوره های خود شما هموطنان گرامی را در مواجه شدن با مشکلات در پیشنهاد یک راه درست حقوقی و قانونی  راهنمایی و هدایت کند و با امکانات مشاوره های حقوقی و کیفری آنلاین و مشاوره های تلفنی و مشاوره های حضوری در تهران وکیل در نیاوران ، وکیل در شرق تهران ، وکیل در نارمک ، وکیل در فرمانیه ، وکیل در کامرانیه ،وکیل در قیطریه ،وکیل تهرانپارس ، وکیل دزاشیب، وکیل در میرداماد ، وکیل در الهیه، وکیل در اندرزگو ، وکیل در دروس  ،وکیل در شهرک غرب با منشور اخلاقی مسئولیت پذیری رضایت هموطنان را به دنبال خواهد داشت.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

تلگرام : vokalayehekmat

اینستاگرام : davood_cheshmi

در خصوص دعوای ابطال شناسنامه نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص دعوای ابطال شناسنامه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره دعوای ابطال شناسنامه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments