ابلاغ قضائی -انواع ابلاغ -ابلاغ قضائی شامل چه مواردی است و ضمانت اجرای آن چیست؟

افراد عادی برای اینکه پیامهای خود را به دیگران برسانند از راههای مختلفی نظیر:تلفن،پیامک،پست،اینترنت استفاده میکنند.اما در کارهای قانونی و قضائی ،برگه های قضائی مورد استفاده قرار میگیرد که با تشریفات خاصی در اختیار مخاطب قرار میگیرد که به آن ابلاغ قضائی میگویند در این مقاله با ما همراه باشید تا به شما بگوییم ابلاغ چیست؟

ابلاغ قضائی چیست؟

ابلاغ در لغت به معنای رسانیدن . گذاردن (پیام ) آمده است . بعد از اینکه دعوایی در دادگستری مطرح شد، اولین دستور قضایی که در مورد آن صادر می‌شود، ابلاغ است.

 مدیر دفتر دادگاه بعد از صدور دستور ابلاغ یک نسخه از دادخواست و ضمایم آن را در پرونده بایگانی می‌کند و نسخه دیگر به انضمام سایر اوراق برای ابلاغ و تسلیم به خوانده ارسال می‌‌شود. از اینجاست که وظیفه مأمور ابلاغ آغاز می‌شود.او دو روز وقت دارد که اوراق را به مخاطب آن یعنی خوانده برساند و در برگ دیگری که در اختیار دارد، رسید بگیرد.

انواع ابلاغ قضائی:

1-ابلاغ واقعی

2-ابلاغ قانونی

ابلاغ واقعی:

این ابلاغ در صورتی است که برگ قضایی طبق تشریفات قانونی به شخص مخاطب و در مورد اشخاص حقوقی به شخصی که مسئولیت دریافت اوراق را دارد، توسط مأموری که قانوناً مسئول اجرای ابلاغ باشد تحویل و رسید دریافت و مراتب گزارش شود.

 ابلاغ قانونی:

این ابلاغ در صورتی است که تسلیم اوراق و برگها به اشخاص مزبور به نحوی که در ابلاغ واقعی مقرر شده ممکن نباشد و آگاه نمودن آنها از مفاد برگ و اوراق طبق تشریفات دیگری که در قانون پیش بینی گردیده انجام گردد که ابلاغ قانونی محسوب میشود.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:وکیل کلاهبرداری

ابلاغ قضائی

 برگهای‌ مشمول‌ ابلاغ قضائی:

برگه های که شامل ابلاغ قضائی میشوند عبارت است از:

  • دادخواست و اخطاریه دعوت به جلسه دادرسی
  • اظهارنامه
  • احضاریه گواه
  • دادنامه و سایر پیوستها
  • رای مراحل بدوی
  • تجدیدنظر
  • فرجام خواهی
  • اجرائیه برای برخی از احکام برگها و تصمیمات دیوان عدالت اداری.

 محل‌ ابلاغ‌ قضائی برگها:

اصل بر این است که اوراق و برگها در اقامتگاه و نشانی خوانده که در دادخواست مندرج است ابلاغ شود .ولی چند استثنا داردکه عبارتند از :

۱. ابلاغ برگها در شهر مقر دادگاه (محلی که اصحاب دعوا انتخاب کرده اند)

۲. ابلاغ برگها به ناتوان

۳. ابلاغ برگها به نشانی معرفی شده به ادارۀ ثبت شرکتها

۴. ابلاغ برگها به مدیر تصفیه و اداره تصفیه شرکتها که اصولا ً موافق اصل

می باشد.

 ضمانت‌ اجرای‌ ابلاغ قضائی:

در صورتیکه دادخواست و پیوستهای آن مطابق مواد ۶۷ الی ۸۳ ق.آ.د.م ابلاغ نشود دادگاه رأساً و بدون درخواست اشخاص ذینفع ابلاغ را باطل مینماید مگر اینکه مخاطب در جلسه دادرسی حاضر شود و یا لایحه ارسال نماید چرا که مقصود از ابلاغ آگاهی طرفین دعوا از وقت دادرسی و تصمیمات دادگاه می باشد.

که طبق ماده ۸۳ ق. آ.د.م در صورتیکه اوراق به غیر شخص مخاطب ابلاغ شود در صورتی دارای اعتبار است که برای دادگاه محرز شود که اوراق به اطلاع مخاطب رسیده است.

پیشنهاد ما برای شما:قانون صدور چک جدید

گروه وکلای حکمت:

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

در خصوص ابلاغ قضائی -انواع ابلاغ -ابلاغ قضائی شامل چه مواردی است و ضمانت اجرای آن چیست؟ نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص ابلاغ قضائی -انواع ابلاغ -ابلاغ قضائی شامل چه مواردی است و ضمانت اجرای آن چیست؟ نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره ابلاغ قضائی -انواع ابلاغ -ابلاغ قضائی شامل چه مواردی است و ضمانت اجرای آن چیست؟ دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500