در خصوص اجرت المثل و نحله نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص اجرت المثل و نحله نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

خانم ها مطابق قانون ایران دارای حقوق مالی متعدد می باشند که یکی از این حقوق، اجرت المثل یا نحله می باشد که تعلق آن به زوجه دارای شرایطی می باشد برای اینکه از چگونگی و شرایط آن مطلع شوید میتوانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید .

اجرت المثل چیست ؟

اجرت‌المثل به حق‌الزحمه کارهایی گفته می‌شود که زن در خانه شوهر انجام می‌دهد اما موظف به انجام آن نیست .

شرایط تعلق اجرت المثل یا نحله به زوجه چیست؟

زنی که در خانه به قصد تبرع یعنی به رایگان و در راه رضای خدا کار می کرده است .

زنی که فعالیت خانه داری را به عنوان شرط ضمن عقد قرار داده باشد .

زنی که به علتی غیر از عسر و حرج تقاضای طلاق داده باشد .

زنی که همسرش وی را به خاطر تخلف از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار طلاق می دهد .

نحله چیست ؟

در لغت به معنی بخشش و در اصطلاح حقوقی مبلغی است که دادگاه بر طبق شرایطی که در بالا ذکر شد، تعیین می کند که مرد (زوج) باید به زن (زوجه) بپردازد .

« با توجه به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی که زوجه در خانه شوهر انجام داده و وسع مالی زوج، دادگاه مبلغی را‌ از باب بخشش (‌نحله) برای زوجه تعیین می‌نماید »

چگونگی تعیین نحله :

در تعیین نحله، دادگاه با توجه به وضع مالی زوج و زحمات زوجه مبلغی را به عنوان نحله تعیین می کند که به زوجه بپردازد و در نحله نیازی به تعیین کارشناس نیست و قاضی باید راجع به وضعیت مالی زوج تحقیق و با توجه به زحمات زن مبلغ متناسبی بابت نحله معین کند .

بیشتر بخوانید:مشاوره حقوقی مهریه

شرایط تعلق نحله :

1- اولین شرط تعلق نحله مثل تعلق اجرت المثل مشروط به تقاضای مرد برای طلاق است و نیز تقاضای مرد نباید ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی باشد .

2- نحله در طول اجرت المثل است یعنی اگر به هر دلیل امکان تعیین اجرت المثل نباشد (مثل این که زن قصد تبرع داشته) نوبت به نحله می رسد و نسبت به تعیین نحله اقدام می شود .

مبلغ نحله را چه کسی تعیین میکند؟

نحله با اجرت المثل قابل جمع نیست؛یعنی اگر شرایط تعلق اجرت المثل ، زمان زوجیت نباشد، زن دارای شرایط اخذ نحله می‌شود. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که در تعیین نحله بر خلاف اجرت‌المثل، نیازی به کارشناسی نیست و مبلغ را قاضی دادگاه تعیین می‌کند.

نکته :

اگر به هر دلیل امکان تعیین و مطالبه اجرت المثل نباشد (یکی از دلایل بالا) نوبت به نحله می رسد و نسبت به تعیین نحله اقدام می شود .

بنابراین نمی توان هم اجرت المثل گرفت و هم درخواست پرداخت نحله کرد .

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با وکیل خانوادهگروه وکلای حکمت و دریافت مشاوره حقوقی با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

یک سوال جزئی درباره اجرت المثل و نحله دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500