فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

احاله پرونده چیست ؟

معنای احاله در فرهنگ لغت به معنای  حواله کردن ، واگذاشتن کار یا امری به عهدة دیگری آمده است .

(احاله پرونده چیست ؟ )

در اصطلاح علم حقوق به معنی آن است که دیگری به جرمی به خاطر مصالح خاصی از دادگاه صلاحیتدار محلی به دادگاه هم عرض دیگری ارجاع شود.(احاله پرونده چیست ؟ )

به عبارت دیگر احاله عبارت است از واگذاری رسیدگی به یک اتهام از دادگاه واجد صلاحیت محلی به دادگاه دیگری که اصولاً صلاحیت محلی رسیدگی به آن را ندارد .(احاله پرونده چیست ؟ )

فلسفه پیش بینی احاله این است که در برخی موارد ، با توجه به اوضاع و احوال خاص ، دادگاهی که جرم در حوزه آن واقع نشده و در نتیجه صلاحیت محلی رسیدگی به آن را ندارد به دلایلی بهتر می تواند به آن جرم رسیدگی کند .

در این حال قانون گذار با پیش بینی امکان واگذاری رسیدگی به این دادگاه ، شرایط را برای این امر فراهم نموده است .

البته باید بدانیم که احاله پرونده نباید به کیفیتی باشد که موجب عسر و حرج شاکی و یا مدعی خصوصی شود .

                                              احاله پرونده چیست ؟

موارد احاله

ماده ۴۱۹ قانون آیین دادرسی کیفری موارد احاله را چنین نامبرده است :

الف- متهم یا بیشتر متهمان در حوزه دادگاه دیگری اقامت داشته باشند .

مانند موردی که عده ای در هنگام سفر به شهر دیگری ، در آنجا مرتکب جرم می شوند ، در حالی که محل اقامت بیشتر آنها در شهر دیگری غیر از محل ارتکاب جرم است . در این حالت ارسال احضاریه ها به اقامتگاه آنها و آمد و شد آنها از شهر محل اقامت خود به شهر محل رسیدگی هم برای دادگستری و هم برای آنها دشوار و پر هزینه است و برای تسهیل امور ، احاله پیش بینی شده تا رسیدگی به دادگاهی احاله گردد که محل اقامت بیشتر متهمان در حوزه آن قرار دارد .

ب- محل وقوع جرم از دادگاه صالح دور باشد ، به نحوی که دادگاه دیگر به علت نزدیک بودن به محل وقوع آن ، آسان تر بتواند به موضوع رسیدگی کند .

در برخی از نقاط کشور ، گاه قلمرو جغرافیایی نسبتاً وسیعی به عنوان حوزه قضایی یک دادگاه شناخته میشود . در این حال اگر محل استقرار دادگاه این حوزه ، در گوشه ای از حوزه قضایی مذکور باشد، ولی محل ارتکاب جرم در گوشه ی دیگری از این حوزه و دور از محل استقرار دادگاه باشد ، عملاً محل وقوع جرم از دادگاه صالح فاصله دارد و اگر در حوزه قضایی مجاور ، دادگاهی در نزدیکی محل وقوع این جرم مستقر باشد ، چنین دادگاهی بهتر می تواند به موضوع رسیدگی کند و امکان احاله وجود دارد .

علاوه بر موارد بالا ، سومین مورد احاله یک پرونده ، به منظور حفظ نظم و امنیت عمومی ، بنا بر پیشنهاد رئیس قوه قضائیه یا دادستان کل کشور و تجویز دیوان عالی کشور ؛ رسیدگی به حوزه قضایی دیگر احاله می شود .

چه کسانی میتوانند تقاضای احاله کنند؟

درخواست احاله منوط به افراد خاصی است:

۱-درخواست احاله از سوی رئیس حوزه مبدأ یا رئیس حوزه قضایی مبدأ:

بنابراین متهم یا شاکی حق درخواست احاله ندارند؛ اما اگر مراتب را به رئیس حوزه قضایی اعلام کنند ایرادی نخواهد داشت. علاوه بر این برای قاضی دادگاه که رسیدگی به پرونده را به عهده دارد نیز جایگاهی وجود ندارد. ممکن است قاضی در حین رسیدگی، مطلع گردد که رئیس حوزه قضایی محل به هر دلیل تقاضای احاله کرده و موافقت مرجع مافوق را نیز تحصیل کرده است.

۲-درخواست احاله از سوی رئیس قوه قضائیه یا دادستان کل کشور:

ماده ۶۴ آ.د.ک بیان میدارد: به منظور حفظ نظم و امنیت، هرگاه رئیس قوه قضائیه یا دادستان کل کشور تشخیص دهد، پس از موافقت دیوان عالی کشور پرونده به مرجع قضایی دیگر احاله خواهد شد.

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *