اخاذی چیست؟

اخاذی در فرهنگ لغت به معنای زور گیری و یا گرفتن مال  یا چیزی از شخصی  به زور و تهدید و به صورت غیر قانونی

تهدید به معنای ترساندن و بیم دادن است.

زورگیری و باج گیری یکی از زیر مجموعه های اخاذی است که میتواند به صورت خشونت آمیز و یا از راههای دیگر مانند تهدید انجام شود.که این تهدید میتواند برملا کردن راز و یا تهدید به ضررهای شرفی ونفسی وناموسی شود .

باید به این نکته توجه داشت که در قانون مجازات اسلامی جرمی به عنوان زورگیری و اخاذی وجود ندارد و این جرم ها شامل ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ است که ((هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان تا دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.))  که قاضی با توجه به شرایط و اوضاع و احوال رای صادر میکند.

آیا اخاذی با تهیه فیلم غیر اخلاقی دو جرم محسوب می شود؟

یکی از راههای اخاذی که الان در جامعه بسیار اتفاق می افتد تهیه فیلم های غیراخلاقی و تهدید به افشای آن است نظر به اینکه اگر کسی با تهیه فیلم غیر اخلاقی اقدام به اخاذی کند باید عمل وی را دو جرم و تعدد مادی از نوع مختلف تلقی کرد که در این حالت برطبق قانون مجازات اسلامی مصوب ۷۰ در ماده ۴۷ خود به اعمال هر دو نوع مجازات اشاره داشته است.

رسیدگی به جرم اخاذی و فیلمهای غیراخلاقی در صلاحیت کدام دادگاه است؟و چگونه میتوان آن را اثبات نمود.

رسیدگی به جرم تهیه فیلم غیراخلاقی در صلاحیت دادگاه انقلاب و رسیدگی به جرم اخاذی در صلاحیت دادگاه عمومی است.

ادله اثبات می تواند شهادت شهود یا ایمیل یا اس.ام.اس یا اقرار خود مرتکب باشد و مجازات آن عبارت است از شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان تا دو ماه تا دو سال.

جرم اخاذی به مانند دیگر جرائم از سه عنصر اصلی ؛ قانونی ، مادی و روانی تشکیل شده است که جهت تحقق این جرم می بایست این سه عنصر به وقوع بپیوندند .

عنصر قانونی:

عنصر قانون جرم اخاذی  ، ماده ی ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی است.

عنصر مادی:

جرم اخاذی زمانی محقق می گردد که موضوع تهدید افشای امری رسوا کننده به نحوی باشد که به حیثیت فرد قربانی  لطمه ای وارد شود ، به عنوان مثال در مورد فردی که به انتشار افشای محکومیت قضایی وی بدون مجوز قانونی و به قصد ضرر زدن ، توسط اشخاص دیگر تهدید می شود ، عنصر مادی جرم اخاذی محقق می گردد  .

عنصر معنوی یا روانی:

در این عنصر تشکیل دهنده جرم اخاذی ، فردی که اخاذی را انجام می دهد ، باید با سوء نیت به تهدید اقدام کرده باشد که در این شرایط ضرورت ندارد که هدف فرد ، گرفتن پول یا مال باشد تا جرم محقق گردد .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =