اخاذی چیست؟راههای مقابله با آن-رسیدگی به این جرم اخاذی و چگونگی اثبات آن

در این مقاله با شما همراه هستیم تا در مورد صفر تا صد اخاذی و فرق آن با زورگیری به شما بگوییم پس با ما تا انتها همراه باشید.

اخاذی چیست؟

اخاذی در فرهنگ لغت به معنی زور گیری و یا گرفتن مال  یا چیزی از شخصی  به زور و تهدید و به صورت غیر قانونی.

ریشه واژه اخاذی از واژه اخذ است و به معنای کسی است که زیاد اخذ می‌کند. ولی منظور مقنن شخصی نیست که از باب مبالغه وجه یا مالی را زیاد اخذ کرده باشد. از نظر مقنن هرفردی که با تهدید دیگری وجه یا مالی را از وی اخذ کند ولو آنکه برای یک بار این کار را کرده باشد مرتکب جرم موضوع ماده 669 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات شده است.

 عناصر جرم اخاذی:

به مانند دیگر جرائم از سه عنصر اصلی ؛ قانونی ، مادی و روانی تشکیل شده است که جهت تحقق این جرم می بایست این سه عنصر به وقوع بپیوندند

عنصر قانونی:

عنصر قانون جرم اخاذی  ، ماده ی ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات است.

عنصر مادی:

جرم اخاذی زمانی محقق می شود که موضوع تهدید افشای امری رسوا کننده به نحوی باشد که به حیثیت فرد قربانی  لطمه ای وارد شود ، به طور مثال در مورد فردی که به انتشار افشای محکومیت قضایی وی بدون مجوز قانونی و به قصد ضرر زدن ، توسط افراد دیگر تهدید می گردد ، عنصر مادی جرم اخاذی محقق شده است.

عنصر معنوی یا روانی:

شخصی که اخاذی می کند ، باید عمل وی همراه با سوء نیت به تهدید باشد، که این یکی از ،ضرورت ندارد که هدف فرد ، گرفتن پول یا مال باشد تا جرم محقق گردد.

اخاذی با تهیه فیلم غیر اخلاقی دو جرم محسوب می شود؟

تهیه فیلم های غیراخلاقی از اشخاص و تهدید به افشای آن یکی از راههای اخاذی می باشد،اگرفردی با تهیه فیلم غیر اخلاقی اقدام به اخاذی کند باید عمل وی را دو جرم و تعدد مادی از نوع مختلف تلقی کرد که در این حالت برطبق قانون مجازات اسلامی مصوب 70 در ماده 47 خود به اعمال هر دو نوع مجازات اشاره داشته است.

بیشتر بخوانید شاید برایتان مفید باشد:کلاهبرداری در امور ثبتی

ادله اثبات جرم اخاذی:

  1. شهادت شهود
  2. ایمیل
  3. اس.ام.اس
  4. اقرار خود مرتکب باشد و مجازات آن عبارت است از شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان تا دو ماه تا دو سال

اخاذی از طریق فضای مجازی:

اگر این عمل از طریق اینترنت،فضای مجازی و یا شبکه های اجتماعی باشد به این عمل اخاذی در فضای مجازی می گویند.

مرجع صالح رسیدگی به جرم اخاذی:

رسیدگی به جرم اخاذی در صلاحیت دادگاه عمومی می باشد.

مرجع صالح رسیدگی به جرم تهیه فیلم غیراخلاقی:

رسیدگی به جرم تهیه فیلم غیراخلاقی در صلاحیت دادگاه انقلاب می باشد.

راهکار مقابله با اخاذی:

با توجه به اینکه جرم  اخاذی در ردیف جرایم مالی قرار می‌گیرد بهبود اوضاع اقتصادی می‌تواند در کاهش وقوع این عمل مجرمانه موثر واقع گردد؛ لکن در مجموع، ارتقا فرهنگ عمومی در مورد احترام به حقوق همدیگر (رعایت حقوق شهروندی)، افزایش تدابیر پیشگیری وضعی من جمله حضور پلیس در مواقع و مواضع خلوت می‌تواند در پیشگیری از این جرم موثر واقع شود.

فرق اخاذی با زورگیری:

زورگیری از مصادیق اخاذی به حساب می آید.

اخاذی از طریق زورگیری ممکن است به صوزت خشونت‌آمیز یا تهدید به

  • افشای سر
  • ایراد ضررهای شرفی، نفسی و ناموسی صورت بگیرد.

در قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات عمل مجرمانه ای به نام زورگیری وجود ندارد و همچنین عنوان مجرمانه‌ای تحت عنوان اخاذی وجود ندارد و باید آنها را مشمول مواد 669 و617 قانون مجازات اسلامی  بخش تعزیرات مصوب ۱۳۷۵  قرار داد ماده 669 ق.م.ا.ت  بیان می دارد: «هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا  74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد»

مطابق با ماده 617:

«هرکس به وسیله چاقو و یا هرنوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت‌نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود، در صورتی که از مصادیق‌ محارب نباشد، به حبس از ٦ماه تا ٢‌سال و تا ٧٤ ضربه شلاق محکوم خواهد شد»

جرم زورگیری:

هنگامی که کسی ، به شیوه سرقت مسلحانه ، آدم ربایی و یا با ضرب و جرح بدون رضایت دیگری مال یا شی او را از وی بگیرد ، به عمل او زورگیری می گویند که با توجه به جرائم رخ داده در رابطه با عمل زورگیری ، فرد به مجازات در نظر گرفته شده محکوم می شود.

 مجازات جرم زورگیری:

مجازات جرم زورگیری اعدام نیست ولی مجرم به حبس تعزیری محکوم می گردد اگر فرد زورگیر ، جرم ارتکابی او شامل جرم محاربه گردد ، مجازات او مطابق با ماده 279 قانون مجازات اسلامی ، اعدام خواهد بود که در این نوع جرم ، شخص زورگیر می بایست که جهت ترساندن مردم سلاح بر روی مردم بکشد و استفاده کند ، لذا اگر به طرف مردم تنها اسلحه بکشد و استفاده نکند ، محارب شناخته نمی شود.

جرم تهدید و مجازات آن:

 تهدید به معنی ترساندن است به منظور وا داشتن شخص دیگری به ارتکاب عمل مجرمانه و یا گرفتن مال؛ چندان که ترس از عاقبت رفتار مجرمانه که می تواند به صورت فعل یا ترک فعل مذکور، فاعل را مطیع تهدید کننده کرده باشد. 

نکنه قابل توجه این است که نوع جرم تهدید مطرح نیست بلکه باید بیم اضطراب ناشی از تهدید در مباشر جرم که او را مصمم به ارتکاب جرم می کند.

 جرم تهدید نسبت به آینده است، نه گذشته؛ و اینکه در تهدید، فاعل برخلاف میل و رغبت باطنی خود دست به اقدام عمل مجرمانه می‌زند اما اراده هیچ گاه از او سلب نشده است. این در حالی است که گاهی اوقات، علاوه بر اینکه تهدیدشونده راضی به انجام فعل مورد نظر تهدیدکننده نیست بلکه اراده نیز از وی سلب می شود که در این صورت هیچ مسئولیتی متوجه فاعل یا مباشر جرم نخواهد بود و مسئول، تهدیدکننده خواهد بود. برخلاف تهدید مورد بحث که تهدیدکننده به عنوان معاون جرم و تهدیدشونده به عنوان مباشر و فاعل مورد تعقیب خواهند بود.

پیشنهاد ما برای شما:کلاهبرداری رایانه ای چیست؟مجازات قانونی آن و شیوه پیگیری آن؟-کاملا کاربردی

عنصر قانونی جرم تهدید:

عنصر قانونی جرم تهدید (و اخاذی)، ماده 669 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات است که بیان می دارد::

«هر کس دیگری را به هر نحو به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد»

جرم تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی یا افشای سری نسبت به خود یا بستگان، در ماده 669 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات ، از موضوعات تهدید تلقی شده است. به طور مثال، فردی  دیگری را به کور کردن چشم یا به شکستن دندان تهدید می‌نماید که این مورد از جمله موارد تهدید به ضررهای نفسی است. در مورد ضررههای شرفی نیز هر موردی که بتوان آن را به آبرو،عرض،نوامیس،شرافت، شخص یا بستگانش مربوط کرد، تهدید به آن تهدید به ضرر شرافت می باشد.

افشای سر:

یکی از مواردی که برای افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است برملا نکردن اسرار و یا به عبارتی افشای سر آنها است، بعضا بعضی از افراد برای پنهان ماندن اسرار خود حاضرند بهای زیادی پرداخت کنند. برای آنکه بدانیم چه اموری برای چه کسانی سر به حساب می آید ملاک عرف می باشد  اما ،اموری که از افشای آن ضرری اعم از مادی و معنوی متوجه کسی نمی‌شود، نمی‌تواند در محدوده امر قرار گیرد و تهدید به افشای آن جرم محسوب شود.

ضرر مالی:

تهدید به ضررهای مالی نیز چه نسبت به خود فرد باشد و چه بستگان وی، تحت ماده 669 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات قرار می‌گیرد. در این صورت نیز تهدیدکننده قابل مجازات با این ماده می باشد.

مجازات جرم تهدید:

مطابق با ماده 669 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات ؛

به قاضی حق انتخاب بین حبس ازحداقل دو ماه تا حداکثر دو سال و یا شلاق حداکثر تا ۷۴ ضربه را داده است که دادگاه با توجه به اوضاع و احوال قضیه و شخصیت طرفین مبادرت به صدور رای در خصوص متهم می‌کند. جرم موضوع ماده ۶۶۹ نیز مانند ماده ۶۶۸ از جرائم حق‌الناس است(جرمی است قابل گذشت) که جز با شکایت شاکی خصوصی آغاز نمی‌شود و در صورت رضایت و اعلام گذشت شاکی، دادگاه می‌تواند در مجازات مرتکب تخفیف داده و با رعایت موازین شرعی از تعقیب مجرم صرف نظر کند.

تهدید و اخاذی در فضای مجازی :

اشخاص می توانند از گفتگوها (چت ها و پیام ها)و صدا های ضبط شده در شبکه مجازی اقدام به شکایت نمایند و به عنوان یک مدرک به دادگاه ارائه دهند دادگاه اول صحت و درستی مدارک شما را برریس میکند و در صورت تایید شدن مدارک ،بر اساس آن حکم صادر می نمایند.

براساس ماده ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی:

هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت، تصویر و یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر و در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:تحصیل مال نامشروع چیست ؟نمونه شکواییه تحصیل مال نامشروع -صفر تا صد تحصیل مال نامشروع

گروه وکلای حکمت:

اگر در ارتباط با اخاذی و تهدید به مشکل برخورد کرده اید و با اگر میخواهید در رابطه اخاذی و تهدید مشاوره حقوقی دریافت کنید کافی است با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

در خصوص اخاذی چیست؟راههای مقابله با آن-رسیدگی به این جرم اخاذی و چگونگی اثبات آن نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص اخاذی چیست؟راههای مقابله با آن-رسیدگی به این جرم اخاذی و چگونگی اثبات آن نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره اخاذی چیست؟راههای مقابله با آن-رسیدگی به این جرم اخاذی و چگونگی اثبات آن دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *