اختلاس چیست ؟ نحوه اثبات ( عناصر متشکله جرم ) میزان مجازات -کاملا کاربردی

در خصوص اختلاس چیست ؟ نحوه اثبات ( عناصر متشکله جرم ) میزان مجازات -کاملا کاربردی نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص اختلاس چیست ؟ نحوه اثبات ( عناصر متشکله جرم ) میزان مجازات -کاملا کاربردی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یکی از جرائم علیه اموال جرم اختلاس میباشد که مختص کارکنان دولتی میباشد برای آشنایی با تعریف و مصادیق و شرایط آن میتوانید در صورت تمایل تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

اختلاس در لغت :

اختلاس در لغت به معنای  ربودن ، مخالسه ،  تخلس و برداشتن چیزی از روی دیگری  است .

اختلاس در حقوق :

اختلاس به برداشت غیرقانونی اموال دولتی یا غیردولتی که توسط کارمندان و کارکنان دولت یا وابسته به دولت انجام می‌گیرد، گفته می‌شود . 

اختلاس گونه‌ای از کلاهبرداری محسوب می‌شود که بیشتر به صورت برنامه‌ریزی شده، منظم و پنهان و بدون رضایت و آگاهی دیگران انجام می‌پذیرد .

یکی از مصادیق جرم خیانت در امانت ، جرم اختلاس می باشد که تاثیر بسیار سوئی بر سلامت نظام اداری دارد که جزء جرائم علیه اموال و مالکیت می باشد .

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:انواع مجازات در قانون -مجازات مربوط به جرم ها-صفر تا صد انواع مجازات

شرایط تحقق جرم اختلاس چیست ؟

۱- مرتکب از کارکنان و کارمندان مؤسسات مذکور در ماده‌ی فوق باشد .

به هر نحو رسمی، پیمانی یا قراردادی. در نتیجه کارمند شرکت خصوصی و یا فرد عادی‌ای که اموال دولتی را تصاحب کند مختلس نامیده نمی شود و مشمول جرم و مجازات دیگری می شود .

۲- خیانت در امانت باید نسبت به اموال دولت و یا اموال متعلق به اشخاص خصوصی كه در نزد دولت است صورت گیرد.

۳- اموال بر حسب وظیفه به او سپرده شده باشند و لزومی ندارد وظیفه‌ی کارمند نگهداری از مالی باشد، بلکه می‌تواند جهت وظیفه‌اش به آن مال ارتباط داشته باشد.

۴- می‌تواند برای اموال منقول و غیرمنقول متصور باشد.

۵- باید مال را در تملک خود یا دیگری در بیاورد؛ به هر مقدار.

۶- عمد در این جرم باید احراز گردد، بنابراین شخص با بی دقتی و یا فراموشی مرتکب خیانت در امانت (اختلاس) نمی‌شود و شاید با مواد دیگری بتوان جرم و مجازات او را تشخیص داد.

اختلاس

نکته :

ارتکاب این جرم به صورت فعل مثبت است و شخص باید افعالی را به نفع خود یا دیگری انجام دهد.

مستند قانونی جرم اختلاس :

ماده 5 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری در باب اختلاس و مجازات آن آورده است که :

ماده 5 – هر يك از كارمندان ادارات و سازمانها و يا شوراها و يا شهرداريها و مؤسسات و شركتهاي دولتي و يا وابسته به دولت و يا نهادهاي انقلابي‌و ديوان محاسبات و مؤسساتي كه به كمك مستمر دولت اداره مي شوند و دارندگان پايه قضايي و به طور كلي قواي سه گانه و همچنين نيروهاي مسلح‌و مامورين به خدمات عمومي اعم از رسمي يا غير رسمي وجوه يا مطالبات يا حواله‌ها يا سهام يا اسناد و اوراق بهادار و يا ساير اموال متعلق به هر يك‌از سازمانها و مؤسسات فوق الذكر و يا اشخاص را كه بر حسب و ظيفه به آنها سپرده شده است بنفع خود يا ديگري برداشت و تصاحب نمايد مختلس‌محسوب و به ترتيب زير مجازات خواهد شد. در صورتيكه ميزان اختلاص تا پنجاه هزار ريال باشد مرتكب به شش ماه تا سه سال حبس و شش ماه تا‌سه سال انفصال موقت و هر گاه بيش از اين مبلغ باشد به دو تا ده سال حبس و انفصال دايم از خدمات دولتي و در هر مورد علاوه بر رد وجه يا مال‌مورد اختلاس به جزاي نقدي معادل دو برابر آن محكوم مي‌شود. 

اختلاسِ سازمان‌یافته :

سازمان یافته بودن جرم از علل مشدده مجازات به شمار می رود.

مجازات اختلاس :

«کسانی که با تشکیل یا رهبری شبکه چند نفری به امر ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری‌ مبادرت ورزند علاوه بر ضبط کلیه اموال منقول و غیرمنقولی که از طریق رشوه کسب کرده‌اند به نفع ‌دولت و استرداد اموال مذکور در مورد اختلاس و کلاهبرداری و رد آن حسب مورد به دولت یا افراد،به جزای نقدی معادل مجموع آن اموال و انفصال دایم از خدمات دولتی و حبس از پانزده سال تا ابد محکوم می‌شوند و در صورتی که مصداق مفسد فی ‌الارض باشند مجازات آنها، مجازات مفسد فی‌ الارض خواهد بود.»

مجازات مفسد فی الارض نیز در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، اعدام است.

طبق همین قانون حداقل تعداد برای ارتکاب این جرم، سه نفر است و مجازات، تمامی اعضا را در بر می‌گیرد.

پیشنهاد ما برای شما:جعل سند عادی و رسمی چیست ؟ انواع و مجازات آن-کاملا کاربردی

گروه وکلای حکمت:

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

یک سوال جزئی درباره اختلاس چیست ؟ نحوه اثبات ( عناصر متشکله جرم ) میزان مجازات -کاملا کاربردی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص اختلاس چیست ؟ نحوه اثبات ( عناصر متشکله جرم ) میزان مجازات -کاملا کاربردی نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.