اختلافات ناشی از حق پارکینگ ؟پارکینگ مزاحم چیست ?

اختلافات ناشی از حق پارکینگ ؟

طبق قانون هیچ یک از واحدها نباید خودرو خود را به گونه‌ای پارک کنند که مانع رفت و آمد سایر ساکنین شود. در صورتی که واحدی، بدون داشتن حق پارکینگ، خودرو خود را درون ساختمان پارک نماید می‌توان از او شکایت کرد از آنجا که امروزه هر یک از شهروندان دارای خودروی اختصاصی میباشند بنابراین خرید خانه با پارکینگ اختصاصی به یک ضرورت بدل شده است؛ به همین دلیل است که واحدهای پارکینگ‌دار قیمت بالاتری نسبت به سایر واحدها خواهند داشت در ضوابط شهرداری برای پارکینگ واحدهای مسکونی هر آپارتمان، استاندارد مشخصی وجود دارد که ابعاد و محل دقیق آن در سند ملک ذکر می‌گردد. یکی از این ضوابط امکان عبور و مرور راحت و پارک کردن بدون مزاحم در محل تعیین شده است يك صورت از آن تعلق اختصاصي است كه همانند انباري با تعيين موقعيت و مساحت آن، محل دقيق آن در صورت مجلس تفكيكي و سند رسمي مربوط قيد مي شود و در حقيقت ملك اختصاصي مالك آپارتمان محسوب مي گردد صورت ديگر تعلق پاركينگ به هر واحد به طور مشاعي است که فقط مالکان سهم مشاعی حق استفاده از آن رادارند. در مواردی که مالك ساختمان قبل از احداث ساختمان يا در اثناي آن،آپارتمان ها را پيش فروش مي كند و در سند عادي تنظيمي (قولنامه يا مبايعه نامه)براي واحد فروخته شده پاركينگي منظور مي كند. اما پس از ساخت و صدور پايان ساختمان بعضي از واحدها فاقد پاركينگ شناخته مي شوند. خريدار با توجه به سند عادي كه در آن براي او پاركينگ منظور شده بود به مالك اعتراض مي كند و مالك (فروشنده) قادر به تامين پاركينگ براي خريدار نيست. چه بايد كرد؟ اين مقوله ارتباطي به حقوق مالكان آپارتمان ها ندارد؛ يعني فروشنده تعهدي كرده كه بايد از عهده آن برآيد يا به نحو مقتضي خسارات خريدار را كه ناشي از نقصان آپارتمان فروخته شده است، جبران كند يا چنانچه از اين حيث جرمي مرتكب شده، مجازات شود.

اختلافات ناشی از حق پارکینگ ؟پارکینگ مزاحم -کاملا کاربردی

اختلافات نا شی از حق پارکینگ چگونه است ؟پارکینگ مزاحم -کاملا کاربردی

اختلافات نا شی از حق پارکینگ چگونه است ؟پارکینگ مزاحم -کاملا کاربردی

پارکینگ مزاحم :

اگر قصد خرید یا اجاره ملکی را دارید حتما به مزاحم بودن یا نبودن پارکینگ توجه کنید پارکینگ مزاحم به این صورت است که دو خودرو پشت سر هم به گونه ای پارک شوند که برای خروج یکی از آنها نیاز به جابجا کردن خودرو دیگر باشد ویا اگر به مالک بی منطق بربخورید که حاضر به این کار نشود ایجاد مشکل خواهد کرد مالکیت اینگونه پارکینگها در سند مالکیت قید میشود ولیکن قیمتی کمتر از دیگر پارکینگها ی اختصاصی دارد طبق قانون هیچ یک از واحدها نباید خودرو خود را به گونه‌ای پارک کنند که مانع رفت و آمد سایر ساکنین شود اگر داشتن پارکینگ مزاحم در سند واحد ذکر شده باشد، باز هم مالک پارکینگ مزاحم موظف است در هر ساعت از شبانه روز ماشین خود را، در صورت نیاز، جابه‌جا کند در غیر اینصورت سایر مالکین می‌توانند به جهت مزاحمت از او شکایت نمایند.

اختلافات نا شی از حق پارکینگ چگونه است ؟پارکینگ مزاحم -کاملا کاربردی

اختلافات نا شی از حق پارکینگ چگونه است ؟پارکینگ مزاحم -کاملا کاربردی

 

گروه وکلای حکمت تحت مديريت داود چشمی با بهره‌گیری از جمعی از برترينوكلاى پايه يك دادگسترى تهران در حال ارائه خدمات حقوقی و مشاوره در زمینه مهاجرت، حقوق خانواده، ملکی،چک و سفته، تامین اجتماعی،مالیات میباشد.

شماره تماس:۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷-۰۹۱۲۳۴۳۹۵۰۰

آدرس:تهران-فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع (۱۴۲شرقی)پلاک ۳۹ واحد۵

وکیل(برای درخواست وکیل کلیک کنید)

مشاوره حقوقی(برای دریافت راهنمایی و مشاوره حقوقی امور ملکی کلیک کنید)

مشاور حقوقی

داود چشمی وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 4 =