در خصوص میزان ارث زن از شوهر نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص میزان ارث زن از شوهر نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

امروزه در بحث ارث زن و میزان محاسبه آن از اموال شوهر متوفی خود ، ممکن است  سوالاتی در ذهن شما باشد اگر به دنبال پاسخی برای سوالات خود از جمله اینکه ارث زن در قانون چگونه است ؟ ارث زن از مرد چگونه است ؟ ارث زن دوم از شوهر چیست ؟ ارث زن از اموالی چون ملک ، آپارتمان چقدر است ؟ میتوانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

میزان ارث زن :

قانونگذار میزان سهم الارث زن را در صورتی که از همسر خود فرزندی نداشته باشد 1/4 مقرر کرده است و در صورت داشتن فرزند 1/8 میباشد.

زن در صورت حصول شرایط ذیل میزان ارث متفاوتی خواهد داشت :

یک چهارم : اگر مرد در زمان فوت چه از زن سابق خود و یا از زن جدید خود فرزند و یا نوه ای نداشته باشد زن یک چهارم از اموال مرد ( اموال منقول و یا قیمت اموال غیر منقول ) ارث می برد
یک هشتم : اگر مرد در زمان فوت خود از زن خود فرزندی داشته باشد و یا ازدواج قبلی خود فرزندی داشته باشد و یا اینکه نوه داشته باشد زن یک هشتم از اموال میزان ارث را می برد.

مطلب پیشنهادی ما:آیا می توان ورثه ( پسر یا دختر و ..) از ارث محروم کرد ؟ شرایط -کاملا کاربردی

زن از چه اموالی ارث می برد :

الف) از اموال منقول ارث می برد
منظور از اموال منقول ،کلیه اموالی است که قابلیت حمل و نقل و جابجایی را دارد، بطور مثال ماشین طلاجات و لوازم خانه
ب) اموال غیر منقول
زن از اموال غیر منقول مانند زمین ارث نمی برد بلکه لازم به ذکر است که اموال غیر منقول قیمت گذاری شود و بر حسب موارد ، زن یک چهارم یا یک هشتم قیمت اموال غیر منقول را ارث خواهد برد.

ارث زن در عقد دائم و موقت :

همانظور که قانون مقرر کرده است زن دائم مرد فقط ارث می برد، و زنی که صیغه موقت دیگری است ارث نمی برد ولو شرط ارث کنند.

در صورت تعدد زوجات سهم الارث چگونه است ؟

وقتی مرد چند زن داشته باشد به کلیه زن ها بر حسب شرایط مندرج در بالا، فقط یک چهارم یا یک هشتم ارث می برنند و بدین نحو نیست که هر زن یک چهارم یا یک هشتم را بصورت مستقل ارث ببرد.کلیه حق و حقوق زن از قبیل سهم الارث ، مهریه ، نفقه ، اجرت المثل در ابتدا از میزان اموال بجا مانده از متوفی کسر می گردد و سپس الباقی اموال به بقیه ورثه می رسد و زن در این خصوص می تواند اموال متوفی را از ظریق درخواست تامین خواسته توقیف کند.

نحوه مطالبه سهم الارث زوجه :

زن در جهت وصول ارثیه خود، باید بطرفیت کلیه ورثه طرح دعوی نماید از جمله پدر ومادر متوفی و فرزندان وی در دادگاه خانواده ( مهریه و حقوق خود ) و یا دادگاه عمومی ( تقسیم ترکه ) طرح دعوی نماید.

تقاضای مهر و موم اموال متوفی :

زن می تواند بمنظور صورت برداری از اموال بجا مانده از متوفی، تقاضای مهر و موم و تحریر ترکه را از طریق شورای حل اختلاف بخواهد در این موارد است که می تواند صورت اموال متوفی را بردارد و استعلام اموال وی را بنماید و برای توقیف آنها نیز اقدام کند.

در خواست گواهی انحصار وراثت توسط زن موقت :

بارها مواردی را مشاهده نمودم که زن صیغه ای متوفی بمنظور آنکه از متوفی بصورت خلاف قانون ارث ببرد با درست کردن عقدنامه ،قصد کلاهبرداری از سایر ورثه را داشته است.

درخواست گواهی احصاء وراثت از طرف زن :

زن بمنظور وصول حق خود از متوفی ، نیاز به گواهی حصر وراثت دارد که در این مورد زن به عنوان یک ذینفع  می تواند بدون حضور ورثه دیگر ،تقاضای گواهی حصر وراثت را بنماید.

در ادامه بخوانید:سهم الارث زوجه (با فرزند و بدون فرزند) از ما ترک(ارث) از زبان وکیل متخصص ارث

نحوه وصول حق زن :

برابر ماده 948 قانون مدنی در صورتی ورثه متوفی از قیمت گذاری امتناع کنند از طریق محکمه تقاضای تعیین قیمت و دریافت سهم خود نماید در صورت ادامه امتناع ورثه ، زن می تواند بمیزان سهم مشاع خود در اموال غیر منقول ( زمین و خانه ) تملک ( از طریق محکمه بنام خود نماید) کند.

یک سوال جزئی درباره میزان ارث زن از شوهر دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

One thought on “میزان ارث زن از شوهر

  1. محمدعلی خانی میگوید:

    پدرم که اخیرا مرحوم شده از مادرمان که قبلا مرحوم شده ۳ فرزند دارند پدرم قبل از فوت ازدواج دائمی داشتند با زنی که تا زمان فوت پدر دارای فرزند نشدند
    لطف کنید بفرمایید میزان سهم الارث نامادری یک هشتم میباشد یا یک چهارم ؟
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص میزان ارث زن از شوهر نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.