دعوای مطالبه وجه بابت ارش ملک معیوب

زمانی که شخصی کالایی را خریداری می کند اما آن کالا معیوب است اصطلاحا از طریق دادگاه می تواند ارش یعنی مابالتفاوت کالای سالم و معیوب را از طریق کارشناسی که صورت می گیرد مطالبه نماید برای اینکه با مفهوم این امر و شرایط ارش ملک معیوب آشنا شوید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

دعوای مطالبه وجه بابت ارش ملک معیوب:

ماده 422 قانون مدنی :

« اگر بعد از معامله ظاهر شود که مبیع معیوب بوده مشتری مختار است در قبول مبیع معیوب یا اخذ ارش یا فسخ معامله »

مستنداً به ماده ۴۲۲ قانون مدنی باید گفت که اگر بعد از معامله معلوم شود که ملک در هنگام معامله معیوب بوده است و این عیب مخفی بوده و مشتری نیر به آن جاهل بوده است مشتری می تواند یا قرارداد را فسخ نماید یا ارش بگیرد.

ارش چیست؟ 

ارش عبارت است از تفاوت قیمت مبیع سالم و مبیع معیوب

اگر مشتری که ملکی خریداری کرده است بعد از معامله متوجه معیوب بودن آن شود و نخواهد آن معامله را فسخ کند می تواند از فروشنده ارش بگیرد که در اینصورت ، می تواند دادخواست مطالبه ارش را به دادگاه ارائه دهد.

قیمت ارش:

تشخیص عیب بر حسب عرف و عادت می باشد و دادگاه برای مشخص شدن قیمت دقیق ارش مبیع، آن را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می دهد.

طرفین دعوای مطالبه ارش ملک معیوب:

مشتری که مبیع معیوب خریداری نموده است خواهان دعوا و فروشنده که مال معیوب به مشتری فروخته است خوانده دعوا می باشد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:مطالبه خسارت

مرجع صالح برای رسیدگی:

از آن جایی که خواسته دین است، خواهان می تواند در دادگاهی که محل اقامت خوانده است یا محل انعقاد قرارداد و یا محل انجام تعهد، طرح دعوا کند. البته چنان چه مبلغ به میزان بیست میلیون تومان یا کمتر از آن باشد، دعوا در شورای حل اختلاف محل اقامتگاه خوانده، مطرح می شود.

مستندات قانونی ارش:

ماده ی ۴۲۳ قانون مدنی :

خیار عیب وقتی برای مشتری ثابت می شود که عیب، مخفی و موجود در حين عقد باشد.

ماده ی ۴۲۷ قانون مدنی :

اگر در مورد ظهور عیب، مشتری اختیار ارش کند، تفاوتی که باید به او داده شود به طریق ذیل معین می شود: قیمت حقیقی مبیع در حال بی عیبی و قیمت حقیقی آن در حال معیوبی به توسط اهل خبره معین می شود. اگر قیمت آن در حال بی عیبی، مساوی با قیمتی باشد که در زمان بیع بین طرفین مقرر شده است، تفاوت بین این قیمت و قیمت مبیع در حال معیوبی، مقدار ارش خواهد بود و اگر قیمت مبيع در حال بی عیبی، کمتر یا زیادتر از ثمن معامله باشد. نسبت بین قیمت مبیع در حال معیوبی و قیمت آن در حال بی عیبی، معین شده و بایع باید از ثمن مقرر به همان نسبت، نگاه داشته و بقیه را به عنوان ارش به مشتری رد کند.

پیشنهاد ما برای شما:خسارت تاخیر تادیه

نحوه صدور اجراییه اَرش:

بعد از صدور رای مبنی بر محکومیت خوانده یا خواندگان به پرداخت ارش بابت ملک معیوب و قطعیت آن، پرونده با تقاضای خواهان و صدور اجراییه به اجرای احکام ارسال می گردد. جهت اخذ مبلغ ارش که دادگاه به آن رای داده است، باید مال و اموالی به اجرای احکام دادگاه معرفی شود.

همچنین با انجام استعلام از مراجع ذیصلاح از قبیل بانک مرکزی، اداره ثبت اسناد و املاک، راهنمایی و رانندگی و همراه اول، اموال خوانده یا خواندگان قابل شناسایی و توقیف می باشد.

پس از توقیف اموال خوانده یا خواندگان و ارزش گذاری اموال او توسط کارشناس رسمی دادگستری، مال توقیف شده به فروش می رسد و مبلغ محکومیت از آن برداشت می گردد.

اگر اموالی از محکوم علیه (خوانده یا خواندگان) در دسترس نباشد، خواهان میتواند به استناد ماده ٣ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، درخواست جلب خوانده را بکند.

گروه وکلای حکمت:

برای دریافت مشاوره حقوقی در ارتباط با مطالبه وجه بابت ارش ملک معیوب با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

در خصوص دعوای مطالبه وجه بابت ارش ملک معیوب نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص دعوای مطالبه وجه بابت ارش ملک معیوب نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره دعوای مطالبه وجه بابت ارش ملک معیوب دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments