ازدواج مجدد مرد و شرایط ازدواج مجدد مردان{آپدیت شده}وکیل خانواده-گروه وکلای حکمت

ازدواج مجدد مردان

سابقه چند همسری به قبل از اسلام بر می گردد که محدودیتی برای آن وجود نداشت و مردان تا هر تعدادی می توانستند همسر داشته باشند با آمدن اسلام ازدواج مردان محدود به چهار زن شد و اسلام با قید رعایت عدالت محدودیت جدیی برای مردان ایجاد کرد اگر چه در فقه اسلامی جز شرط عدالت شروطی دیگر برای مرد در نظر گرفته نشده اما در سال 53 قانونگذار با تصویب ماده ای این موضوع را دگرگون و اصل را بر ممنوعیت ازدواج مجدد مردان نهاد مگر با احراز شروطی که مرد با تحقق آن شروط و اثبات در داگاه می تواند ازدواج مجدد نماید ما در این مختصر می خواهیم به سوالات شما در خصوص اینکه آیا برای ازدواج مجدد مرد اجازه زن اول لازم است و آیا جزء شروطی که قانون گذار گفته می باشد پاسخ دهیم .

ازدواج مجدد در قانون خانواده سال 46:

با تصویب قانون حمایت خانواده سال 1346 قانون گذار ازدواج مجدد مرد را منوط به اجازه دادگاه کرده است که دادگاه با تحقیق از زن فعلی مرد و احراز تمکن مالی و اجرای عدالت به مرد اجازه ازدواج مجدد می دهد که اگر بدون اجازه دادگاه عمل شود برای مرد مجازات در پی خواهد داشت.

ماده 14 قانون حمایت خانواده سال 46 :

هرگاه مرد بخواهد با داشتن زن همسر دیگری اختیار نماید باید از دادگاه تحصیل اجازه کند. دادگاه وقتی اجازه اختیار همسر تازه خواهدداد که با انجام اقدامات ضروری و در صورت امکان تحقیق از زن فعلی توانایی مالی مرد و قدرت او را به اجرای عدالت احراز کرده باشد. هرگاه مردی‌بدون تحصیل اجازه از دادگاه مبادرت به ازدواج نماید به مجازات 6 ماه تا 2 سال حبس محکوم خواهد شد .

پیشنهاد میشود در مورد فسخ نکاح بیشتر بدانید:فسخ نکاح|موارد فسخ نکاح|آخرین قوانین فسخ نکاح|وکیل خانوادگی|گروه وکلای حکمت

قانون ازدواج مجدد مردان

قانون خانواده مصوب 1353:

قانون مدنی در مورد تعدد زوجات به طور اختصاصی اشاره ای نکرده است اما آن را به رسمیت شناخته است.
در سال 53 قانون با تصویب قانون جدید حمایت خانواده قانون سال 46 به طور کلی منسوخ اعلام شد که در این قانون ، قانون گذار ازدواج مجدد مرد را ممنوع و مشروط به شرایط ذیل نموده است که رضایت همسر اول یکی از شروط فوق اعلام شده است :

شرایط ازدواج مجدد مرد:

۱ – رضایت همسر اول.

۲ – عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی.

۳ – عدم تمکین زن از شوهر.

۴ – ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج.

۵ – محکومیت زن به حبس بیش از شش ماه.

۶ – ابتلاء زن به هر گونه اعتیاد مضر.

۷ – ترک زندگی خانوادگی از طرف زن.

۸ – عقیم بودن زن.

۹ – غایب مفقودالاثر شدن زن

در صورتی که مرد شرایط بند 2 تا 9 را نداشته باشد تنها راه ازدواج مجدد مرد رضایت هسر اول خواهد بود.
که باید دادخواستی به طرفیت همسر اول خود تنظیم کند و در آن خطاب به دادگاه دلایل خود را بیان کند تا زن نیز در جلسه دادرسی اماده و دفاعیات خود را مطرح کند در صورتی که زن مخالفت نماید و حاضر به تمکین و ایفای زناشوئی باشد دادگاه با ازدواج مجدد مخالفت خواهد کرد .

ازدواج مجدد مردان-مجازات دادگاه

مجازات عدم ثبت ازدواج مجدد بدون اذن دادگاه:

مطابق قانون سردفتران حق ندارند بدون اجازه دادگاه اقدام به ثبت ازدواج کنند و اگر سردفتری بر خلاف قانون اقدام کند به محرومیت از اشتغال به سر دفتری محکوم می شود .

مجازات مرد در ازدواج مجدد:

اگرچه ثبت واقعه ازدواج مجدد الزامی است و اگر مردی بدون ثبت در دفاتر رسمی ازدواج کند به جزای نقدی یا حبس محکوم خواهد شد به همین دلیل برای آنکه از این مجازات رهایی یابند اقدام به ازدواج موقت می کنند ولی همین ازدواج موقت راهی است.

برای حق طلاق زن ازدواج موقت بنا بر نظر فقها داخل در ممنوعیت ازدواج مجدد بیان شده است ولی قانون گذار تصریحی به آن ندارد و نظر به گفته حقوقدانان واژه همسر مطلق است و هم زن دائم و هم زن موقت را در بر خواهد گرفت.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:صیغه ۹۹ ساله -مهریه زن در صیغه ۹۹ ساله-احکام صیغه ۹۹ ساله در قانون-وکیل خانواده

قانون حمایت خانواده مصوب 91:

عده ای گمان می کنند که با تصویب قانون 91 قانون سال 53 و شروط آن منسوخ است ولی قانون گذار تصریحی به نسخ آن نکرده است بنابراین همچنان ازدواج مجدد مرد مشوط به شروط قانونی است و قابل استناد است.

حقوق زن در ازدواج مجدد مرد :

درازدواج مجدد مرد برای زن 2 حق ایجاد خواهد شد :
1)اجرای عدالت توسط مرد
2)حق طلاق برای زن
اجرای عدالت مرد به گونه ای است که اگر زن در صورت عسر و حرج در تمکن مالی موجبات طلاق وی فراهم خواهد شد.

ازدواج مجدد مرد و اعمال حق طلاق :

در صورتی که در عقد نامه شرط ازدواج مجدد با حق طلاق برای زن باشد :
اگر ازدواج مجدد مرد بدون رضایت همسر اول ولی با اذن دادگاه به دلیل تخلف زوجه از شرایط مقرر در قانون باشد زن نمیتواند از حق طلاق خود استفاده و خود را مطلقه سازد .

ازدواج مجدد در زمان عده :

ازدواج مجدد مرد اگر در زمان عده در طلاق رجعی باشد مشمول قوانین فعلی و مطالب فوق خواهد شد زیرا زن همچنان در حکم همسر وی خواهد بود پود.

و اگر در طلاق بائن که زن حکم همسر را نخواهد داشت نیازی به اذن وی نیز نخواهد بود.

مطلب مقابل را از دست ندهید:استرداد جهیزیه و نکات قانونی آن |آپدیت شده |استرداد جهیزیه با سیاهه،بدون سیاهه|وکیل خانوادگی

حقوق مالی زن در ازدواج مجدد مرد :

زن در زندگی زناشوئی به موجب عقد نکاح دارای حقوقی خواهد شد که از جمله حقوق مالی وی خواهد بود.

گروه وکلای حکمت: 

متشکل از چندین وکیل متخصص و با تجربه آمادگی ارائه مشاوره حقوقی به صورت تمام وقت برای افراد فراهم نموده است و برای اهالی محترم نیاوران برای تسهیل در اخذ مشاوره با وکیل در نیاوران به صورت ۲۴ ساعته مشاوره حقوقی در نظر گرفته است .

در صورتی که وکیل در نیاوران را جست و جو می نمائید میتوانید از وکلای متخصص و با تجربه در نیاوران و در نزدیکی خود جهت امور حقوقی و کیفری و تنظیم قرارداد و مشاوره تلفنی و یا در صورت تمایل به صورت حضوری مشاوره دریافت نمائید.

وکیل نیاوران در واقع با توجه به امکان ارائه کلیه امور حقوقی در کلیه مراجع حقوقی و کیفری شهر تهران و یا کشور را دارد و در صورت مشاوره تلفنی امکان حضور در محل شرکت جهت تنظیم قرارداد و یا حضور در مراجع قضایی شهر تهران و سایر استان ها وجود دارد.

کافی است با شماره های گروه وکلای حکمت تماس گرفته تا در صورت نیاز ، وقت مشاوره با وکیل نیاوران برای شما تعیین شود.

گروه وکلای حکمت مفتخر است با به کار گیری وکلای پایه یک دادگستری خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند همکاری نماید.

تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی مجموعه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم.

موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است.

در خصوص ازدواج مجدد مرد و شرایط ازدواج مجدد مردان{آپدیت شده}وکیل خانواده-گروه وکلای حکمت نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص ازدواج مجدد مرد و شرایط ازدواج مجدد مردان{آپدیت شده}وکیل خانواده-گروه وکلای حکمت نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره ازدواج مجدد مرد و شرایط ازدواج مجدد مردان{آپدیت شده}وکیل خانواده-گروه وکلای حکمت دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500