استرداد جهیزیه و نکات قانونی آن |آپدیت شده |استرداد جهیزیه با سیاهه،بدون سیاهه|وکیل خانوادگی

استرداد جهیزیه
در خصوص استرداد جهیزیه و نکات قانونی آن |آپدیت شده |استرداد جهیزیه با سیاهه،بدون سیاهه|وکیل خانوادگی نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص استرداد جهیزیه و نکات قانونی آن |آپدیت شده |استرداد جهیزیه با سیاهه،بدون سیاهه|وکیل خانوادگی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

قانون گذار به مسائل مالی زن در قانون توجه کرده است از جمله مهریه و نفقه زن و حتی اجرت المثل ایام زوجیت در صورت اثبات اینکه قصد تبرع نداشته است ولی در خصوص جهیزیه و استرداد آن در قانون به آن اشاره و حتی تعریفی از ان نشده است از انجا که مرد زمانی که می خواهد زن خود را طلاق دهد باید تمامی حقوق مالی وی را پرداخت کند سوال این است ایا جهیزیه جز حقوق مالی زن محسوب خواهد شد یا خیر ؟ آیا جهیزیه به زن تعلق می گیرد ؟ استرداد جهیزیه چقدر طول می کشد؟ما در این مختصر خوهیم گفت که جهیزیه از نظر قانون و عرف چیست؟ برای استرداد جهیزیه چه کنیم ؟

جهیزیه از نظر قانون:

قانون گذار تعریفی از جهیزیه ارائه نکرده است اما ..
آوردن جهیزیه جزء تکالیف شرعی و قانونی زوجه محسوب نمیشود و تهیه وسایل بر عهده شوهر است و در یک تحلیل حقوقی و مطابق رویه قضایی می توان انرا در غالب عقد عاریه دانست اینگونه که شخص صاحب مال ( زوجه) اجازه تصرف و انتفاع در مال خود را به همسر داده و همسر یا زوج در زمان استفاده امین اموال زوجه خواهد بود و زوجه هر زمانی که بخواهد می تواند با استرداد ان مانع انتفاع زوج شود و دراین صورت مرد در صورت هر گونه خسارات با تقصیر وی مسئول جبران خواهد بود.

جهیزیه از نظر عرف جامعه

جهیزیه از نظر عرف جامعه :

در عرف جامعه جهیزیه مجموعه اموال منقولی دانسته شده است که زن برای استعمال زندگی مشترک به منزل شوهر می آورد .

اموال و وسایلی که شوهر به منزل می آورد جهیزیه نیست ،جهیزیه همان اموال منقولی است که زن در ابتدای شروع زندگی مشترک به خانه شوهر آورده است.

دادخواست استرداد جهیزیه  :

زن در صورتی که بخواهد به موجب دادخواست جهیزیه خود را مطالبه کند اگر اموالی باقی مانده باشد همان اموال به علاوه منافع ان را میتواند مسترد کند و از لحاظ استهلاک و یا بعضا خرابی آن شوهر مسئولیتی نخواهد داشت مگر با تعدی و تفریط وی تلف شده باشد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:تعدیل اقساط مهریه و بازار داغ آن (آپدیت شده)راههای تعدیل مهریه+وکیل خانواده

امتناع زوج از استرداد جهیزیه :

از آنجا که جهیزیه اموال زن محسوب میشود و به مرد اجازه انتفاع از آن را داده است بنابراین زوج در حکم امین است و از زمان مطالبه همسر مسئول هر کسری و نقص و تلف است.

اثیات مالکیت جهیزیه با سیاهه:

طبیعتا برای آنکه شخصی که دارای حقی است بتواند در دادگاه محق شناخته شود باید برای اثبات آن ادله ای محکمه پسند ارائه دهد بنابراین استرداد جهیزیه از آن مستثنی نخواهد بود .لیست سیاهه در واقع رسیدی است که زن در هنگام اوردن وسایل زندگی مشترک تهیه کرده و تمامی جزئیات هر وسیله را مثلا فرش دست بافت است یا ماشینی باید در ان قید کرده همسر خود می رساند امضای شاهاد ذیل این رسید لزومی نخواهد داشت ولی خالی از فایده نخواهد بود.

استرداد جهیزیه بدون سیاهه یا فاکتور خرید :

ممکن است در طول زندگی مشترک مرد وسایلی را خریداری کرده باشد بنابراین استرداد جهیزیه بدون سیاهه و یا فاکتور خرید به اسانی نخواهد بود و اثبات آن کاری بس دشوار است که در این مواقع بهتر است با یک و کیل متخصص خانواده و یک وکیل مجرب طلاق مشاوره حقوقی لازم را داشته باشید.

استرداد جهیزیه در قانون اجرای احکام:

مطابق قانون اجرای احکام از اموال منقول موجود در محل سکونت زوجین انچه معمولا و عادتا مورد استفاده اختصاصی زن است متعلق به وی و آنچه مورد استفاده اختصاصی مرد باشد متعلق به شوهر و بقیه از نظر مقررات این قانون مشترک بین آنها خواهد بود مگر خلافش اثبات شود.

استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه با شرایط ذیل ممکن خواهد بود :

1)تسلیم مال موضوع دعوی به زوج
2)بقاء اموال (جهیزیه)
3)مالکیت خواهان ( زوجه )
4)تصرف زوج بر اموال
مهمترین شرط از موارد مذکور بقای اموال می باشد و اگر تلف شده یا موجود نباشد بهتر است با یک وکیل متخصص خانواده و ی مشاوره حقوقی در این زمینه مشورت کنید تا حقی از شما زائل نشود .

در مورد مرد ناشزه بیشتر بخوانید:مردناشزه کیست ؟ حقوق زن در ناشزه بودن مرد(عدم تمکین مرد )

مراحل دادرسی استرداد جهیزیه :

بعد از دادخواست مطالبه از دادگاه و یا شورای حل اختلاف ،داد گاه دلائل زوجه را بررسی خواهد کرد و یا به صدورقرارتحقیق یا معاینات محلی صورت جلسه ای تنظیم خواهد کرد.زوجه می تواند قبل از طرح دعوی استرداد جهیزیه درخواست تامین خواسته را به منظوراحراز وجود عین و تصرف زوج و سهولت در اجرا مطرح نماید.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:نفقه چیست|هرآنچه باید در مورد نفقه بدانید(آپدیت شده)|گروه وکلای حکمت|وکلای پایه یک دادگستری|

فروش جهیزیه ،جرم فروش مال غیر :

هر شخصی که معامله ای انجام می دهد باید مالک آن مال باشد در غیر این صورت مرتکب فروش مال غیر خواهد شد بنابراین اگر مرد اموال و یا جهیزیه را بفروشد جرم خیانت در امانت است.

اعتراض به حکم استرداد جهیزیه :

اگر مرد در طول زندگی مشترک اموالی را تهیه کرده باشد و زن آنها را جزء جهیزیه خود اعلام کند مرد در صورت داشتن دلایل محکمه پسند پس از صدورحکم میتواند ظرف 20 روز به حکم صادره اعتراض کند.

مرجع صالح رسیدگی به استرداد جهیزیه:

دادگاه صالح برای رسیدگی به دعوای استرداد جهیزیه زوجه د مواردی شورای حل اختلاف محل سکونت مشترک میباشد و در مواردی دیگر دادگاه خانواده مربوطه ،صالح به رسیدگی است.

نمونه برگ دادخواست استرداد جهیزیه:

خواهان

خانم/آقای…

خوانده

خانم/آقای…

تعیین خواسته و بهای آن

۱-الزام خوانده به استرداد جهیزیه مقوم به ….. ریال    ۲- صدور قرار تامین خواسته      ۳- پرداخت کلیه خسارات ناشی از دادرسی

دلایل و منضمات دادخواست

۱.کپی مصدق عقدنامه شماره ۱۴۸۶۵    ۲. سیاهه اموال    ۳. عنداللزوم شهادت شهود

ریاست محترم دادگاه

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند با توجه به تصویر مصدق عقد نامه پیوست به مدت …. سال است که با خوانده ازدواج نموده ام، اخیراً بدون دلیل و با توجه به صورتجلسه کلانتری پیوست، اقدام به بیرون کردن اینجانب از منزل مشترکمان نموده و از استرداد جهیزیه ام، که در بدو زندگی، به منزل مشترک منتقل نموده، امتناع می نماید و حاضر به استرداد آنها نیست. لذا باتوجه به مواد ۱۹۸ و ۵۱۵ و ۵۱۹ قانون آیین دادرسی مدنی تقاضای صدور حکم محکومیت خوانده مبنی بر استرداد جهیزیه، طبق لیست سیاهه پیوست را با احتساب خسارات قانونی مورد استدعاست.

ضمناً به لحاظ در معرض تضییع یا تفریط بودن جهیزیه موکل و با عنایت به مواد ۱۰۸ و ۱۱۷ قانون آیین دادرسی مدنی، بدواً تقاضای دستور قرار تامین خواسته با وصف اجرا قبل از ابلاغ را دارد.

محل امضاء

گروه وکلای حکمت: 

متشکل از چندین وکیل متخصص و با تجربه آمادگی ارائه مشاوره حقوقی به صورت تمام وقت برای افراد فراهم نموده است و برای اهالی محترم نیاوران برای تسهیل در اخذ مشاوره با وکیل در نیاوران به صورت ۲۴ ساعته مشاوره حقوقی در نظر گرفته است .

در صورتی که وکیل در نیاوران را جست و جو می نمائید میتوانید از وکلای متخصص و با تجربه در نیاوران و در نزدیکی خود جهت امور حقوقی و کیفری و تنظیم قرارداد و مشاوره تلفنی و یا در صورت تمایل به صورت حضوری مشاوره دریافت نمائید.

  1. وکیل نیاوران در واقع با توجه به امکان ارائه کلیه امور حقوقی در کلیه مراجع حقوقی و کیفری شهر تهران و یا کشور را دارد و در صورت مشاوره تلفنی امکان حضور در محل شرکت جهت تنظیم قرارداد و یا حضور در مراجع قضایی شهر تهران و سایر استان ها وجود دارد.

کافی است با شماره های گروه وکلای حکمت تماس گرفته تا در صورت نیاز ، وقت مشاوره با وکیل نیاوران برای شما تعیین شود.

گروه وکلای حکمت مفتخر است با به کار گیری وکلای پایه یک دادگستری خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند همکاری نمای.

تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی مجموعه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم.

موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است.

یک سوال جزئی درباره استرداد جهیزیه و نکات قانونی آن |آپدیت شده |استرداد جهیزیه با سیاهه،بدون سیاهه|وکیل خانوادگی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص استرداد جهیزیه و نکات قانونی آن |آپدیت شده |استرداد جهیزیه با سیاهه،بدون سیاهه|وکیل خانوادگی نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.