اعاده دادرسی حقوقی _اعاده دادرسی در چه شرایطی امکانپذیر است؟جهات اعاده دادرسی

برای اعتراض به آراء قطعی محاکم میتوان از طرق فوق العاده یعنی اعاده دادرسی استفاده نمود تا پرونده از طریق دیوان عالی کشور بصورت فوق العاده رسیدگی و در صورت لزوم نقض گردد. به همین منظور برای آشنایی بیشتر و بهتر با مفهوم اعاده دادرسی تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

معنی لغوی اعاده دادرسی حقوقی :

معنی لغوی کلمه اعاده به معنی بازگردانیدن و برگردانیدن چیزی بجای خود و از سر گرفتن و دوباره سخن گفتن می باشد و دادرسی نیز به معنی محاکمه و به دادخواهی دادخواه رسیدگی کردن است .

لذا اعاده دادرسی در لغت به معنی رسیدگی دوباره به دادخواهی می باشد .

اعاده دادرسی از نظر حقوقی :

اعاده دادرسی در حقوق یعنی پرونده ای که تمام مراحل دادرسی ( بدوی ، تجدید نظر ،دیوانعالی کشور )را طی نموده و مختومه گردیده و دیگر امکان رسیدگی را ندارد بنا بر دلایلی ،مجدداً مورد رسیدگی قرار می گیرد؛

لذا در علم حقوق اعاده دادرسی امری خلاف روال معمول و عادی بوده ناقض اصل اعتبار امر مختومه می باشد و در واقع یکی از طرق فوق العاده و استثنائی شکایت از احکام قطعی است و از همین رو اغلب قانونگزاران از جمله قانونگزاران کشورمان این راه را محدود نموده اند.

پیشنهاد ما برای شما:وکیل ملکتهران

جهات اعاده دادرسی :

در ماده 426 قانون آیین دادرسی مدنی در رابطه با جهات و موارد اعاده دادرسی آورده است :

« نسبت به احکامی که قطعیت یافته ، ممکن است به جهات ذیل درخواست اعاده دادرسی شود :

1- موضوع حکم، مورد ادعای خواهان نبوده باشد.

به عنوان مثال، خواهان از دادگاه، صدور حکم تخلیه را تقاضا کند و دادگاه علاوه بر صدور حکم تخلیه، حکم به پرداخت اجرت‎المثل صادر کند.

2- حکم به میزان بیشتر از خواسته صادر شده باشد.

مانند اینکه خواسته خواهان 10 میلیون تومان است اما دادگاه بر اساس نظر کارشناس حکم به پرداخت 15 میلیون تومان خسارت داده است.

3- وجود تضاد در مفاد یک حکم که ناشی از استناد به اصول یا به مواد متضاد باشد.

4- حکم صادره با حکم دیگری در خصوص همان دعوا و اصحاب آن، که قبلاً توسط همان دادگاه صادر شده است، متضاد باشد؛ بدون آن‎ که سبب قانونی موجب این مغایرت باشد.

5- طرف مقابل درخواست‎ کننده اعاده دادرسی حیله و تقلبی به‎ کار برده که در حکم دادگاه موثر بوده است.

6- حکم دادگاه مستند به اسنادی بوده که پس از صدور حکم، جعلی بودن آنها ثابت شده باشد.

7- پس از صدور حکم، اسناد و مدارکی به دست می‎آید که دلیل حقانیت درخواست‎کننده اعاده دادرسی باشد و ثابت شود اسناد و مدارک یاد شده در جریان دادرسی مکتوم بوده و در اختیار متقاضی نبوده است.

اعاده دادرسی حقوقی

نحوه رسیدگی به دادخواست اعاده دادرسی حقوقی:

دادگاه پس از بررسی دادخواست اعاده دادرسی، موضوع را صورت‎ جلسه کرده و به همین وسیله قرار قبول یا رد دادخواست را صادر می‎کند.

چنانچه قرار قبولی دادخواست صادر شود، دادگاه دستور تعیین وقت رسیدگی و ابلاغ آن به همراه نسخه دوم دادخواست به طرف مقابل و ابلاغ وقت به درخواست‎کننده را صادر می‎کند.

هرگاه قرار رد درخواست صادر شود، این قرار به طرفین ابلاغ می‎شود.

مهلت درخواست اعاده دادرسی حقوقی :

مهلت درخواست اعاده دادرسی ، برای اشخاص مقیم ایران بیست روز و برای اشخاص مقیم خارج از کشور دو ماه می باشد .

مرجع صالح برای رسیدگی به اعاده دادرسی :

مرجع صلاحیت‎دار در رسیدگی به درخواست اعاده دادرسی دادگاهی است که حکم قطعی را صادر کرده است.

بنابراین اگر دادگاه بدوی حکم قطعی را صادر کرده باشد، همان دادگاه مرجع صالح برای رسیدگی به درخواست اعاده دادرسی است .

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:مشاوره حقوقی ملکی

نمونه دادخواست اعاده دادرسی حقوقی:

ریاست محترم دادگاه عمومی ….
سلام علیکم؛
احتراما، ضمن تقدیم دادخواست به اطلاع میرساند:
آن دادگاه در پرونده کلاسه …. در ارتباط با وصیت مرحوم …. به واگذاری یک باب آپارتمان به پلاک ثبتی …. واقع در …. به اینجانب …. دلایل را ناکافی دانسته و به علت در دسترس نبودن وصیتنامه کتبی، رای برعلیه من و عدم واگذاری آپارتمان مذکور صادر نمودید.
وصیت نامه کتبی فوق الذکر نزد یکی از دوستان مرحوم … به امانت گذاشته شده بود و اینک توسط ایشان به من تحویل داده شده است.
حال با در دسترس بودن وصیتنامه که در آن صراحتا به واگذاری آپارتمان با مشخصات فوق به اینجانب ذکر شده است و با استناد به بند ۷ ماده ۴۲۶ قانون آیین دادرسی مدنی از دادگاه محترم خواستارم که ضمن صدور قرار قبول اعاده دادرسی، رسیدگی مجدد به پرونده را با مدرک جدید به دست آمده آغاز نماید.
با تشکر
نام و نام خانوادگی
امضا

وکیل متخصص دعاوی دادگستری گروه وکلای حکمت :

با پیگیری های مستمر و به موقع در مورد پرونده های موکلین در زمینه اختلافات و دعاوی  حقوقی و کیفری و خانواده و ثبتی سعی دارد که یک تیم قوی و با بهره مندی از علم نوین حقوقی با مشاوره های خود  شما هموطنان گرامی را در مواجه شدن با مشکلات در پیشنهاد یک راه درست حقوقی و قانونی راهنمایی و هدایت کند و با امکانات مشاوره حقوقی  و کیفری آنلاین و مشاوره های تلفنی و مشاوره های حضوری در تهران وکیل در نیاوران ، وکیل در شرق تهران ، وکیل در نارمک ، وکیل در فرمانیه ، وکیل در کامرانیه ،وکیل در قیطریه ،وکیل تهرانپارس ،وکیل دزاشیب، وکیل در میرداماد ، وکیل در الهیه، وکیل در اندرزگو ، وکیل در دروس  ،وکیل در شهرک غرب با منشور اخلاقی مسئولیت پذیری رضایت هموطنان را به دنبال خواهد داشت.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

تلگرام : vokalayehekmat

اینستاگرام : davood_cheshmi

در خصوص اعاده دادرسی حقوقی _اعاده دادرسی در چه شرایطی امکانپذیر است؟جهات اعاده دادرسی نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص اعاده دادرسی حقوقی _اعاده دادرسی در چه شرایطی امکانپذیر است؟جهات اعاده دادرسی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره اعاده دادرسی حقوقی _اعاده دادرسی در چه شرایطی امکانپذیر است؟جهات اعاده دادرسی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments