میزان اعتبار قولنامه دستی

در خصوص میزان اعتبار قولنامه دستی نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای میزان اعتبار قولنامه دستی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

هر قراردادی که درمورد ملک ،آپارتمان،خودرو ،چه با شاهد و یا بدون شاهد باشد اگر  بصورت دست نویس( برگه آچار ،برگه امتحانی ،فرم قرارداد مشاور املاک بدون مهر بنگاه یا با مهر بنگاه ) بین افراد تنظیم شود ولو بصورت دستی و حتی بدون مهر مشاور املاک طبق ماده 1257 قانون مدنی دارای اعتبار قانونی است ولو آنکه امضاء کننده قرارداد فوت نماید به طریق اولی اگر قولنامه و مبایعه نامه کد رهگیری داشته باشد باز اعتبار دارد. بنابراین میزان اعتبار قولنامه دستی مورد اهمیت است.

پس با ما همراه باشید تا در این مقاله در مورد میزان اعتبار قولنامه دستی توضیحات مرجع و کاملی را در اختیارتان قرار دهیم.

شماره تماس وکیل ملکی:

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با وکیل ملکی گروه وکلتی و کسب اطلاعات و راهنمایی بیشتر در حوزه قولنامه دستی و میزان اعتبار آن کافی است با شماره های 09120170676 و 02177719337 تماس حاصل نمایید.

آدرس وکیل ملکی:

در صورت تمایل برای مراجعه حضوری به وکیل ملکی به آدرس فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع یا 142 شرقی پلاک 39 طبقه دوم مراجعه نمایید.

قولنامه دستی چیست؟

قولنامه دستی نوشته ای است که دو یا چند نفر در خصوص اموال خود، اعم از منقول یا غیر منقول، با یکدیگر در خارج از دفترخانه اسناد رسمی، معامله می‌نمایند.قولنامه در واقع نوشته ایست که توافق، به صورت وعده در انجام معامله صورت می‌گیرد.

محدودیت های قولنامه دستی به چه صورت است؟

باید بدانید در مدت زمانی که قولنامه دستی نوشته شده است، فروشنده نمی‌تواند مال مورد توافق را به شخص دیگری بفروشد و خریدار نیز متعهد است که مابقی مبلغ خرید را طبق تاریخ مورد توافق و مندرج در قولنامه به فروشنده تقدیم کند. بنابراین قولنامه دستی، یک نوع سند عادی است که اگر به طور صحیح نوشته شود لازم الجرا است و در دادگاه قابل استناد است.

میزان اعتبار قولنامه دستی:

1-اعتبار قولنامه دستی در دادگاه بدون امضای شهود:

 اگر بصورت واقعی و بدور از ادعای جعل یا کلاهبرداری و عناوین مجرمانه نوشته شده باشد، و اگر شهودی هم آن را امضا نکرده باشد، و دادگاه نیز آن را احراز کرده باشد، مشمول ماده 10 قانون مدنی قرار می‌گیرد و بین طرفین اعتبار دارد و نافذ است.

2-اعتبار قولنامه دستی در دادگاه با امضای شهود:

امضای شهود زیر قولنامه، اعتبار بخشیدن به اصالت قولنامه است. در واقع این که قولنامه دستی، چه شهود آن را امضا کرده باشد یا بدون امضا شاهد تنظیم شده باشد، تاثیری بر ضمانت اجرا و اعتبار قانونی آن ندارد. پس بدون شاهد نیز می‌توان دعوی الزام به تعهد قولنامه دستی را مطرح کرد، نکته حائز اهمیت این است که ثابت کردن اعتبار قولنامه دستی بدون امضا شاهد، کار پیچیده و سختی است.که اگر شاهد یا شاهدین ، قولنامه را امضاء کنند، اعتبار قولنامه دستی بیشتر خواهد بود.

پیشنهاد گروه وکلای حکمت برای شما همراهان عزیز:تفاوت قولنامه و مبایعه نامه و میزان اعتبار آن

توقیف ملک قولنامه ای برای مهریه

قولنامه

 ابطال سند رسمی انتقال با سند عادی چگونه است ؟

به موجب ماده 1305 قانون مدنی در تنظیم اسناد مقرر نموده است که در اسناد رسمی تاریخ تنظیم  معتبر است حتی در مقابل اشخاص ثالث ولی در اسناد عادی تاریخ فقط در مقابل طرفین معامله و ورثه آنها و کسی که به نفع او وصیت شده معتبر می باشد.  

بنابراین اگر دعوی مبتنی بر قولنامه عادی در محکمه مطرح نماید امکان دارد شخص دیگری بتواند با قولنامه دستی دیگر در زمانی مقدم تر ( جلوتر ) تقاضای ابطال قولنامه شما را بنماید بنابراین در دعاوی با قولنامه عادی امکان تعارض در مالکیت بیشتری وجود دارد. بنابراین اعتبار قولنامه دستی مورد خدشه قرار میگیرد.

اعتبار قولنامه دستی

معامله معارض چیست ؟ و تاثیر آن در اعتبار قولنامه

زمانی معامله معارض صورت می‌گیرد که ملک یا مالی از سوی مالک، بیشتر از یک بار معامله شده باشد. یعنی اگر فردی به هر صورت، ملک یا مالی را به بیش از یک نفر بفروشد، معامله معارض انجام داده و خریدار نیز مال غیر خریده است.

در این حالت اولین نکته‌ای که لازم است بدانید، این است که در معامله معارض همیشه معامله مقدم یا اولین معامله، قانونی است و به این علت که در معاملات بعدی، از فروشنده سلب مالکیت شده، سایر معامله‌ ها غیر قانونی است. بی‌اعتباری معامله‌های بعدی به این دلیل است که فروشنده در معاملات دوم به بعد، دیگر صاحب ملک نبوده است و معامله‌ای که او انجام داده نیز اعتبار قانونی ندارد. بنابراین اعتبار قولنامه دستی مورد مناقشه قرار میگیرد.

در صورتی که خریدار اول بخواهد معاملات بعدی را باطل و مالکیت قانونی خود را اثبات کند، باید به دادگاه عمومی حقوقی مراجعه و با تقدیم دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم در دادگاه کیفری موضوع را مطرح کند. در این شرایط مالک اول باید خواسته‌اش این باشد که، چون من خریدار اولیه بودم و بعد از معامله اول، فروشنده دیگر هیچ‌گونه مالکیتی نداشته و معاملات بعدی او غیر قانونی بوده است، لذا این معاملات از درجه اعتبار ساقط است.

دادگاه پس از رسیدگی به این پرونده، در صورتی که معامله اول را صحیح و قانونی تشخیص دهد معاملات بعدی را باطل اعلام می‌کند و اعتبار قولنامه دستی مورد خدشه قرار می گیرد.

چگونگی تنظیم قولنامه صحیح و حقوقی و تاثیر آن در اعتبار قولنامه دستی چگونه است ؟

برای تنظیم قولنامه صحیح و حقوقی مناسب است انعقاد و تنظیم آن را به وکیل متخصص در این حوزه سپرد تا قولنامه با کمترین خطاء و ایرادی روبرو باشد و معامله و دارایی ما در امنیت متناسب حقوقی باشد تا در صورت عدم انجام تعهد ، بتوان حقوق از دست رفته خود را احقاق نمود.

گروه وکلای حکمت با بهره گیری از وکیل  و مشاوره حقوقی مجرب و وکیل ملکی ،نهایت اهتمام و تلاش خود را در جهت خدمت رسانی به عموم مردم اعلام میدارد.

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره میزان اعتبار قولنامه دستی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

30 پاسخ

 1. سلام، اعتبار سند دستنویس
  بین ورثه معامله در یک برگه عادی و اعلام شد برگه گم شده، دوباره تنظیم بصورت مبایعه نامه و اقدام به گرفتن سند، بعداز چندسال برگه دستنویس پیدا شده!!
  1_آیا اعتبار دارد سند دستنویس
  2_خدشه ایی به معاملات و گرفتن سند رسمی وارد میکند ؟
  با تشکر

 2. سلام.اگه ۳دانگ یک مغازه به اسم یک اقا باشد و ان اقا بعد از شکایت خانم در خصوص طلب مهریه با نوشتن یه قراردا دستی و امضای چند شاهد ادعا کند که قبل از شکایت خانم مغازه را به برادر خود فروخته.ایا این قرارداد معتبر است؟چطور میشه ثابت کرد که اقا داره دروغ میگه و هنوز سند به اسم خودشه.و ثبتی هم نیس.

  1. سلام وقت بخیر. این قرارداد مطابق اصل صحت صحیح است و ایرادی ندارد مگر اینکه صوری بودن آن اثبات شود. برای اینکه بدانید به اسم چه شخصی است باید از اداره ثبت محل وقوع ملک استعلام گرفته شود. باتشکر

 3. سلام
  وقت بخیر
  خودرو میخواستم بخرم ولی محضر و تعویض پلاک تعطیل میباشد
  چه کاری بکنم که بعد از پرداخت پول و عقد قولنامه به مشکلی نخورم
  مثلا قبلش به کسی وکالتی فروخته باشد
  چون من متوجه نمیشوم به دلیل بسته بودن محضر

 4. باسلام
  پدرم میخواهد ۴دانگ از خانه مسکونی خودرا به فرزندش بدهد وخانه قولنامه است آیا وراث دیگه بعد انهقاد قولنامه میتوانند ادعای حق کنند

 5. سلام پدربزرگم ۳دانگ از خانه اش را به صورت قولنامه و وکالت بلاعوض به من فروخته و متاثفانه فوت شده الان هر چقدر به عموم که تنها وراث اونه میگم بیا سند بزنم به اسمم نمیاد من چیکار میتونم بکنم

 6. با سلام.پدرم سال 53 سرقفلی مغازه تجاری را به صورت یک اجاره نامه دستی عادی با امضای چند شاهد و امضای خود مالک خرید که موجر در آن حق انتقال را از پدرم سلب کرده است.حال صاحب ملک و پدرم فوت شده اند.وراث چگونه میتوانند ادعای سرقفلی را در برابر قانون مطرح کنند…ممنون

 7. سلام
  ملکی را خریداری نموده ام( سال ۸۰) که با زمین های اطراف آن حدود ۲۰ هزار متر است و فروشنده هم این را مکتوب نموده
  این ملک با امضای صاحب اصلی ملک که سند مادر را در اختیار دارد قبل از خرید من و زمانی که در اختیار فروشنده گذاشته شده با اثر انگشت تایید و به امضای فرزند ارشد ایشان رسیده( سال ۶۳)
  مقدار تقریبی زمین در فاصله زمانی متفاوت به کرات دستکاری شده و در نهایت و بر اساس آخرین دستکاری ده هزار متر نوشته شده ولی حدود طبیعی زمین که بر اساس عرف محلی و با معیار و ملا کهای محلی از قبیل جاده، دره، منبع آب و غیره مشخص شده کاملا قابل تشخیص است ضمن اینکه قسمتی از این ملک جزو منابع طبیعی می باشد
  اکنون با توجه به اینکه صاحب اصلی زمین و دارای سند مادر فوت نموده چگونه می توان آنرا از ورثه مطالبه کرد
  ضمن اینکه ورثه فقط قسمت ساخته شده را قابل تایید می دانند و زمین های اطراف آنرا غیر قابل پذیرش به دلیل خط خوردگی می دانند( توجهی به حدود و حریم مشخص شده ندارند)
  اکنون سوال اینست وضعیت قسمتی از ملک که توسط صاحب سند مادر فروخته شده و متعلق به منابع طبیعی است چگونه است
  و آیا این خط خوردگی تاثیری در روند پرونده از بابت مقدار و متراژ خواه داشت با توجه به اینکه حدود زمین مشخصا تعیین شده است

 8. سلام و وقت بخیر، حدود سال 86 یک زمین مسکونی با قولنامه دستی و امضای چند شاهد
  خریداری کردم
  و در قولنامه نیز قید شده که زمین دارای 4 متر کوچه از طرف زمین یکی از همسایگان است(کوچه بن بست منتهی به ملک بنده)
  و در زمان خرید زمین همسایه دیواری احداث نکرده بودند، ولی بعد از یکی دوسال دیوار احداث کرده اند و به جای 4 متر کوچه فقط 1/5 متر کوچه گذاشته اند و بنده هم بنا به دلایلی در آن زمان نسبت به تخریب و طرح شکایت اقدامی نکرده ام و یک ملک در زمین خود احداث کرده ام و حالا قصد پیگیری دارم با توجه به دستی بودن قولنامه و گذشتن زمان نسبتا زیادی از احداث دیوار به نظر شما امکان تخریب دیوار و پس گرفتن کوچه وجود دارد یا خیر؟

 9. سلام وقت بخیر.من قصد دارم زمینی را از پدرم بخرم ولی زمین سند نداره کاغذ واگذاری زمین از طرف بنیاد مسکن داره محضر قبول نکرد بخوام قول نامه دستی بنویسم آیا اعتبار داره و داره ک بعد ها بقیه وارث ها ادعای سهم نکن چون میخوام زمین بخرم تو قول نامه دستی آیا بعد فوت پدرم وارث ها می توانند ادعا سهم کنن

 10. زمینی دارای 4 شریک که هر کدام 1.5 دانگ سند دارند
  فروش این ملک روی مبایعنامه بنگاه نوشته شده و فقط یکی از شرکا انرا امضا کرده
  بیعنامه فاقد مهر و امضای بنگاه است
  ایا این بیعنامه معتبر است
  ایا میتوان انرا فسخ کرد

 11. مینی دارای 4 شریک که هر کدام 1.5 دانگ سند دارند
  فروش این ملک روی مبایعنامه بنگاه نوشته شده و فقط یکی از شرکا انرا امضا کرده
  بیعنامه فاقد مهر و امضای بنگاه است
  ایا این بیعنامه معتبر است
  ایا میتوان انرا فسخ کرد

 12. با سلام یکی از دوستانم زمینی رادستی معامله کردیم که قرار است در محضر مهر سندبرابر اصل مهر شود. آیا معتبر است؟

 13. سلام پدر ما اموال خود را بین سه پسر خود به صورت قولنامه ای در حضور سه شاهد تقسیم نموده حال بعد ۱۰ سال بعد از فوت پدر چهار خواهر ما ادعای ارث میکنند ایا به انها ارث میرسد

 14. با سلام
  سال ۹۶ آپارتمانی را از برادرم(فروشنده) با قولنامه دستی (قولنامه امضای طرفین و دو شاهد که پدر و مادرم هستند را دارد و البته تعداد زیادی مطلع از این معامله) خریداری کردم و تمام پولش را دادم، فروشنده نیز گفت تا دو ماه دیگر سند خواهم زد ( شفاها )، خود فروشنده همین ملک را به مدت یکسال از من رهن کرد، حال پس از گذشت ۳ سال، نه تنها مدت رهنش تمام شد، بلکه فروردین امسال متوجه شدم که آپارتمان را همان سال به شخص دیگری فروخته و آن فرد در آنجا ساکن است و بلافاصله در دادگاه کیفری برای فروش مال غیر شکایت کردم. در طی این مدت سه سال با فریبکاری و تلاش برای ایجاد درگیری از توضیح درباره ملک خودداری کرده و من نیز ایران نبودم تا رسیدگی کنم. آپارتمان مذکور در کرج است و محل وقوع جرم (تنظیم قولنامه دستی) در تهران بوده و من در تهران شکایت کردم. مبلغ معامله با دستور شخص فروشنده به چند نفر از طلبکارانش(یکی از طلبکاران مطلع از انتقال این آپارتمان بوده و حاضر به شهادت در دادگاه است) و مابقی به خودش پرداخت شد و شرح پرداخت ها با اسم فرد و مبلغ آن در قولنامه دستی ذکر شده است. پس از چند ماه دوندگی، فروشنده در اظهاراتش اعلام کرده بود که امضای من جعل شده و این ها باهم تبانی کرده اند. با آن که مدارک پرداختی و اصل قولنامه دستی به دادگاه ارائه شده بود، قاضی به حرفهای من توجه نکرده و بدون احضار شهود و گرفتن شهادت آنها و نیز تشخیص امضا فروشنده، رای به منع تعقیب صادر کرد.
  در این میان قاضی دلایل خود را دور بودن ملک و عدم امکان ارسال مامور به مکان آپارتمان و نیز عدم درج پلاک ثبتی ملک مورد نظر در داخل قولنامه اشاره کرد. داخل قولنامه آدرس دقیق ملک و حتی طبقه آن و نیز مشخصات فروشنده و خریدار و متراژ و امکانات همراه با مشخصات و کد ملی ذکر شده است.

  حال چگونه باید دوباره شکایت کنم و آپارتمانم را پس بگیرم؟

 15. سلام.من خانه ای پدری از خواهر و برادرانم خریدم و سهم آنها رو پرداخت کردم و یک دست نوشته ای در سه نسخه تهیه کردیم که شامل تقسیم ارث پدر و مادر و قولنامه خرید و برگ پرداخت پول است که یکی از برادران هم فوت کرده و پول به قیم قانونی آنها پرداخت شده که یکی همسر مرحوم و یکی فرزند بزرگ مرحوم که بالای ۱۸ سال سن دارد هم دادیم هم امضاء و هم انگشت زده اند و در کل همه ی وراث را دادم هم امضاء و هم انگشت زده اند و شاهد هم دادم هم امضاء و هم انگشت زده اند
  آیا یک زمانی که مشکلی پیش بیاد و در آینده خواهر زاده و برادرزاده ای ادعا کند این قولنامه و این تقسیم ارث را میتوان به عنوان مدرک معتبری رو کرده و در دادگاه میتوان ثابت کرد که خانه فروخته شده و پول را پدر و مادر آنها دریافت کرده اند بیشتر پول دستی پرداخت.

 16. سلام پدرم درزمان حیات دوباب مغازه که دارای یک سند است خریداری نمودند تمام تجهیزات تراشکاری راهم خریدند وبرای برادر بزرگم در آن دو مغازه کارراه انداختند در سال 92 برادرم نصف این دومغازه را از طریق قولنامه در بنگاه از پدرم خریدند اما پدرم به دلایلی چندروز بعد از معامله پول برادرم را پس دادند و به همراه برادرم نزد صاحب بنگاه رفتند و فسخ معامله را اعلام کردند صاحب بنگاه از برادرم خواستند تا قولنامه رانزدش ببرد تا آن را باطل کند اما برادرم که از همان زمان نیت بد و پلید داشت این کاررا نکرد اما پدرم در سال 93 سند مغازه ها را به نام خود گرفته حالا پس از فوت پدرم برادرم به دروغ وبا همان قولنامه روی مغازه ادعا دارد آیا با وجود اینکه سند به نام پدرم است وهمه ی ورثه میدانند مغازه مال پدرم است ادعای او به جایی میرسد

   1. سلام. بنده در حال ساخت یک ویلا هستم که سند و پروانه دارد. همسایه مدعی تجاوز شد. همسایه سند زمین را ندارد و ملک قولنامه ای است. به بنده 25 متر فروخت بخاطر تجاوز. در حال حاظر مشخص شده که بنده هیچ تجاوزی به ملکش نکردم. ما به صورت دستی یک قولنامه نوشتیم که25 متر. متری ……. طی یک فقره چک………. نوشتیم و یک شاهد هم امضا کرده. می توانم از زمینش 25 متر بردارم طی این قلنامه؟

 17. سلام. بنده در حال ساخت یک ویلا هستم که سند و پروانه دارد. همسایه مدعی تجاوز شد. همسایه سند زمین را ندارد و ملک قولنامه ای است. به بنده 25 متر فروخت بخاطر تجاوز. در حال حاظر مشخص شده که بنده هیچ تجاوزی به ملکش نکردم. ما به صورت دستی یک قولنامه نوشتیم که25 متر. متری ……. طی یک فقره چک………. نوشتیم و یک شاهد هم امضا کرده. می توانم از زمینش 25 متر بردارم طی این قلنامه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.
مشاوره حقوقی تلفنی 09120170676

توجه !

اگر در خصوص میزان اعتبار قولنامه دستی نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه , میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.