اعتراض شخص ثالث

چه کسی و در چه شرایطی می تواند به رای که از مراجع قضایی صادر می شود اعتراض کند، آیا هر شخصی بدون هیچ دلیلی می تواند و یا فقط اشخاصی با توجه به معیارهای قانونی تعریف شده امکان اعتراض به رای صادره را خواهد داشت . طبیعتا قانونگذار با پیش بینی هر آنچه که در قانون بوده است دارای یک هدف مشخص در راستا ی عدالت خواهی بوده است بنابراین برای کم شدن هرچه بهتر اشتباهات قضات در صدور ارا ،یکی از طرق شکایت یعنی اعتراض ثالث را پیش بینی کرده است که در این مقاله سعی ما این است که اعتراض ثالث نسب به مال توقیف شده را تشریح کنیم و مشخص کنیم چه کسی می تواند به رایی صادره اعتراض کند.

اعتراض ثالث چیست ؟

اعتراض در معنای مختلفی تعریف می شود از جمله خرده گرفتن و ایراد گرفتن آمده است.

 ثالث کسی است که به عنوان اصحاب دعوی در دادرسی منتهی به رای مورد اعتراض دخالتی نداشته است

اعتراض ثالث :

اصولا شخصی که ممکن است از رای صادر شده زیان ببیند یکی از طرفین دعوی است اما گاهی اشخاص ثالث نیز ممکن است ازآرای صادره قضایی متحمل ضرر شوند از آنجا که رای صادره در مقابل تمامی افراد قابل استناداست در نتیجه ،ثالثی که متحمل ضرر شده است می تواند نسبت به آن رای اعتراض کند و حق خود را مورد دادخواهی قرار دهد .

 

اعتراض شخص ثالث

به موجب قانون ، اعتراض ثالث دارای ۳ شرط است :

۱)وارد شدن خلل به حقوق ثالث

۲)حکم بودن تصمیم دادگاه

۳)ثالث بودن معترض

انواع اعتراض پیش بینی شده در قانون :

۱)اعتراض ثالث به رای صادره

۲)اعتراض ثالث  اجرائی

اعتراض ثالث به رای صادره :

چنانچه شخص  ثالثی نسبت به رای صادره از مراجع قضایی یا اجرای تصمیمات قضایی ضرری به حق ثابت شده او وارد شده باشد می تواند مراتب اعتراض خود را به مراجع قضایی اعلام کند

اعتراض ثالث اجرایی:

این نوع اعتراض زمانی است که در مرحله اجرای احکام مالی از دیگری به اشتباه اعلام و توقیف شده است و شخص مالک یا صاحب حق به آن اعتراض می کند .

به عبارتی دیگر:

اگر ملک یا مالی، بموجب رای دادگاه و یا با صدور قرار تامین خواسته توقیف شده باشد و این توقیف به ضرر شخص ثالث باشد ، وی می تواند به این رای و یا قرار در چارچوب اعتراض شخص ثالث به محکمه توقیف کننده، اعتراض کند(اعتراض ثالث نسبت به توقیف مال )

بطور مثال :فردی با قولنامه عادی ملکی را در زمانی مقدم ( جلوتر ) خریداری نموده باشد و بعدا متوجه شده ملک به واسطه اجراء گذاشتن مهریه از ناحیه همسرش توقیف شده به شخصی که قصد اعتراض به توقیف را دارد معترض ثالث می گویند.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:شرایط ورود شخص ثالث به دادرسی چگونه است ؟کاملا کاربردی

آرای قابل اعتراض ثالث کدام است ؟

به موجب قانون ، شخص ثالث می تواند به هر رای صادره از دادگاه های عمومی انقلاب و تجدید نظر اعتراض کند بنابراین نسبت به تمامی آرای صادره از دادگاه ها قابل تصور است همچنین این اعتراض حتی در مورد رای داوری نیز قابل پذیرش است ..

اعتاض ثالث

اعتراض ثالث نسبت به توقیف مال چگونه است ؟

  1. معترض ثالث باید ادعای خود را در چارچوب دادخواست به محکمه تقدیم نماید نه درخواست.
  2. اگر معترض ثالث ،حکم قطعی و یا سند رسمی داشته باشد که تاریخ صدور آن ( منظور حکم قطعی و یا سند رسمی) قبل از توقیف ملک باشد ،رفع توقیف به سهولت صورت می گیرد.
  3. اگر بخواهید با استناد به قرارداد عادی و یا مبایعه نامه ای ، نسبت به قرار یا حکمی توقیفی، اعتراض نماید بهتر است همزمان با دادخواست اعتراض ثالث ،دادخواست الزام به تنظیم سند نیز در دادگاه حقوقی صالح بدهید.
  4. تصمیم دادگاه در خصوص توقیف ملک ،قابل اعتراض نیست مگر معترض ثالث،مبنای اعتراضش سند عادی و یا حکم غیر قطعی  دادگاه باشد.
  5. این تصمیم قاضی ،جنبه اعلامی داشته یعنی نیاز به صدور اجراییه ندارد.
  6. . دادخواست اعتراض ثالث باید به طرفیت خواهان ها و خواندگان پرونده اصلی بعمل آید.
  7. اعتراض ثالث باید در دادگاهی که دستور و یا حکم توقیف را صادر کرده است بعمل آید ولو محل رسیدگی به اصل پرونده در جایی دیگر باشد.
  8. غالبا رویت نموده ایم که افرادی قولنامه های و یا مبایعه نامه ای را به صورت صوری و غیر واقعی و به قصد خارج کردن مال توقیف  شده از توقیف تنظیم می نمایند که در این صورت امکان دارد فرد مورد نظر مواجه با اتهام کیفری گردد.

مستندات قانونی اعتراض ثالث نسبت به توقیف مال:

ماده ۱۴۷ قانون اجرای احکام مدنی:

هر گاه نسبت به مال منقول و یا غیر منقول یا وجه نقد توقیف شده ،شخص ثالث اظهار حقی نماید ،اگر ادعای مزبور مستند به حکم قطعی و یا سند رسمی باشد که تاریخ آن مقدم بر تاریخ توقیف است ،توقیف رفع می شود در غیر اینصورت عملیات اجرایی تعقیب می شود ،و مدعی حق برای جلوگیری از عملیات اجرایی و اثبات ادعای خود ، می تواند به دادگاه شکایت کند.

ماده ۱۴۷ قانون اجرای احکام مدنی:

شکایت شخص ثالث در تمام مراحل بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی و پرداخت هزینه دادرسی ،رسیدگی می شود .مفاد شکایت به طرفین ،ابلاغ می شود و دادگاه به دلایل شخص ثالث و طرفین دعوی به هر نحو و در هر محل که لازم بداند رسیدگی می کند و در صورتی که دلایل شکایت را قوی یافت قرار توقیف عملیات اجرایی را تا تعین تکلیف نهایی شکایت صادر می کند ،در این صورت اگر مورد اعتراض منقول باشد ، دادگاه می تواند با اخذ تامین مقتضی ،دستور رفع توقیف و تحویل مال را به معترض بدهد . به شکایت شخص ثالث بعد از فروش اموال توقیف شده نیز به ترتیب فوق رسیدگی خواهد شد.

تبصره :

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:دادگاه صالح رسیدگی اموال منقول و غیر منقول

محکوم له می تواند ، مال دیگری را از اموال محکوم علیه به جای مال مورد اعتراض معرفی کند . در این صورت آن مال توقیف و از مال مورد اعتراض رفع توقیف می شود و رسیدگی به شکایت شخص ثالث نیز موقوف خواهد شد.

گروه وکلای حکمت:

شما عزیزان می توانید با بهترین و مجرب ترین وکیل دادگستری در پرونده های اعتراض ثالث اجرایی در استان تهران و گروه تخصصی وکلای حکمت با همیاری بهترین وکلای دادگستری مرکز در تمامی مراحل پرونده اعتراض ثالث اجرایی در دعاوی ملکی و در خواست صلح و سازش از طرف پرونده با تخصصی ترین تیم علمی در تهران تماس بگیرید.

جهت مشاوره حقوقی با وکیل متخصص و مجرب کلیک نمایید 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + هفت =