تعدیل در اقساط مهریه

یکی از دعاوی رایج امروزه دادگاهها ، بحث مطالبه مهریه است در این مقاله میخواهیم در رابطه با چگونگی اعسار از پرداخت مهریه و تعدیل در اقساط مهریه صحبت کنیم.

مطابق قانون مدنی ، زن به موجب عقد نکاح مالک مهریه می شود و هر گونه تصرفی که بخواهد در آن می کند لذا حق خواهد داشت تا هر زمانی که می خواهد مهر را از همسر خود مطالبه کند ولی گاها ممکن است مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد لذا ناگزیر به تقدیم دادخواست اعسار شود.

 

معسر به چه کسی گفته میشود ؟

معسر، کسی است که عسر و حرج دارد یعنی در امور مالی و اقتصادی خود ، در شرایطی است که قادر به پرداخت  محکومیت خود نسبت به وجهی که قانون و یا مطابق حکم دادگاه به طلبکار خود نمی باشد.

 

دادخواست اعسار چیست؟

ادعای اعسار و تقاضای تقسیط و تعدیل مهریه از جمله مواردی است که زوجین در زمان درخواست دریافت مهریه با آن مواجه می شوند پس از دادخواست اعسار شرایط پرداخت مهریه تعیین خواهد شد با توجه به مقرراتی که در حال حاضر در مورد دادخواست اعسار و پرداخت مهریه وجود دارد این اجازه به زن داده شده است .

 

مدارک لازم برای اثبات اعسار مرد از پرداخت مهریه:

بعد از صدور حکم قطعی پرداخت محکوم به توسط مدیون نوعی اجرای حکم محسوب خواهد شد که شخص در شرایط متفاوتی ممکن است آن را دفعتا واحده پرداخت کند و یا با توجه به اوضاع مالی و اعسار وی به حکم قانون  به صورت اقساط پرداخت شود.

پرداخت مهریه نیز در مرحله اجرای حکم نوعی محکوم به محسوب می شود که مرد نیز میتواند نسبت به آن ادعای اعسار کند و با تقدیم دادخواست و شهادت ۲ شاهد مرد باید اعسار خود را اثبات کند.در صورتیکه معسر نباشد و این یک ادعای واهی باشد زن باید عدم اعسار او را اثبات کند.

 

نحوه اثبات تعدیل مهریه:

اثبات ملائت و یا توانایی مرد در پرداخت اقساط مهریه و تعدیل مهریه، ادعای زوج را مبنی بر ناتوانایی وی برای پرداخت مهریه رد کند به عبارتی دیگر در برخی موارد نیازی به اثبات ادعای زوج مبنی بر عدم ملائت در پرداخت اقساط مهریه و تعدیل مهریه و تمکن مالی نخواهد بود در این حالت زوجه موظف است تا توانایی مالی همسرش را ، به دادگاه اثبات نماید ولی در بسیاری موارد زوجه موفق به اثبات نخواهد شد که مواجه به مشکلاتی میشود در نتیجه منجر به شکست وی خواهد شد.

 

ناتوانی در پرداخت اقساط مهریه و تعدیل آن؟

تغییر در آینده زوج تاثیری بر نحوه پرداخت مهریه خواهد داشت به گونه ای که دادگاه با در نظر گرفتن اوضاع و بررسی شرایط جدیدی در مورد تعدیل مهریه حکم صادر خواهد کرد در طلاق توافقی پرداخت مهریه می تواند با توافق طرفین در قبال طلاق باشد و یا بخشیده شود و یا کامل پرداخت شود و یا به صورت اقساط و تعدیل اقساط آن در صورت درخواست ، تمامی این موارد با توافق انجام خواهد شد.

 

نکات حائز اهمیت در اقساط مهریه و طلاق توافقی

 

نکات حائز اهمیت در اقساط مهریه و طلاق توافقی:

مهریه اقساطی در طلاق توافقی در چند نکته حائز اهمیت است اگر پرداخت تعدادی از مهریه به بعد از طلاق  توافقی موکول شود ازدواج مجدد زوجه مانع استحقاق دریافت مهریه قبلی او نخواهد بود اگر مهریه ۱۱۰ سکه و یا معادل آن ضمانت اجرای جلب در صورت نپرداختن آن است بنابراین اگر اقساط مهریه بعد از طلاق توافقی پرداخت نشود زوجه می تواند اقدام قانونی کند در دادگاه تغییر اقساط سکه توافق شده بین زوجین را در صورت ادعای زوج مبنی بر عدم توانایی پرداخت یا دادخواست تعدیل پذیرفته نمیشود اگرچه موارد نقض آن هم در آرایی دیده شده است .

 

این مقاله به شما پیشنهاد میشود: طلاق غیابی و امور مالی زن -نفقه و مهریه درطلاق غیابی چگونه است ؟

 

شرایط لازم برای پرداخت تعدیل مهریه:

تعدیل مهریه به دو صورت انجام خواهد شد :

۱-اول اینکه زوج موظف می شود تا بدهی خود را به صورت اقساط به زوجه را پرداخت کند

۲-دوم اینکه زوج موظف میشود اقساط را در مدت زمان مشخص پرداخت کند.

اقساط مهریه

تعدیل اقساط مهریه در طلاق توافقی چیست؟

تعدیل اقساط مهریه در طلاق توافقی چیست؟

قانونگذار در تبصره ۲ ماده ۱۱ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی بیان داشته است ، که محکوم علیه و محکوم له هر دو امکان تقدیم دادخواست تعدیل مهریه را خواهند داشت ، یعنی بعد از صدور حکم و محکوم شدن مرد به پرداخت مهریه وی با توجه به اوضاع مالی خود در خواست تقسیط داده است بعد از اجرای حکم و پرداخت اقساط اوضاع مالی وی هر روز ممکن است تغییر کند مثلا ممکن است از اعسار خارج شود و یا معسرتر شود در این صورت این تغییرات به طوری است که مقدمه ای برای تقدیم دادخواست تعدیل قرار خواهد گرفت .

 

تعدیل اقساط مهریه دارای دو جنبه خواهد بود:

تعدیل اقساط مهریه دارای دو جنبه منفی و مثبت است.

جنبه مثبت تعدیل اقساط مهریه : 

زمانی است که مرد بعد از صدور حکم اعسارش صاحب ارثی می شود یا حقوق کارمندی او افزایش می باید با این اوضاع دیگر او را معسر نمینامند لذا زوجه این امکان را خواهد داشت تا تغییر شرایط پرداخت مهریه را از دادگاه بخواهد دادگاه نیز در این راستا حکم به تعدیل ازجنبه مثبت آن اقدام می کند .

 

جنبه منفی تعدیل اقساط مهریه :

زمانی که ممکن است زوج معسر دچار مشکلاتی شود که قادر به انجام کار نباشد و در امرار و معاش وی با مشکلاتی مواجه شود بنابراین تعدیل مهریه از جنبه منفی آن از دادگاه درخواست خواهد شد.

 

شرایط پرداخت مهریه در طلاق توافقی:

از جمله مواردی است که زوجین در زمان درخواست دریافت مهریه با آن مواجه می شوند پس از دادخواست اعسار شرایط پرداخت مهریه تعیین خواهد شد با توجه به مقرراتی که در حال حاضر در مورد دادخواست اعسار و پرداخت مهریه وجود دارد این اجازه به زن داده شده است تا با اثبات ملائت مرد ادعای زوج را مبنی بر ناتوانایی وی برای پرداخت مهریه رد کند به عبارتی دیگر در برخی موارد نیازی به اثبات ادعای زوج مبنی بر عدم ملائت و تمکن مالی نخواهد بود در این حالت زوجه موظف است تا توانایی مالی همسر ش را به دادگاه اثبات نماید ولی در بسیاری موارد زوجه موفق به اثبات نخواهد شد که مواجه به مشکلاتی میشود در نتیجه منجر به شکست وی خواهد شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 19 =