اعطا و ابطال وکالت بلاعزل

در خصوص اعطا و ابطال وکالت بلاعزل نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای اعطا و ابطال وکالت بلاعزل نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

یکی از راه هایی که غیر قابل فسخ کردن عقد وکالت اعطای وکالت بلا عزل به وکیل است که می تواند بعدها طرفین قصد عزل وکیل خود را نمایند حال باید ببینیم که آیا می توان از وکالت بلاعزل رجوع کرد و آن را باطل کرد یا خیر برای آگاهی بیشتر در خصوص چگونگی اعطا و ابطال وکالت بلاعزل با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 عقد وکالت چیست؟

به موجب تعریف قانون مدنی از عقد وکالت «عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین ، طرف دیگر را برای انجام کارها و امور خود، نایب و وکیل خود قرار می دهد»

در برخی موارد اشخاص اقدام به اعطای وکالت بلا عزل به وکیل می کنند حال میخواهیم بدانیم که ایا این وکالت قابل عزل هست یا خیر

نحوه اعطای وکالت بلاعزل { اعطا و ابطال وکالت بلاعزل}:

درج عباراتی که موجب بلاعزل شدن وکالت می شود عبارت است از

الف)موکل حق عزل وکیل مرقوم را ضمن عقد خارج لازم از خویش سلب و ساقط نمود.

ب)موکل حق عزل وکیل مرقوم را به مدت زمان به عنوان مثال 5 سال ،60 سال 90 سال را از خود سلب و ساقط نمود.

نحوه ابطال وکالت بلاعزل:

وکالت بلاعزل در چه مواردی از بین خواهد رفت:

به موجب قانون مدنی عقد وکالت( وکالت بلاعزل) عقود جایز محسوب می شود به این معنی که عقد وکالت  با فوت و یا جنون  هر یک از طرفین عقد وکالت و یا استعفای وکیل از بین خواهد رفت.

حال چنانچه به وکیل که وکالت بلاعزل اعطا شده باشد ، آیا وکیل قابل عزل است یا خیر؟ پاسخ این سوال منفی است چرا که نمی توان در زمان حیات وکیل را عزل کرد مستند این امر ماده 679 قانون مدنی می باشد که بیان می دارد.

« کسی که به دیگری وکالت داده ، می تواند هر وقت بخواهد وکیل خود را عزل نماید مگر آن که وکالت وکیل یا عدم عزل وکیل در ضمن عقد وکالت شرط شده باشد( منظور وکالت بلاعزل )که در این حالت موکل دیگر حق عزل وکیل را از خود ساقط می نماید.

اما بلاعزل بودن وکالت مانع از آن نیست که خود موکل ( کسی که وکالت داده است ) شخصا  مورد وکالت را انجام دهد در نتیجه با انتقال مورد وکالت توسط خودتان ، وکیل دیگر نمی تواند از آن وکالتنامه استفاده نماید چرا که دیگر عقد وکالتی باقی نیست و وکالت مزبور منفسخ می گردد.

نکته قابل توجه این است  که در وکالتنامه های بلاعزل بهتر است در امور جزیی اختیاراتی به وکیل داده تا صورت کلی نسبت به تمام امور

پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله وکالت در توکیل

vakalat bala azl-راهعیا اعطلا و ابطال وکالت بلاعزل

راههای انحلال وکالت بلاعزل { اعطا و ابطال وکالت بلاعزل} :

فسخ کردن یا انحلال عقد لازمی که وکالت بلاعزل در ضمن آن اعطا شده است.

در این حالت وکالت بلاعزل همراه با عقد لازم مذکور (به عنوان مثال عقد بیع،نکاح،اجاره و … ) منحل و منتفی شده و نیازی به فسخ یا عزل وکیل  وجود نخواهد داشت.

اثبات باطل بودن شرطی که ضمن عقد اعطا شده است، که دراین حالت وکالت قابل فسخ می باشد.

از بین رفتن متعلق وکالت یا انجام عمل مورد وکالت(همان موضوع وکالت) توسط خود موکل به استناد ماده 683 قانون مدنی

اگر در وکالتنامه  شرط عدم عزل محدود به مدت زمان معینی بوده باشد پس از پایان یافتن مدت زمان مذکور،موکل حق عزل وکیل را پیدا می نماید.

اگر برای خود عقد وکالت هم مدت زمانی معین شده باشد به محض منقضی شدن آن مدت ،عقد وکالت خود بخود منتفی می گردد.

پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله وکالت  زوجه در طلاق

اثر شرط باقی بودن وکالت پس از فوت:

با ذکر مثالی به توضیح این مبحث خواهیم پرداخت اگر فردی که در بانک مسکن وام سپرده‌ گذاری می‌ کند تا پس از مدت زمانی از مزایای وام برخوردار شود هنگام سررسید وام شرایط مالی او به نحوی خواهد بود که دیگر نیازی به آن مبلغ نخواهد داشت  و یا این که به لحاظ نیاز به وجه نقد، می‌خواهد این امتیاز خود را به شخص دیگری منتقل نماید(بفروشد). علی الاصول بانک ها شخصی را که صاحب امتیاز می باشد را می‌ شناسند و وام به متعلق به همان فرد است نه خریدار وام  که فروشنده وام با خریدار سند وکالت هم تنظیم می‌ نماید تا پس از مستهلک شدن وام و پرداخت اصل و سود آن خریدار دچار مشکل نگردد و یا این که شخصی خانه‌ ای را که دارای وام مسکن است خریداری می‌ نماید و چون سند به نام بانک در رهن قرار دارد، و از طرفی اقساط تماماً‌ پرداخته نشده است خریدار از فروشنده وکالت بلاعزل اخذ می کند.

حال سوالی که به ذهن خطور می نماید این است  که با توجه به قوانین ما که وکالت بلاعزل با فوت وکیل یا موکل از بین می‌رود می‌توان شرط نمود که وکالت پس از فوت همچنان باقی بماند؟ در این زمینه باید بیان داشت که وکالت یا عدم عزل وکیل اگر ضمن عقد لازمی شرط گردد اثر آن پایبندی وکیل و موکل به عقد وکالت یا از بین بردن حق فسخ آنان خواهد بود. طبیعت وکالت همان طور که قبلا بیان کردیم این است که با فوت طرفین عقد منحل خواهد شد (عقد جایز) و این ماهیت عقد جایز است که غیر قابل تغییر می باشد (یعنی عقد جایز را نمی توان لازم نمود) حتی اگر طرفین چنین شرطی را در عقد درج نمایند که عقد وکالت با فوت طرفین منحل نشود درنتیجه  با فوت هر یک از طرفین عقد وکالت، عقد از بین می رود حتی اگر شرط شده باشد که وکالت پس از فوت از بین نمی‌ رود در نتیجه درج چنین شرطی بی فایده خواهد بود.

مرجع صالح و مدارک مورد نیاز برای تنظیم وکالت بلاعزل:

برای تنظیم وکالت نامه روش های مختلفی وجود دارد گاهی طرفین عقد وکالت (وکیل و موکل) به صورت یک سند عادی مبادرت به تنظیم وکالت نامه می کنند، این امر اگرچه در صورت احراز شرایط صحت عقد در دادگاه واجد آثار حقوقی باشد لکن اگر وکالت بلاعزل به صورت سند رسمی تنظیم گردد قانونگذار ضمانت اجرای قانونی محکمی برای تخطی از آن پیش بینی کرده است که سند عادی فاقد آن ضمانت اجرا  می باشد . برای تنظیم وکالت بلاعزل می بایست به دفاتر ثبت اسناد و املاک یا اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه نمود.

برای تنظیم وکالت بلاعزل در رویه عملی حاکم بر نظام حقوقی ما ، میبایستی مدارک هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه وکیل و موکل و همچنین رونوشت آن ها را همراه خود داشته باشید، همچنین در مواردی که برای خرید و فروش خودرو یا وکالت در فروش ملک، وکالت بلاعزل اعطا می گردد، می بایست سند و مدارکی که نشان‌ دهنده مالکیت موکل باشد نیز به دفتر اسناد رسمی ارائه شود.

اگر در ارتباط با اعطا و ابطال وکالت بلاعزل نیاز به ردیافت مشاوره حقوقی و راهنمایی دارید میتوانید آن را در قالب کامنت بیان کرده و یا با شماره های 09120170676 و 02177719337 تماس اصل فرمایید.

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره اعطا و ابطال وکالت بلاعزل دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.
مشاوره حقوقی تلفنی 09120170676

توجه !

اگر در خصوص اعطا و ابطال وکالت بلاعزل نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.