اکثر دختران به دلیل داشتن حساسیت های بالای روحی و عاطفی در سنین مختلف علی الخصوص در دوران بلوغ به آسانی توسط افراد کلاهبردار و سود جو مورد سوءاستفاده قرار میگیرند که این سو استفاده ها ممکن است به طرق مختلف اعم از سو استفاده جنسی – فریب در ازدواج – قول در ازدواج –اخاذی و … باشد.گروه وکلای حکمت به منظور بررسی ابعاد حقوقی مسئله اغفال دختران و آسیب‌‌هایی که در این حوزه وجود دارد؛ مطلب آموزشی تهیه کرده است که خدمت شما سروران و همراهان گرامی ارائه می‌نماییم.

با گروه وکلای حکمت دراین مطلب آموزشی همراه باشید…

مجازات اغفال دختران در قانون مجازات اسلامی :

قانون مجازات اسلامی برای پیشگیری از وقوع جرم اغفال دختران قوانینی را در نظر گرفته است  که این قوانین عبارتند از :

به موجب قانون مجازات اسلامی ، مجازات اصلی برای این نوع از اغفال دختران ، یک تا هفت سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که از دختر گرفته شده ، خواهد بود و مجازات تبعی و تکمیلی برای فرد اغفال کننده برای چنین نوعی از اغفال دختران ، محرومیت از استخدام و بسیاری از محرومیت های دیگر خواهد بود که با توجه به رای دادگاه تعیین خواهند شد .

مجازات اغفال دختران بر اساس اینکه موجب پیدایش کدام اتفاق است در نظر گرفته شده است مجازات جرم اغفال بر اساس مدارک و شواهد و ادله موجود صورت میگیرد  در این صورت اثبات  هرگونه ادعایی از سوی دختران مبنی بر فریب و اغفال ، به راحتی مقدور نخواهد بود .

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:ادله اثبات دعاوی حقوقی و کیفری

بر اساس ماده 224 قانون مجازات اسلامی حد زنا در موارد زیر اعدام است :

الف- زنا با محارم نسبی

ب- زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است.

پ- زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است.

ت-زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.

تبصره 1- مجازات زانیه در بندهای(ب) و (پ) حسب مورد، تابع سایر احکام مربوط به زنا است

تبصره2- هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است.

در بند ۲ تبصره ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی در خصوص شرایط و موارد تجاوز پیرامون اغفال دختران صحبت شده است که مبین می‌سازد در صورت تحقق شرایط مذکور، اشد مجازات ( اعدام) برای مجرم از طرف قاضی صادر می‌شود.

صد البته که مجازات‌هایی که برای اغفال دختران و جرم‌های صورت گرفته در قانون پیش‌بینی شده است، نمی‌تواند جنبه‌های معنوی و آسیب‌هایی که به علت مورد سوء استفاده قرار گرفتن در دختر ایجاد شده است را جبران نماید. بنابراین توصیه کارشناسان حقوقی گروه وکلای حکمت این می‌باشد که دختران محترم، تا حد امکان در مقابل سودجویی و کلاه برداری شیادان و سود جویان توجه لازم را داشته باشند و در روابط عاطفی و احساسی خود رعایت چارچوب اخلاقی و شرعی را مورد توجه قرار دهند تا خدای نکرده به دلیل احساسات پاک و ارزشمند شان متحمل خسارت‌های مالی و معنوی نشوند.

بیشتر بخوانید شاید برایتان مفید باشد:جرم کلاهبرداری

دادگاه صالح:

دادگاه صالح برای رسیدگی به شکایت اغفال دختران، دادگاه کیفری میباشد. 

در خصوص اغفال دختران نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص اغفال دختران نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره اغفال دختران دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500