فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

اقدامات علیه بهداشت عمومی

هر گونه اقدام علیه بهداشت عمومی و آلودگی محیط‌ زیست جرم محسوب می‌شود.

( اقدامات علیه بهداشت عمومی  ) 

شاید به گوشمان خورده باشد و یا مشاهده کرده باشیم که آبی آلوده میان مردم توزیع شود و یا سمومی در رودخانه ای ریخته شود و یا زباله هایی توسط افراد در خیابان ها ریخته شود .

( اقدامات علیه بهداشت عمومی  ) 

قانون گذار برای جلوگیری از چنین کارهای ناخوشایند و مجازات مجرمین قانونی در این موضوع وضع کرده است . ( اقدامات علیه بهداشت عمومی  ) 

ماده ۶۸۸ قانون تعزیرات در این باب آورده است :

« هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل آلوده ­کردن آب آشامیدنی یا توزیع آب آشامیدنی آلوده، دفع غیر بهداشتی فضولات انسانی و دامی و مواد زاید، ریختن مواد مسموم­ کننده در رودخانه­ ها،ریختن زباله در خیابان­ها و کشتار غیرمجاز دام، استفاده غیر مجاز فاضلاب خام یا پساب تصفیه خانه ­های فاضلاب برای مصارف کشاورزی ممنوع است و مرتکبان چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجازات شدیدتری نباشند به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد. »

تبصره۱٫ تشخیص اینکه اقدام مزبور تهدید علیه بهداشت عمومی و آلودگی محیط­ زیست شناخته می­شود و نیز غیر مجاز بودن کشتار دام و دفع فضولات دامی و هم­چنین اعلام جرم مذکور حسب مورد، بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی خواهد بود.

تبصره۲٫ منظور از آلودگی محیط زیست عبارت است از پخش یا آمیختن مواد خارجی به آب یا هوا یا خاک یا زمین به میزانی که کیفیت فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیک آن را که به حال انسان یا سایر موجودات زنده یا گیاهان یا آثار و ابنیه مضر باشد، تغییر دهد.

 

اقدامات علیه بهداشت عمومی

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

این جرم از جمله جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی است .

باید توجه داشت که عدم ذکر ماده به عنوان جرم برخوردار از ماهیت خصوصی ، این جرم می تواند توسط سایر افراد نیز مورد شکایت قرار گیرد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 2 =