فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

امکان ابطال معامله توسط شرط فاسخ

امکان ابطال معامله ای که توسط خریدار بر روی ملک صورت گرفته در صورت حادث شدن شرط فاسخ

( امکان ابطال معامله توسط شرط فاسخ ) 

سئوال:

شخصی ملکی را فروخته است ثمن معامله یک چک وعده دار قرار داده شده است و در معامله شرط شده که اگر این چک وصول نشده ملکیت ملک به فروشنده برگردد  (شرط فاسخ) خریدار قبل از وصول چک ملک را به دیگری می فروشد و بعد به واسطه وصول نشدن چک دادگاه حکم به ابطال این معامله صادر می کند آیا ماده ۵۰۰ و ۴۵۵ قانون مدنی در این مورد تعارضی دارند؟ وضعیت تملک خریدار دوم چگونه می شود؟

( امکان ابطال معامله توسط شرط فاسخ ) 

پاسخ:

با توجه به اینکه در مبایعه ­نامه تنظیمی بین طرفین شرط شده چنانچه چک یعنی قسمتی از ثمن در موعد وصول نگردد فروشنده حق فسخ معامله را دارد و چک مذکور منتهی به گواهی عدم پرداخت گردیده فلذا خیار تخلف از شرط مقرر د ماده ۴۴۴ قانون مدنی برای فروشنده ثابت و با اعمال خیار و اعلام فسخ معامله، پرونده اقتضای صدور حکم بر فسخ معامله را داشته و با فسخ معامله اول معاملات مترتب بر آن نیز فسخ و مبیع در مالکیت فروشنده اعاده و مستقر می گردد و خریدار دومی حق رجوع به ید ماقبل خویش جهت اخذ ثمن پرداختی و خسارات را خواهد داشت و تعارضی نیز بین ماده ۴۴۴ با مواد ۴۵۵ و ۵۰۰ قانون مدنی وجود ندارد.

ماده ۴۴۴ قانون مدنی :

«  احکام خیار تخلف شرطی به طوری است که در مواد ۲۳۴ الی ۲۴۵ ذکر شده است. »

ماده ۴۵۵ قانون مدنی :

 «  اگر پس از عقد بیع مشتری تمام یا قسمتی از مبیع را متعلق حق غیر قرار دهد مثل این که نزد کسی رهن گذارد فسخ معامله موجب زوال‌حق شخص مزبور نخواهد شد مگر این که شرط خلاف شده باشد. »

ماده ۵۰۰ قانون مدنی :

« در بیع شرط مشتری می‌تواند مبیع را برای مدتی که بایع حق خیار ندارد اجاره دهد و اگر اجاره منافی با خیار بایع باشد به وسیله جعل‌خیار یا نحو آن حق بایع را محفوظ دارد و الا اجاره تا حدی که منافی با حق بایع باشد باطل خواهد بود. »

 

                                          امکان ابطال معامله توسط شرط فاسخ

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هجده =