اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هیستید که به مقررات راهنمایی و رانندگی احترام نگذاشته اید و از آن سرپیچی نمودید و از سوی افراد راهنمایی رانندگی جریمه شده اید  در صورت لزوم این مقاله را مطالعه فرمایید تا در مورد اهمیت پرداخت به موقع جرائم رانندگی اطلاعات کافی را کسب کنید.زیرا اگر به این موضوع بی توجه باشید برخی از این جرائم در بازه زمانی 60 روزه 2 برابر خواهد شد لذا بهتر است در پایان هرماه برای دریافت لیست تخلفات احتمالی خود به یکی از شعب 10+ مراجعه کنید تا درصورت داشتن جریمه آن را به موقع پرداخت کنید.

بهترین و مجرب ترین تیم وکلای پایه یک تهران، در گروه وکلای حکمت در شرق و شمال تهران به بررسی اهمیت پرداخت به موقع جرائم رانندگی می پردازد.

انواع جرائم رانندگی کدامند؟

  1. جریمه دوبرگی
  2. جریمه تسلیمی
  3. جریمه الصاقی
  4. ثبت تخلف با استفاده از دوربین

ویژگی جریمه دو برگی چیست؟

اگر راننده از قوانین سرپیچی کند و از وی تخلفی سر بزند، پلیس دستور توقف و ایست وسیله نقلیه را خواهد داد. چنانچه راننده از روی قصد و یا بدون قصد نسبت به توقف بی اعتنا باشد، ماموران پلیس راهور برای جریمه وی از دو برگه استفاده خواهند کرد. در این وضعیت راننده موظف به پرداخت هزینه جریمه و تخلف خواهد بود و این جریمه و تخلف در سوابق وی درج می‌شود.

لازم به ذکر است در جریمه های دوبرگی برای بی توجهی راننده به دستور ایست پلیس جریمه ای به مبلغ ۴۰۰ هزار ریال در نظر گرفته می‌شود که این مبلغ از هزینه جریمه تخلف جدا میباشد.

پیشنهاد ما برای شما:رانندگی در حالت مستی |مجازات آن |مسئولیت بیمه|داود چشمی

ویژگی جریمه تسلیمی ‌چیست؟

در این نوع از جریمه پس از تخلف راننده و دستور ایست پلیس، راننده توقف می‌کند. در ادامه پلیس مدارک لازم برای پرکردن قبض اخطاریه را از راننده مورد نظر دریافت می‌کند و پس از آن جریمه تسلیمی‌را به راننده تحویل می‌دهد.

مشخصات راننده، مشخصات گواهینامه، مشخصات وسیله نقلیه(رنگ و شماره پلاک)، مشخصات افسر جریمه کننده با قید کد، نوع تخلف، محل تخلف، زمان و تاریخ دقیق تخلف از جمله موارد مهم در قبض اخطاریه است که باید در زمان تحویل جریمه پر شود.

جریمه تسلیمی‌در صورت پرداخت نشدن در مهلتی ۶۰ روزه، دو برابر خواهد شد..

ویژگی جریمه الصاقی چیست؟

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که با خیالی آسوده و تنها برای اطمینان به یکی از دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه میکنید تا از وضعیت خلافی خودرو باخبر شوید. اما پس از دریافت خلافی از دیدن جرایم بلند بالا و جریمه‌هایی که به خاطر عدم پرداخت دو برابر شده اند، حسابی غافلگیر می‌شوید. جریمه کردن وسیله نقلیه متوقف شده آن هم بدون حضور راننده را جریمه الصاقی گویند. به همین دلیل است که بسیاری از رانندگان تا قبل از مراجعه به دفاتر پلیس ۱۰+ از آن بی اطلاعند. در این نوع از جریمه مشخصات وسیله نقلیه شامل: رنگ و شماره پلاک انتظامی، محل تخلف، نوع تخلف، زمان تخلف و مشخصات افسر با ذکر کد به خودروی مورد نظر الصاق می‌شود.

ثبت تخلف با استفاده از دوربین چه ویژگی‌هایی دارد؟

در این نوع از جریمه، تخلف راننده مورد نظر با استفاده از دوربین‌های ثبت تخلف ثبت می‌شود و در نهایت به وسیله مرکز ثبت تخلف رانندگی برای راننده متخلف صادر می‌شود.

در ادامه بخوانید:تصادفات رانندگی -قوانین تصادفات رانندگی در ایران -جامع و کاربردی از زبان وکیل

مهلت پرداخت جریمه رانندگی:

رانندگانی که تخلف کرده اند، فرصت دارند برای جلوگیری از دوبرابر شدن جرایم رانندگی خود حداکثر تا ۶۰ روز پس از تاریخی که در قبض جریمه درج شده  است نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

در خصوص جرائم رانندگی نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص جرائم رانندگی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره جرائم رانندگی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500