بموجب ماده ۳۱۰ قانون تجارت

چک ،نوشته ای است که صادرکننده چک به موجب آن، وجوهی را که نزد بانک محال علیه (بانکی که پس از واریز وجه چک ،مسئول تامین موجودی وجه چک میباشد ) دارد ؛

کلاً یا بعضاً ( بصورت شخصی) مسترد کرده و یا به دیگری واگذار نماید .

تعریف چک به زبان عامیانه چک ،نوشته ای است که به موجب آن ،صادرکننده می تواند تمام یا قسمتی از پولی که نزد بانک دارد ،شخصاً وجه آنرا دریافت می نماید و یا پرداخت آنرا به دیگری واگذارمیکند .

انواع چک :

۱-چک عادی    ۲-چک تأیید شده   ۳-چک تضمین شده   ۴-چک مسافرتی

پیشنهاد می کنم این مقاله را هم بخوانید : قانون جدید چک چگونه است ؟

چک عادی چیست؟

۱-چک عادی چکی است که اشخاص از حساب جاری خود و به عهده بانکها صادر می کنند و میزان ارزش و اعتبار اینگونه چک ها، بستگی به میزان اعتبار و ملائت مالی صادر کننده ومسئولین چک دارد .بدین مفهوم که اگر صادر کننده چک ، فاقد اعتبار مالی باشد ،پذیرش چنین چک هایی،امری خطر ناک وتوام با ریسک بالایی میباشد

چک تایید شده چیست؟

۲-چک تأیید شده چکی است که اشخاص ،به عهده بانکها و از حساب جاری خود صادر می کنندو پرداخت وجه اینگونه چک ها ،توسط بانک محال علیه تأیید و وجه آن مسدود می شود .

-تفاوت چک عادی ،با چک تایید شده

درچک تأیید شده ،مسئولیت بانک ،حسب درخواست متقاضی … ضمن درج میزان موجودی صاحب حساب در متن چک و تأیید آن ، وجه آنرا فورا مسدود و توقیف می کنند تا در هنگام مراجعه دارنده چک ،وجه آن قابل پرداخت باشد

فلذا دارنده چنین چک هایی ،اطمینان زیادی به وصول وجه چک دارند.ولی متأسفانه چک های عادی از امتیازات اخیر الذکر، برخوردار نیست.

چک تضمینی چیست ؟

۳-چک تضمین شده چکی است که به درخواست مشتری از طرف بانکها و یا شعب آن ،صادر و پرداخت وجه آن از طرف همان بانک صادر کننده چک، تضمین و تعهد می گردد .برای دریافت چک های تضمینی، نیاز به داشتن حساب جاری در بانک، صادرکننده چک تضمینی نمی باشد.

پیشنهاد می کنم این مقاله را هم بخوانید : مندرجات الزامی روی چک

چک مسافرتی

۴-چک مسافرتی چکی است که توسط بانک صادر و وجه آن در هر یک از شعب آن بانک یا توسط نمایندگان و کارگزاران آنها تامین وپرداخت میگردد .

 

نکته۱:در حال حاضر چک های مسافرتی از اعتبار افتاده وبانک های مستقر درسطح کشور بجای چک های مسافرتی ، ایران چک صادر میکنند که به اینگونه چک ها (چک در گردش )هم می گویند که به شکلهای مختلف مثل ایران چک و سپه چک هم مرسوم است .نتیجه : النهایه قانون صدور چک مصوب ۱۶/۴/۵۵ به انضمام اصلاحات و الحاقات بعدی ، فقط مختص چک های عادی بوده و مشمول ..

۱٫سایر چکها از جمله چک تضمینی و مسافرتی و… ،نمیشودچرا که اینگونه چک ها قانون خاص خود را دارند.

۲٫ اوراقی که صندوق های قرض الحسنه و مؤسسات مالی و اعتباری به شکل چک صادر می کنند نیز ، مشمول قانون صدور چک نمی شود.وقانون خاص خود را دارنند

نکته۲:چک جزء اسناد عادی لازم الاجراء بوده که از امتیازات اسناد تجاری برخوردار است نه اسناد رسمی ،بنابراین جعل در چک، جعل در سند عادی است .

نکته ۳: _اوراق و حواله هایی که مؤسسات مالی و اعتباری یا صندوق های قرض الحسنه ( صندوق مهر امام رضا و مؤسسه مالی و اعتباری بنیاد مستضعفان و… ) ، به شکل چک صادر می کنند و در اختیار مشتریان قرار می دهند ،چک محسوب نمی شود که از امتیازات و مزایای قانونی چک، برخوردار باشند و همانند یک رسید عادی بوده که از طریق دادگاه حقوقی قابلیت مطالبه را دارند.

النهایه میتوان پس از صدور حکم قطعی وصدور اجرائیه ، اموال صادر کننده اینگونه اسناد ، را توقیف اجرایی کرد و یا ،تقاضای جلب و بازداشت آنها را نمود البته از این امر مانع از آن نیست که با سپردن خسارت احتمالی در ابتدای تشکیل پرونده ،اموال صادر کننده اینگونه اسناد را توقیف نمود.

 

پیشنهاد می کنم این مقاله را هم بخوانید :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =