بازنشستگی چیست؟

تعریف بازنشستگی در قانون تامین اجتماعی :

بازشستگی در جوامع گوناگون یعنی عدم اشتغال بیمه شده به کار به سبب رسیدن به سن بازنشستگی در این قانون

سن بازنشستگی در جوامع گوناگون با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی میتواند متفاوت باشد از سن ۵۵ الی ۷۰ سالگی

دلائل بازنشستگی و شرایط آن:

۱-به دلیل کهولت سن و رسیدن سن بازنشستگی:در این حالت کارگر یا بیمه شده پس از سالها کار و تلاش بر اثر رسیدن به شرایط و سنی که قانون فرد را بازنشسته میداند و بازنشسته میشود.

۲-بازنشستگی در کارهای سخت و زیان آوریا منطق بد آب و هوا:این نوع بازنشستگی به دلیل فرسودگی زودرس کارگر در کارهایی که عموما سخت و یا زیان آور است .در این حالت فرد بیمه شده قبل از رسیدن به سن مورد نظر و با داشتن سابقه کامل بازنشسته میشود.

۳-شرایط اقتصادی:شرایط ااقتصادی و اجتماعی و سیاسی برخی مواقع بر اساس شرایط خاص اقتصادی مثل نرخ بیکاری گسترده یا بحران و یا تورم نیرو در بنگاههای اقتصادی یا برخی ویژگی های خاص گروه ها دولت تصمیم میگرند گروهی را به صورت زود هنگام بازنشسته کنند در این خصوص میتوان به بازنسشتگی با ۲۵ سال سابقه به موجب قانون نوسازی صنایع و یا بازنشستگی زود هنگام کارکنان دولت و بازنشستگی زنان با ۲۰سال سابقه اشاره کرد.

شرایط بازنشستگی:

برای احراز بازنشسگی در قانون تامین اجتماعی به دو معیار مهم توجه میشود:

۱-رسیدن به این مقرر در قانون

۲-داشتن سنوات پرداخت حق بیمه به میزان مقرر در قانون تامین اجتماعی

بر مبنای۲ عامل فوق احرز شرایط بازنشستگی بر اساس شرایط زیر صورت میگرد:

سن بازنشستگی بر اساس بند ۱ ماده قانون ۷۶ قانون تامین اجتماعی ۶۰ سال سن برای مردان و ۵۵ سال سن برای زنان است که در این حالت فرد بیمه شده با داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه میتواند بازنشسته شود در صورتیکه مستمری استحقاقی فرد بر اساس این بند کمتر از حداقل حقوق سال مربوط باشد تا حداقل حقوق ارتقاءخواهد یافت.

بازنشستگی با ۱۰ سال سابقه و ۶۰ سال سابقه بر اساس اصلاحات اخیر همچنین افرادی که دارای ۱۰ سال سابقه و ۶۰ سال سن برای مردان و ۵۵ سال سن برای خانم ها باشد بدون رعایت ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی و متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه میتواند بازنشسته شود.

به موجب همین اصلاحات چنانچه بیمه شده متقاضی کمتر از ۱۰سال سابقه داشته باشد با پرداخت یکجای حق بیمه سنوات کسری تا ۱۰ سال میتواند از مزایای این قانون بهره مند شود.

در مورد بیمه شده ای که بر اساس ۱۰ سال سابقه بازنشسته شود ماده ۱۱۱ قانون اجرا نمیشود و بر اساس سنوات پرداخت حق بیمه مستمری تعیین میشود که ممکن است انتظارات فرد متقاضی را از نظر دریافت مستمری کافی برای تامین امرار معاش برآورده نسازد.

حداکثر سابقه برای بازنشستگی و حداکثر محاسبه در تعیین مستمری ۳۵ سال است.

زمان پرداخت مستمری :

تاریخ محاسبه و پرداخت مستمری از زمانی است که سازمان ترک کار بیمه شده را به کارفرما اعلام میکند درمورد کسایی که کارفرما ندارند و موضوع ترک کار آنان منتفی است مثل بیمه شدگان اختیاری یا مشاغل ازاد پرداخت مستمری از زمانی است که بازنشستگی مورد تایید شعبه قرار بگیرد و به بیمه شده ابلاغ شود.

شرایط بازنشستگی در کارهای سخت و زیان آور:

 طبق قانون بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور افرادی که حداقل ۲۰ سال متوالی و ۲۵ سال متناوبدر کارهای سخت و زیان آور (مخل سلامتی) اشتغال داشته اند و حق بیمه مذکور را به سازمان پرداخته باشند بدون شرط سنی میتوانند تقاضای بازنشستگی کنند.

نکات مهم د ررابطه با مستمری بازنشستگی :

سوابق بیمه ای خود را در یکی از شعب تامین اجتماعی متمرکز کنید و اگر در شعبه دیگری هم سابقه پرداخت حق بیمه دارید موضوع را به شعبه ای که در حال حاضر حق بیمه خود را به آن میپردازند اعلام کنید.

فرزندان پسر بازنشستگان تا سن ۲۰ سالگی و در صورت اشتغال به تحصیل و فرزندان دختر تا زمانی که شوهر اختیار نکرده و شاغل نباشند و تحت تکفل والدین قرار داشته باشند میتوانند به تبع والدین خود از خدمات تامین اجتماعی استفاده کنند.

مدارک لازم برای درخواست مستمری بازنشستگی:

ارائه اصل و تصویر تمام صفحات شناسنامه و کد ملی – تکمیل تقاضا نامه بازنشستگی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =