بررسی علل حوادث ناشی از کار و وظیفه کارفرما و سازمان تامین اجتماعی-بسیار کاربردی

فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

در ایران سالانه افراد بسیار زیادی جان خود را حین انجام کار و وظیفه  از دست میدهند.
  دومین عامل مرگ و میر در ایران بعد از تصادفات، حوادث ناشی از کار است. بنابراین آموزش مسائل ایمنی در همه قشر از کارفرما تا کارکنان و ……..  نقش به سزایی  در کاهش حوادث ناشی از کار دارد.
بر اساس آمار پزشکی قانونی، طی ۱۰ سال گذشته۱۳۸۷  تا ۱۳۹۶ در حوادث ناشی از کار، ۱۵ هزار و ۹۹۷ نفر جان خود را از دست دادند که ۱۵ هزار و ۷۶۷ نفر از این افراد مرد و ۲۳۰ نفر زن بودند.

به چه حوادثی، ناشی از کار گفته  می شود و این حوادث  ناشی از چیست؟

طبق مفاد ماده “٦٠” قانون تأمین اجتماعی، «حادثه ناشی از کار حادثه ای است که در حین انجام وظیفه و به سبب آن برای بیمه شده اتفاق می افتد. مقصود از حین انجام وظیفه تمام اوقاتی است که بیمه شده در کارگاه یا مؤسسات وابسته یا ساختمان‌ها و محوطه آن مشغول کار باشد و یا به دستور کارفرما در خارج از محوطه کارگاه عهده دار انجام ماموریتی باشد. اوقات مراجعه به درمانگاه و یا بیمارستان و یا برای معالجات درمانی و توانبخشی واوقات رفت و برگشت بیمه شده از منزل به کارگاه جزء اوقات انجام وظیفه محسوب می‌گردد مشروط براینکه حادثه در زمان عادی رفت و برگشت به کارگاه اتفاق افتاده باشد. حادثه­ای که برای  بیمه شده حین اقدام برای نجات سایر بیمه شدگان و مساعدت به آنان اتفاق می­افتد حادثه ناشی از کار محسوب می‌گردد.»
 علت حوادث ناشی از کار بستگی‌ به‌ نوع‌ محیط و شرایط انجام کار ، نوع ابزار و ادوات مورد استفاده‌ دارد و می‌توان‌ آنها را به‌ دو دسته‌ مستقیم‌ و غیرمستقیم‌ تقسیم‌ كرد:
منظور از حوادث مستقیم حوادثی است که در به وجود آمدن حادثه سهم اصلی را دارند مانند: جابجا كردن‌ كالا، كار با ماشین‌آلات‌، سقوط‌ اشیاء، افتادن‌ كارگر از ارتفاع‌، استفاده‌ غیرصحیح‌ از ابزار كار، افتادن‌ به‌ علت‌ لیز خوردن‌، برخورد با مانع‌، سوختگی‌
حوادث غیر مستقیم همانطور که از اسم آن مشخص است بطور غیر مستقیم روی افراد تاثیر میگذارد مانند: نور نامناسب‌، صدای‌ بیش‌ از حد، عدم‌ تهویه‌ خوب‌، نامناسب‌ بودن‌ درجه‌ حرارت‌ محیط‌ كار، طولانی‌ بودن‌ ساعات‌ كار، سرعت‌ بیش‌ از حد تولید و…….
 حوادث ناشی از کار چیست؟ بررسی علل حوادث ناشی از کار -وظیفه کارفرما و سازمان تامین اجتماعی چیست؟بسیار کاربردی

حوادث ناشی از کار چیست؟ بررسی علل حوادث ناشی از کار -وظیفه کارفرما و سازمان تامین اجتماعی چیست؟بسیار کاربردی

در صورت وقوع حادثه ناشی از کار ، چه اقداماتی باید انجام داد؟

به موجب ماده ٦٥ قانون تامین اجتماعی کارفرمایان مکلفند در زمان وقوع حادثه ناشی از کار  اقدامات اولیه را برای جلوگیری از تشدید وضع حادثه دیده به عمل آورده و  گزارش حادثه را  ظرف سه روز اداری کتباً به سازمان تامین اجتماعی ارائه دهد. سازمان نسبت به ثبت آمار حوادث ناشی از کار بیمه شدگان تحت پوشش مستند به تعریف ارائه شده ذیل ماده ۶۰ قانون تامین اجتماعی  اقدام می نماید . حوادث ناشی از کار اعلامی از سوی سازمان پزشکی قانونی حسب ارجاع از سوی مراجع قضایی و متقاضیان و اعلام آنها بعنوان حادثه ناشی از کار ثبت می گردد. به استناد بند هـ ماده ۹۶ قانون کار، اداره کل بازرسی کار نسبت به بررسی ، تحلیل و انتشار آمار حوادث ناشی از کار اقدام می نماید . حادثه ناشی از کار ، حسب شکایت حادثه دیده یا اولیاء دم و ارجاع از سوی مقام قضایی به ادارات کل تعاون کار و رفاه اجتماعی ، توسط بازرسان کار سراسر کشور مورد بررسی قرار گرفته و ثبت می گردد .

 

حوادث ناشی از کار چیست؟ بررسی علل حوادث ناشی از کار -وظیفه کارفرما و سازمان تامین اجتماعی چیست؟بسیار کاربردی

  درخواست بررسی حوادث ناشی از کار چگونه می باشد؟

۱-مراجعه حادثه دیده و یا اولیای دم به مراجع قضایی انتظامی برای طرح شکوائیه یا دادخواست
۲-بررسی شکوائیه حادثه دیده یا اولیای دم توسط مقام محترم قضایی و انتظامی.
۳-مراجعه حادثه دیده یا اولیای دم به کلانتری جهت تشکیل پرونده و اخذ نظریه از ادارات کار و امور اجتماعی و پزشکی قانونی
۴-مراجعه حادثه دیده به واحد بازرسی کار اداره کل کار و امور اجتماعی استان یا اداره شهرستان و ارائه نامه کلانتری جهت مطالعه پرونده و بررسی صحنه حادثه و ثبت اظهارات شهود به منظور تهیه گزارش حادثه توسط بازرس کار
۵- تحویل گزارش حادثه از سوی اداره کل کار و امور اجتماعی استان یا اداره شهرستان به کلانتری، به منظور ارجاع به مرجع قضایی برای ابلاغ نظریه بازرس کار به اصحاب پرونده وصدور رای.

اگر کارگری حین انجام وظیفه دچار حادثه شده باشد از خدمات درمانی زیر میتواند استفاده کند:

حسب ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی بیمه شدگان و افراد خانواده آن ها از زمانی که مشمول مقررات می گردند در صورت مصدوم شدن بر اثر حوادث یا ابتلا به بیماری می توانند از خدمات پزشکی استفاده نمایند خدمات پزشکی که به عهده صندوق تامین اجتماعی است شامل کلیه اقدامات درمانی سرپایی ، بیمارستانی، تحویل داروهای لازم و انجام آزمایشات تشخیص طبی می باشد.

در صورت بروز حادثه برای کارگر اگر  کارفرما مقصر باشد باید هزینه های ذیل را پرداخت کند:

۱-پرداخت خسارت به صندوق تأمین اجتماعی جهت برقراری مستمری و یا غرامت نقص عضو مستند به ماده ۶۶ قانون تأمین اجتماعی
۲- مجازات های مقرر در فصل یازدهم قانون کار از جمله مواد ۱۷۱ و ۱۷۶  قانون کار
۳-  جرائم موضوع جنبه عمومی جرم

شناسایی مقصر حادثه بر عهده چه کسی است ؟

تعیین تقصیر حادثه به عهده مقام محترم قضایی است ولی در صورت صدور دستور مقام محترم قضایی مبنی بر تعیین تقصیر ، بازرسان کار یا کارشناسان رسمی دادگستری می توانند نظر مشورتی در این رابطه به مقام قضایی ارائه نمایند .
 حوادث ناشی از کار چیست؟ بررسی علل حوادث ناشی از کار -وظیفه کارفرما و سازمان تامین اجتماعی چیست؟بسیار کاربردی

حوادث ناشی از کار چیست؟ بررسی علل حوادث ناشی از کار -وظیفه کارفرما و سازمان تامین اجتماعی چیست؟بسیار کاربردی

در صورت ورود غیر مجاز افراد متفرقه به کارگاه مقصر چه کسی است ؟

مطابق ماده ۱۰ آئین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی، کارگاه ساختمان باید به طور مطمئن و ایمن محصور و از ورود افراد متفرقه و غیر مسئول به داخل آن جلوگیری به عمل آید . همچنین نصب تابلوها و علائم هشداردهنده که در شب و روز قابل رویت باشد در اطراف کارگاه ساختمانی ضروری است . در صورت وقوع چنین اتفاقی کارفرما نیز مقصر خواهد بود و بصورت کلی کارفرما در محدوده کارگاه دارای مسولیت قانونی می باشد.

 

و اما نکته حایز اهمیت این  است که به موجب تبصره ۲ ماده ۹۵ قانون کار چنانچه کارفرما یا مدیران واحدهای موضوع ماده ۸۵ این قانون برای حفاظت فنی و بهداشت کار وسایل و امکانات لازم را در اختیار کارگر قرار داده باشند و کارگر با وجود آموزش های لازم و تذکرات قبلی بدون توجه به دستورالعمل و مقررات موجود از آن ها استفاده ننماید و همین عامل از علل بروز حادثه باشد کارفرما در این خصوص مسئولیتی نخواهد داشت.

 

وکیل(برای درخواست وکیل کلیک کنید)

مشاوره حقوقی(برای دریافت راهنمایی و مشاوره در امور بیمه تامین اجتماعی کلیک کیند)

مشاور حقوقی

داود چشمی وکیل پایه یک دادگستری

گروه وکلای حکمت تحت مديريت داود چشمی با بهره‌گیری از جمعی از برترينوكلاى پايه يك دادگسترى تهران در حال ارائه خدمات حقوقی و مشاوره در زمینه مهاجرت، حقوق خانواده، ملکی،چک و سفته، تامین اجتماعی،مالیات میباشد.

شماره تماس:۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷-۰۹۱۲۳۴۳۹۵۰۰

آدرس:تهران-فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع (۱۴۲شرقی)پلاک ۳۹ واحد۵

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 19 =