بطلان معامله در زمان جنون ادواری

بطلان معامله
در خصوص بطلان معامله در زمان جنون ادواری نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای بطلان معامله در زمان جنون ادواری نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

یکی از مواردی که معاملات متزلزل خواهد بود و منحل میشود بطلان معامله میباشد که این بطلان از طرق مختلف صورت میگیرد یکی از این طرق جنون میباشد برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

جنون چیست ؟

جنون عارضه ای دماغی است که از موارد حجر محسوب می شود که مانع از تصرف شخص در اموال وحقوق مالی خویش می باشددر واقع یکی از شرایط صحت معاملات اهلیت داشتن متعاملین است پس مجنون ادواری در زمان جنون اهل محسوب نمی شود.پس شخصی که دارای جنون به هر درجه ای باشد اعم از دائمی یا ادواری،فاقد اهلیت لازم برای معامله است.

مطابق با ماده 1213 قانون مدنی:

«مجنون دائمی مطلقاً و مجنون ادواری در حال جنون نمی‌تواند هیچ تصرفی در اموال و حقوق مالی خود داشته باشد؛ حتی با اجازه‌ ولی یا قیم خود؛ اما اعمال حقوقی که مجنون ادواری در حال افاقه انجام می‌دهد، نافذ است؛ مشروط بر آن که افاقه‌ او مسلم باشد.»

بر این اساس این ماده باید گفت که جنون به دو گونه است، دائمی و ادواری. مجنون دائمی، شخصی است که جنون او در ظرف زمان و به طور ثابت استقرار دارد و دوره‌ای برای افاقه او وجود ندارد. بر عکس مجنون ادواری، شخصی است که جنون او استقرار نداشته و اعمال حقوقی او که در دوره افاقه انجام می‌دهد، صحیح است. شخص مست و بی‌هوش و کسی که در اثر به کار بردن مواد مخدر، درک و تمییز خود را از دست داده، در حکم مجنون است.

حال اگر دادگاه تشخیص دهد که یکی از طرفین معامله مبتلا به جنون ادواری بوده است ، آیا دادگاه می تواند حکم بر بطلان معامله دهد؟

پیشنهاد ما برای شما:فسخ قرارداد ملکی چیست ؟

بطلان معامله در زمان جنون ادواری
زمان جنون ادواری

اتفاق نظر ( بطلان معامله در زمان جنون ادواری): 

اگر دادگاه تشخیص بدهد که یکی از طرفین معامله مبتلا به جنون ادواری بوده آن عقد را نمی توان باطل شناخت ، مگر اینکه شخصی که از بطلان معامله نفع می برد ثابت کند که آن معامله در زمان جنون واقع شده چون ممکن است آن عقد در زمان افاقه منعقده شده باشد . به استناد ماده ۲۲۳ هر معامله ای که واقع می شود محمول بر صحت است مگر اینکه فساد آن معلوم شود، پس شرط ابطال معامله فوق آن است که حکم جنون شخص قبل از معامله صادر شده باشد یا اینکه پس از معامله در دادگاه ثابت شود که   معامله کننده در زمان انعقاد دچار جنون بوده است .

ماده 223 قانون مدنی:

ـ« هر معامله که واقع شده باشد محمول بر صحت است مگر این که فساد آن معلوم شود. »

نظر کمیسیون نشست قضایی :

چنانچه بر دادگاه ثابت شود که یکی از طرفین مبتلا به بیماری جنون ادواری است ، در صورتی حکم به بطلان معامله خواهد داد که ابتلای یکی از متعاقدین را در حین معامله به جنون احراز کند و بنا بر مقتضای اصل صحت ، در این دعوا بار دلیل بر عهده مدعی ابطال معامله به لحاظ جنون طرف دیگر در هنگام معامله است، مگر اینکه حکم حجر در جنون غیر ادواری صادر و به تاریخ معامله هم تسری داده شود.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:تایید فسخ قرارداد به جهت خیار تاخیر ثمن

گروه وکلای حکمت :

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره بطلان معامله در زمان جنون ادواری دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

2 پاسخ

  1. با سلام و خسته نباشید.
    چنانچه فردی طبق نظر پزشکی قانونی به جنون ادواری مبتلاشده باشد، و در حال افاقه(که شخص مجنون به آن تاکید دارد) ملکی را در قید حیات به ثالث هبه کند و بعد از فوت وراث به این قضیه پی ببرند آیا وراث می توانند درخواست ابطال را از دادگاه بخواهند؟آیا این موضوع مشمول مرور زمان می شود؟آیا یک فرد عادی می توانند افاقه را تشخیص دهد یا باید به حکم دادگاه باشد؟
    ممنون

    1. با سلام و قت بخیر. تمام این مراحل در دادگاه پیگیری میشود و اینکه در صلاحیت شخص عادی نیست و اگر در حالت افاقه باشد مشکلی وجود ندارد. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.
مشاوره حقوقی تلفنی 09120170676

توجه !

اگر در خصوص بطلان معامله در زمان جنون ادواری نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.