بیمه اختیاری چیست؟شرایط آن-درصد بیمه-محاسبه حق بیمه- و تهعدات سازمان تامین اجتماعی در قبال بیمه شدگان –کاملا کاربردی

بیمه اختیاری چیست؟

بیمه اختیاری برای کسانی است که تحت پوشش بیمه خاصی نیستند. شخصی که درخواست این نوع بیمه را دارد باید مستقیما با مراجعه به یکی از شعب سازمان تامین اجتماعی و ارائه درخواست کتبی و تحویل اسناد و مدارک، خواهان انعقاد قرارداد بیمه اختیاری شود و موظف است خود، حق بیمه را در زمان تعیین شده پرداخت کند و در صورت عدم پرداخت حق بیمه در موعد مقرر قرارداد بیمه او باطل میشود و متقاضی موظف است در چارچوب ضوابط مجددا درخواست خود را ارائه کند.

سازمان تامین اجتماعی از زمان ثبت تقاضای بیمه اختیاری در دفتر شعبه موظف است حداکثر در مدت 2 ماه موضوع را بررسی و استحقاق یا عدم استحقاق را کتبا به متقاضی اعلام کند.

شرایط بیمه بیکاری:

اشخاصی می‌توانند بیمه اختیاری شوند که دارای شرایط زیر باشند که این شرایط عبارتند از:

 1. حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه
 2. حداکثر ۵٠ سال سن (مرد و زن) در صورتیکه سن متقاضی در زمان تقاضا بیش از 50 سال باشد باید معادل مدت مازاد سنی ،سابقه حق بیمه خود را بپردازد.برای مثال،اگر متقاضی بیمه اختیاری ۵۷ساله باشد باید هنگام درخواست دو سال سابقه پرداخت حق بیمه را بپردازد و اگر ۶۰ساله باشد داشتن پنج سال سابقه الزامی است.
 3. متقاضیانی که بیش از ده سال سابقه پرداخت حق بیمه را داشته باشند از شرط سنی معاف‌اند و با هر سنی می‌توانند بیمه شوند.

درصد بیمه اختیاری:

درصد حق بیمه متقاضیان بیمه اختیاری ۲۶ درصد دستمزد و حقوق توافق‌شده است.بیمه اختیاری بر اساس حق بیمه مذکور کلیه تعهدات بیمه‌ای را شامل ‌می‌شود.

روش محاسبه حق بیمه در بیمه های اختیاری:

متقاضیان بیمه اختیاری می‌توانند دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه را خود مشخص کنند. این رقم باید بین حداقل و حداکثر دستمزد هر سال تعیین شود. این نوع بیمه شدگان می‌توانند با ارائه درخواست،هر دو سال یکبار دستمزد مبنای محاسبه حق بیمه ماهانه خود را ۱۰ درصد افزایش دهند.

تعهدات سازمان در قبال بیمه شدگان اختیاری:

بیمه شدگان اختیاری خدمات زیر را دریافت خواهند کرد:

 1. پرداخت مستمری بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی
 2. ارائه خدمات درمانی
 3. هزینه کفن و دفن همانند بیمه‌شدگان اجباری
 4. وسایل کمک‌پزشکی،همانند بیمه‌شدگان اجباری

چه مواردی شامل بیمه اختیاری نمیشود؟

 1. کمک‌هزینه ازدواج
 2. ازکارافتادگی جزئی
 3. غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری
 4. بیمه بیکاری 

به دلیل انکه بیمه شدگان اختیاری دارای کارفرما نیستند همچنین در کارگاه‌های مشمول قانون کار اشتغال ندارند و خود مستقیما خواهان ادامه بیمه به طور اختیاری هستند.
به غیر از موارد فوق شرایط مربوط به برخورداری از خدماتی از قبیل بازنشستگی،ازکارافتادگی کلی غیرناشی از کار،مستمری بازماندگان و… همانند بیمه‌شدگان اجباری است.

گروه وکلای حکمت:

در خصوص بیمه اختیاری چیست؟شرایط آن-درصد بیمه-محاسبه حق بیمه- و تهعدات سازمان تامین اجتماعی در قبال بیمه شدگان –کاملا کاربردی نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص بیمه اختیاری چیست؟شرایط آن-درصد بیمه-محاسبه حق بیمه- و تهعدات سازمان تامین اجتماعی در قبال بیمه شدگان –کاملا کاربردی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره بیمه اختیاری چیست؟شرایط آن-درصد بیمه-محاسبه حق بیمه- و تهعدات سازمان تامین اجتماعی در قبال بیمه شدگان –کاملا کاربردی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *