بیمه اختیاری

بیمه اختیاری-BIME EKHTIYARI
در خصوص بیمه اختیاری نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای بیمه اختیاری نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

 این مقاله را به بیمه اختیاری اختصاص داده ایم. بر اساس قانون تامین اجتماعی کشور، افرادی که مشمول هیچ بیمه ای نیستند می توانند به درخواست خود تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند. به این نوع بیمه در اصطلاح بیمه خویش فرما گفته می شود.

بیمه اختیاری چیست؟

بیمهای اختیاری برای کسانی است که تحت پوشش بیمه خاصی نیستند. شخصی که درخواست این نوع بیمه را دارد باید مستقیما با مراجعه به یکی از شعب سازمان تامین اجتماعی و ارائه درخواست کتبی و تحویل اسناد و مدارک، خواهان انعقاد قرارداد بیمه اختیاری شود و موظف است خود، حق بیمه را در زمان تعیین شده پرداخت کند و در صورت عدم پرداخت حق بیمه در موعد مقرر قرارداد بیمه او باطل میشود و متقاضی موظف است در چارچوب ضوابط مجددا درخواست خود را ارائه کند.

سازمان تامین اجتماعی از زمان ثبت تقاضای بیمه اختیاری در دفتر شعبه موظف است حداکثر در مدت 2 ماه موضوع را بررسی و استحقاق یا عدم استحقاق را کتبا به متقاضی اعلام کند.

قوانین بیمه های خویش فرما:

الف- پرداخت حق بیمه در این حالت کاملا به عهده شخص بیمه شده است و وی موظف به پرداخت حق بیمه در مهلت قانونی می باشد. درصورت عدم پرداخت حق بیمه در موعد مقرر قرارداد بیمه شخص باطل شده و متقاضی باید مجددا درخواست خود را مبنی بر ثبت بیمه ارائه کرده و مراحل مربوطه را مجددا طی کند .

ب- متقاضی بیمه اختیاری می‌تواند برای انعقاد بیمه با سازمان وکیل هم داشته باشد. در متن وکالت‌نامه باید دقیقا موضوع وکالت مبنی بر انعقاد قرارداد بیمه اختیاری ذکر شود و قراردادهای وکالتی که به صورت کلی تنظیم شده باشند در این خصوص فاقد اعتبارند.

پ- در صورت وجود شرایط سنی و سابقه انعقاد قرارداد بیمه اختیاری،متقاضی و افراد تحت تکفل برای معاینه پزشکی به پزشک معتمد سازمان معرفی می‌شوند.متقاضیانی که هنگام ارائه تقاضا بیشتر از نه ماه از قطع پرداخت حق بیمه آن‌ها نگذشته باشد از انجام معاینات پزشکی معاف هستند.
ت- در صورتی که بیمه‌شدگان اختیاری در کارگاه‌های مشمول قانون کار و تامین اجتماعی مشغول به کار شده و تحت پوشش بیمه اجباری قرار بگیرند و یا مشمول صندوق‌های بیمه‌ای دیگر شوند بیمه اختیاری آنان قطع می شود و آنها موظف‌اند موضوع را کتبا به سازمان تامین اجتماعی اطلاع دهند تا برای قطع بیمه اختیاری آنان اقدام شود؛در غیر این صورت حق بیمه‌های دریافتی پس از کسر هزینه‌های اداری مربوط مسترد ‌می‌شود و سابقه ایجادشده حذف می‌گردد.

بیمه-اختیاری-BIME-EKHTIYARI

شرایط بیمه بیکاری:

اشخاصی می‌توانند بیمه خویش فرما شوند که دارای شرایط زیر باشند که این شرایط عبارتند از:

 1. حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه
 2. حداکثر ۵٠ سال سن (مرد و زن) در صورتیکه سن متقاضی در زمان تقاضا بیش از 50 سال باشد باید معادل مدت مازاد سنی ،سابقه حق بیمه خود را بپردازد.برای مثال،اگر متقاضی بیمه اختیاری ۵۷ساله باشد باید هنگام درخواست دو سال سابقه پرداخت حق بیمه را بپردازد و اگر ۶۰ساله باشد داشتن پنج سال سابقه الزامی است.
 3. متقاضیانی که بیش از ده سال سابقه پرداخت حق بیمه را داشته باشند از شرط سنی معاف‌اند و با هر سنی می‌توانند بیمه شوند.

پیشنهاد گروه وکلای حکمت برای شما همراهان عزیز:

بیمه از کارافتادگی

تعهدات درمانی سازمان تامین اجتماعی در قبال بیمه شدگان

درصد بیمه اختیاری:

درصد حق بیمه متقاضیان بیمه اختیاری ۲۶ درصد دستمزد و حقوق توافق‌شده است.بیمه اختیاری بر اساس حق بیمه مذکور کلیه تعهدات بیمه‌ای را شامل ‌می‌شود.

روش محاسبه حق بیمه در بیمه های خویش فرما:

متقاضیان بیمه های خویش فرما می‌توانند دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه را خود مشخص کنند. این رقم باید بین حداقل و حداکثر دستمزد هر سال تعیین شود. این نوع بیمه شدگان می‌توانند با ارائه درخواست،هر دو سال یکبار دستمزد مبنای محاسبه حق بیمه ماهانه خود را ۱۰ درصد افزایش دهند.

تعهدات سازمان در قبال بیمه شدگان خویش فرما:

 1. پرداخت مستمری بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی
 2. ارائه خدمات درمانی
 3. هزینه کفن و دفن همانند بیمه‌شدگان اجباری
 4. وسایل کمک‌پزشکی،همانند بیمه‌شدگان اجباری

چه مواردی شامل بیمه های خویش فرما نمیشود؟

 1. کمک‌ هزینه ازدواج
 2. ازکارافتادگی جزئی
 3. غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری
 4. بیمه بیکاری 

به دلیل انکه بیمه شدگان اختیاری دارای کارفرما نیستند همچنین در کارگاه‌های مشمول قانون کار اشتغال ندارند و خود مستقیما خواهان ادامه بیمه به طور اختیاری هستند.
به غیر از موارد فوق شرایط مربوط به برخورداری از خدماتی از قبیل بازنشستگی،ازکارافتادگی کلی غیرناشی از کار،مستمری بازماندگان و… همانند بیمه‌شدگان اجباری است.

مزایا و معایب بیمه های اختیاری:

 • داشتن پوشش های درمانی بیمه تامین اجتماعی
 • داشتن امکان بازنشستگی با توجه به سابقه پرداخت حق بیمه
 • امکان استفاده از پوشش کمک هزینه ازکارافتادگی در صورت حادثه در طول مدت داشتن بیمه تامین اجتماعی
 • کلیه خدمات فوت
 • کلیه خدمات درمانی
 • صدور و تمدید دفترچه
 • صدور و تمدید دفترچه افراد تحت تکفل
 • پرداخت کلیه هزینه های کفن و دفن مثل بیمه اجباری کارگران
 • امکان ارائه وسایل کمک پزشکی مثل عصا
 • پرداخت کل حق بیمه با خود فرد است
 • غرامت ایام بارداری
 • غرامت ایام بیماری
 • بیمه بیکاری
 • کمک هزینه ازدواج
 • کمک هزینه از کار افتادگی ناشی از کار

استفاده نمایید.

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره بیمه اختیاری دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

2 پاسخ

 1. همسرم (شوهر) ۱۷ سال و ۱۰ ماه سابقه بیمه دارد و ۵۹ سال سن حدودابیش از ۱۰ سال است که بیمه ندارد برای دریافت مستمری مناسب و داشتن دفترچه بیمه چه کار کند بهتر است در ضمن من خودم ۱۶ سال سابقه کار و بیمه دارم و فعال می باشم

 2. پدرم ۹۴سال دارد همسرش او را وادار به نوشتن وصیت نامه ای کرده که ثلث اموالش به او برسد البته محضری
  با توجه به کهولت و فراموش که گاها به سراغش می اید تنظیم این قرارداد قابل قبول و قانونی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.
مشاوره حقوقی تلفنی 09120170676

توجه !

اگر در خصوص بیمه اختیاری نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.