بیمه تامین اجتماعی و انواع آن

بیمه تامین اجتماعی

یمه تأمین اجتماعی یک سازمان بیمه‌گر اجتماعی است که مأموریت اصلی آن پوشش کارگران مزد و حقوق بگیر (به صورت اجباری) و صاحبان حرف و مشاغل آزاد (به صورت اختیاری) است.در این مقاله به بحث در مورد بیمه تامین اجتماعی و انواع آن میپردازیم،با ما همراه باشید.

بیمه شده چه کسی است؟

بیمه شده شخصی است که رأسا” مشمول مقررات تأمین اجتماعی بوده و با پرداخت مبالغی به عنوان حق بیمه حق استفاده از مزایای مقرر دراین قانون را دارد .خانواده بیمه شده شخص ، اشخاصی هستند که به تبع بیمه شده از مزایای موضوع این قانون استفاده می‌کنند.

انواع بیمه

پیشنهاد گروه وکلای حکمت برای شما همراها عزیز:شکایت از کارفرما

بیمه اجباری:

تمام کسانی که در قبال دریافت حقوق و دستمزد در شرکت‌ها، کارگاه‌ها و کار می‌کنند و مشمول قانون کار می‌شوند.

بیمه اختیاری:

حق‌بیمه ۲۶ درصد حقوق هست و خدماتی چون ازکارافتادگی، فوت، تعهداتی مانند درمان، هزینه‌های پروتز و اروتز، هزینه‌های کفن‌ودفن و از همه مهم‌تر مستمری بازنشستگی را در برمی‌گیرد.

بیمه حرف و مشغله آزاد:

صاحبان حرف و مشاغل آزاد به افرادی گفته  می‌شود که برای انجام حرفه و شغل مورد نظر با داشتن کارگر و یا خود به تنهایی (خویش فرما) به استناد مجوز اشتغال صادره از سوی مراکز ذیصلاح یا به تشخیص هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی به کار اشتغال داشته و مشمول مقررات حمایتی خاصی نباشند.

حداکثر سن جهت پذیرش درخواست و اصل قرارداد برای مردان و زنان به ترتیب 50 و 45 سال است، در غیر این صورت افرادی مشمول چنین بیمه‌ای قرار می‌گیرند که دو برابر مازاد سنی مقرر دارای سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی باشند؛ به عنوان مثال یک مرد 54 ساله در صورت دارا بودن هشت سال سابقه پرداخت حق بیمه از چنین بیمه‌ای بهره‌مند می‌شود.

درمان صاحبان حرف و مشاغل آزاد:

بخش درمان به صورت جداگانه در این نوع بیمه محاسبه می‌شود و هر فردی که می‌خواهد تحت پوشش بیمه درمان نیز قرار بگیرد باید حق سرانه بپردازد که این امر می‌تواند شامل افراد تبعی فرد نیز بشود. افراد تحت پوشش این نوع بیمه در مورد بازنشستگی و از کارافتادگی و نیز بیمه فوت همانند سایر افرادی که به صورت اجباری حقوق بگیر هستند از مزایای بیمه استفاده می‌کنند و تنها موضوع درمان آنها متفاوت است.

افرادی که دارای حرفه و مشاغل آزاد هستند و به عنوان کارفرما مشغول فعالیت هستند حتما از این نوع بیمه استفاده کنند.
اگر فردی تحت هر شرایطی بازنشسته شده و یا حتی فوت شود، خانواده‌اش می‌تواند تحت شرایط تعریف شده به صورت مادام العمر تحت پوشش تامین اجتماعی قرار بگیرد.

 پرداخت بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد به چند دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از:

بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی ۱۲% حقوق بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی ۱۴% حقوق بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و ازکارافتادگی ۱۸%

کارگاه :

کارگاه به محلی گفته می شود که شخص بیمه شده به دستور کارفرما یا نماینده او در آنجا کار می‌کند.

کارفرما به چه کسی گفته میشود؟

کارفرما ،شخص حقیقی یا حقوقی است که بیمه شده به دستور یا به حساب او کار می‌کند. کلیه کسانی که به عنوان مدیر یا مسئول عهده‌دار اداره‌ کارگاه هستند نماینده کارفرما محسوب می‌شوند و کارفرما مسئول انجام کلیه تعهداتی است که نمایندگان مزبور در قبال بیمه شده به عهده می‌گیرند.

منظور از حق بیمه چیست؟

حق بیمه ، وجهی است که به حکم این قانون و برای استفاده از مزایای موضوع آن به سازمان پرداخت می‌گردد.

مزد یا حقوق بیمه شده:

مزد یا حقوق در این قانون شامل هر گونه وجوه و مزایای نقدی یا غیر نقدی مستمر است که در مقابل کار به بیمه شده داده می‌شود.

بیماری شخص بیمه شده از دید سازمان تامین اجتماعی:

بیماری، وضع غیر عادی جسمی یا روحی است که انجام خدمات درمانی را ایجاب می‌کند یا موجب عدم توانایی موقت اشتغال به کار می‌شودیا اینکه موجب هر دو در آن واحد می‌گردد.

 تعریف حادثه از دید سازمان تامین اجتماعی:

حادثه از لحاظ این قانون اتفاقی پیش‌بینی نشده که تحت تأثیر عامل یا عوامل خارجی در اثر عمل یا اتفاق ناگهانی رخ می‌دهد و موجب‌ صدماتی بر جسم یا روان بیمه شده می‌گردد.

غرامت دستمزد بیمه شده چیست؟

غرامت دستمزد بوجوهی اطلاق می‌شود که در ایام بارداری بیماری و عدم توانایی موقت، اشتغال به کار و عدم دریافت مزد یا حقوق به حکم‌این قانون به جای مزد یا حقوق به بیمه شده پرداخت می‌شود.

وسائل کمک پزشکی:

وسایل کمکی پزشکی وسایلی هستند که به منظور اعاده سلامت یا برای جبران نقص جسمانی یا تقویت یکی ازحواس به کارمی‌روند.

کمک ازدواج بیمه تامین اجتماعی:

کمک ازدواج مبلغی است که سازمان تامین اجتماعی طبق شرایط خاصی برای جبران هزینه‌های ناشی از ازدواج به بیمه شده پرداخت می‌گردد.

کمک عائله مندی بیمه تامین اجتماعی:

کمک عائله‌مندی مبلغی است که طبق شرایط خاص در مقابل عائله‌مندی توسط کارفرما به بیمه شده پرداخت می‌شود.

از کار افتادگی چیست

از کارافتادگی فرد بیمه شده تامین اجتماعی:

ازکارافتادگی عبارت است از کاهش قدرت کار بیمه‌شده به نحوی که نتواند با اشتغال به کار سابق یا کار دیگری بیش از درآمدقبلی خود را به دست آورد.

بازنشستگی فرد بیمه شده تامین اجتماعی:

بازنشستگی عبارت است از عدم اشتغال به کار بیمه شده  به دلیل رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در این قانون.

مستمری بیمه شده تامین اجتماعی :

مستمری،وجهی است که طبق شرایط مقرر در این قانون به منظور جبران قطع تمام یا قسمتی از درآمد به بیمه شده و در صورت‌ فوت او برای تأمین معیشت بازماندگان وی به آنان پرداخت می‌شود.

غرامت فرد بیمه شده تامین اجتماعی:

غرامت مقطوع نقص عضو مبلغی است که به طور یکجا برای جبران نقص عضو با جبران تقلیل درآمد بیمه شده به شخص او داده می‌شود.

کمک هزینه کفن و دفن تامین اجتماعی:

کمک کفن و دفن مبلغ مقطوعی است که سازمان تامین اجتماعی به منظور تأمین هزینه‌های مربوط به کفن و دفن بیمه شده در مواردی که خانواده متوفی این امر را به‌ عهده می‌گیرند پرداخت می‌گردد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:بیمه تامین اجتماعی چیست؟تکالیف و تعهدات  سازمان تامین اجتماعی نسبت به شخص بیمه شده

اگر سایت گروه وکلای حکمت به شما جهت حل مشکلات مربوط به اداره کار و تعاون و تامین اجتماعی کمک کرده است با شماره 02177719337 و یا 09123439500تماس حاصل فرمایید تا وکالت پرونده شما را بر عهده بگیریم.

در خصوص بیمه تامین اجتماعی و انواع آن نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص بیمه تامین اجتماعی و انواع آن نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره بیمه تامین اجتماعی و انواع آن دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500