بیمه تامین اجتماعی چیست؟تکالیف و تعهدات این سازمان نسبت به شخص بیمه شده

بیمه تامین اجتماعی چیست؟

بر اساس قانون و مقررات تامین اجتماعی هر کارگری که برای کارفرمایی کار میکند و از او حقوق یا دستمزد (نقدی و یا غیر نقدی) دریافت میکند اگر مشمول سایر قوانین بیمه ای کشور نباشد ،مشمول قانون تامین اجتماعی است و از زمانی که تحت پوشش قرار گیرد بیمه شده محسوب می شود.بنابراین بیمه شده به کسی گفته میشود که راسا مشمول مقررات تامین اجتماعی بوده و با پرداخت مبالغی به عنوان حق بیمه ، حق استفاده از مزایای مقرر در این قانون را دارد.

حقوق بیمه شدگان (تعهدات سازمان تامین اجتماعی ) عبارتند از:

حقوق بیمه شدگان ناشی از تکالیف و تعهداتی است که بر پایه قانون و مقررات تامین اجتماعی بر عهده سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته است برخی از این حقوق به شرح زیر است:

*هرکارگری (که مشمول قانون تامین اجتماعی )حق دارد از اولین روز اشتغال به کار تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرد و میتواند از سازمان تامین اجتماعی احقاق این حق را در چارچوب اختیارات قانونی سازمان درخواست نماید.

*بیمه شدگان حق دارند به قوانین و مقررات و دستورالعملهایی که حقوق و تکالیف آنان را نسبت به سازمان تامین اجتماعی بیان میکند دسترسی داشته باشند در این زمینه سازمان تامین اجتماعی باید ضمن ارائه اطلاعات مناسب ابهامات موجود در آنها را نیز برطرف نماید.

*بیمه شدگان حق دارند در ازای ایام اشتغال و پرداخت حق بیمه از مزایای مقرر دز قانون |(تعهدات سازمان)مانند:بیمه حوادث –بیماریها-بارداری- غرامت دستمزد ایام بارداری –بازنشستگی –از کارافتادگی-فوت و ………….. برخوردار شوند.بنابراین سازمان مکلف است تشکیل پرونده انفرادی برای هر یک از بیمه شدگان در گردآوری و نگهداری سوابق آنان تلاش لازم را به عمل آورد.

بیمه تامین اجتماعی چیست؟تکالیف و تعهدات  سازمان تامین اجتماعی نسبت به شخص بیمه شده

بیمه تامین اجتماعی چیست؟تکالیف و تعهدات  سازمان تامین اجتماعی نسبت به شخص بیمه شده

یمه شدگان و افراد تحت تکلف آنان حق دارند متناسب با نیاز خود از خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی برخوردار شوند .این خدمات صرفا تابع نیاز آنهاست و سازمان نمیتواند خدمات درمانی قابل ارائه به بیمه شده را با میزان حق بیمه پرداختی او مرتبط نماید.

*تهعدات سازمان تامین اجتماعی در قبال هر بیمه شده مشروط به تداوم اشتغال او در کارگاه مشمول قانون است اما اگر برای بیمه شده ای مه تحت پوشش قرار گرفته برای مدتی از طرف کارفرما حق بیمه پرداخت نشود سازمان تامین اجتماعی نمیتواند تعهدات خود و حقوق بیمه شده را نادیده بگیرد.(در این موارد سازمان ضمن انجام تعهدات خود به بیمه شده حق بیمه یاد شده را از کارفرما وصول مینماید.)

بیمه تامین اجتماعی چیست؟تکالیف و تعهدات  سازمان تامین اجتماعی نسبت به شخص بیمه شده

*بیمه شدگان حق دارند در صورتی که برخ تصمیمات ،مصوبات یا عملکرد سازمان تامین اجتماعی موجی نضییع حقوق قانونی آنان شود ابطال آن و احقاق حق خود را از دیوان عدالت اداری بخواهند.

*بیمه شدگان حق دارند به هنگام تعییر شغل یا جابه جایی محل اشتغال آنان از شعبه تامین اجتماعی بخواهند که سوابق بیمه ای آنان را به طور یکجا در شعب واقع در آخرین محل اشتغال گردآوری و نگهداری نمایند.سازمان تامین اجتماعی مکلف به پذیرش این درخواست ها بوده و در صورتی که در این جابه جایی ها به سوابق بیمه شده لطمه ای وارد شود مسئل می باشد.

بیمه تامین اجتماعی چیست؟تکالیف و تعهدات  سازمان تامین اجتماعی نسبت به شخص بیمه شده

بیمه تامین اجتماعی چیست؟تکالیف و تعهدات  سازمان تامین اجتماعی نسبت به شخص بیمه شده

*بیمه شدگان حق دارند در صورتی که سوابق آنان نزد سازمان تامین اجتماعی منجر به ایجاد مزایای قانونی نزد سلیر سازمانها و موسسات (مانند بانک ها)یا احقاق حقوق از دست رفته آنان میشود گواهی این سوابق را از شعب تامین اجتماعی تقاضا نمایند.

 

گروه وکلای حکمت تحت مديريت داود چشمی با بهره‌گیری از جمعی از برترينوكلاى پايه يك دادگسترى تهران در حال ارائه خدمات حقوقی و مشاوره در زمینه مهاجرت، حقوق خانواده، ملکی،چک و سفته، تامین اجتماعی،مالیات میباشد.

شماره تماس:۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷-۰۹۱۲۳۴۳۹۵۰۰

آدرس:تهران-فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع (۱۴۲شرقی)پلاک ۳۹ واحد۵

وکیل(برای درخواست وکیل کلیک کنید)

مشاوره حقوقی(برای دریافت راهنمایی و مشاوره بیمه تامین اجتماعی کلیک کنید)

مشاور حقوقی

داود چشمی وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *