فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

بیمه و قواعد و ویژگی های آن

بیمه چیست ؟ ( بیمه و قواعد و ویژگی های آن)

در فرهنگ دهخدا بیمه را چنین تعریف کرده است :

ضمانت مخصوصی است از جان یا مال که در تمدن جدید رواج یافته است ، به این طور که برای شخص یا مال ، ماهانه مبلغی به شرکت بیمه میدهند و در صورت اصابت خطر به جان و یا مال ، شرکت مبلغ معینی به شخص پرداخت می کند .

( بیمه و قواعد و ویژگی های آن ) 

بیمه عقدی است که در آن بیمه گر تعهد می کند در ازای پرداخت حق بیمه بیمه گذار ، خسارت وارده به موضوع عقد بیمه را در صورت بروز حادثه جبران کند . ( بیمه و قواعد و ویژگی های آن )

بهتر است بدانیم که ،

کسی که سرمایه یا کالا یا جان خود را نزد موسسه یا شرکت بیمه ، بیمه کند بیمه گذار می گویند .

و شخصی حقوقی که در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه گذار تعهد جبران خسارت و یا پرداخت وجه معین در صورت وقوع حادثه به عهده می گیرد ، بیمه گر نام دارد .

بنابراین بیمه بدین معنی است که ، شخص بیمه گذار مبلغی را به عنوان حق بیمه و طبق قرارداد و توافقات به بیمه گر پرداخت کند و بیمه گر در قبال آن از موضوع و مورد بیمه که ممکن است سرمایه ، جان ، حوادث و ….. باشد را پوشش دهد و جبران خسارت کند .

          بیمه و قواعد و ویژگی های آن

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید .)

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید .)

داود چشمی 

ویژگی های بیمه

بیمه عقدی است با خصوصیات و ویژگی های زیر:

۱ – عقدی است لازم .  ۲ – قرارداد جبران خسارت است . ۳ – عقدی است مبتنی بر اصل حاکمیت اراده و توافق دو اراده . ۴ – عقدی است دو تعهدی ۵ – قراردادی اتفاقی و معلق است . ۶ – از عقود معوض است . ۷ – قراردادی است که بیمه گر آن را تنظیم می کند. ۸ – عقدی است مستمر و با آثار تدریجی . ۹ – براساس حد اعلاء حسن نیت طرفین استوار است . بنابراین ،از آنجا که عقد بیمه عقدی است معوض و دوطرفه ،هر یک از طرفین عقد بیمه ،اعم از بیمه گر و بیمه گذار ،تعهداتی دارند که ملزم به اجرای این تعهدات هستند.

تعهدات و وظایف بیمه گذار :

اعلام دقیق کیفیت خطر مورد بیمه به بیمه گر ، پرداخت به موقع حق بیمه ، حفاظت از مورد بیمه در حدی که هر کس به طور متعارف از اموال خود بدون توجه به داشتن بیمه به عمل می آورد و جلوگیری از توسعه خسارت در صورت تحقق خطر مورد بیمه ، اعلام تشدید خطر، اعلام به موقع وقوع حادثه ای که منجر به خسارت مورد تعهد بیمه گر است .

عمد بیمه گذار

ماده ۱۲ قانون بیمه مقرر می دارد :

”هرگاه بیمه گذار عمداً از اظهار مطالبی خودداری کند یا عمداً اظهارات کاذبه نماید و مطالب اظهار نشده یا اظهارات کاذبه طوری باشد که موضوع خطر را تغییر داده یا از اهمیت آن در نظر بیمه گر بکاهد عقد بیمه باطل خواهد بود ،حتی اگر مراتب مذکوره تاثیر در وقوع حادثه نداشته باشد . در این صورت نه فقط وجوهی که بیمه گذار پرداخته است قابل استرداد نیست بلکه بیمه گر حق دارد اقساط بیمه را که تا آن تاریخ عقب افتاده است نیز از بیمه گذار مطالبه کند.”

انواع بیمه

باید بدانیم که در نظام حقوقی و بیمه کشور ما انواع بیمه برای موضوعات مختلف تعریف و شکل گرفته است که می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

بیمه هاى اشخاص – بیمه هاى عمر-بیمه حوادث شخصى – بیمه درمانى – بیمه مکمل – بیمه تامین اجتماعی – بیمه روستائیان – بیمه هاى اتومبیل – بیمه شخص ثالث – بیمه نامه مسئولیت مدنى اتومبیل – بیمه نامه بدنه اتومبیل – بیمه نامه حوادث سرنشین – بیمه هاى آتش سوزى – بیمه حمل و نقل كالا – بیمه باربرى – بیمه مسئولیت مدنى حرفه اى پزشكان – بیمه هاى مهندسى و …….

برآنیم تا در مقالات بعدی توضیحاتی کاربردی و مهم در رابطه با انواع بیمه در اختیار شما همراهان عزیز بگذاریم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − نه =