فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

تامین دلیل چیست و چه کاربردی دارد ؟

تامین دلیل چیست ؟

تامین دلیل در لغت ( تامین دلیل چیست و چه کاربردی دارد ؟ )

تامین در لغت به معنای حفظ‌، نگهداری، ایمن کردن و امن کردن آمده و در اصطلاحات حقوقی‌، منظور از «تامین دلیل» حفظ، نگهداری و شرح دلایل و (‌وضعیت‌) موجود در جریان اختلاف و دعوا‌، برای امکان استفاده ذی‌نفع دعوا در آینده‌ است.(تامین دلیل چیست و چه کاربردی دارد ؟ )

پس ، تامین دلیل یعنی حفظ و تهیه کردن‏ یا در جای امن گذاشتن دلیل.

(تامین دلیل چیست و چه کاربردی دارد ؟ )

منظور از تأمین دلیل این است که مثلا شما دلائل و مدارکی دارید که در حال از بین رفتن است یا ممکن است از بین برود و فعلا هم برای طرح دعوی یا استفاده‏ از این دلائل آماده نمی ‏باشید و منظورتان این است که این دلائل فعلا در جای امنی محفوظ بماند در این صورت بهترین راه اینست که«تأمین دلیل»کنید.

بطور مثال ، اگر به ملکی مسکونی خسارت وارد شود و مالک قصد اقامه ی دعوا علیه عامل خسارت داشته باشد ، برای پیروزی در دعوا ، باید ورود خسارت به ملک را اثبات نماید و این امر ، در صورتی امکان پذیر است که در زمان رسیدگی دادگاه ، ویرانی ها وجود داشته باشد تا قابل احراز باشد . بنابراین ، اگر مالک تامین دلیل نکند یا باید از تعمیر ملک تا آن زمان خودداری کند و از استفاده از ملک محروم بماند و یا آن را تعمیر کند و به شکست در دعوا تن دهد .

اما مالک می تواند با درخواست تامین دلیل ، ترتیبی دهد که میزان و نوع خسارات وارده به ملک توسط مامور دادگاه در صورت جلسه ی مربوط نوشته شود ، کارشناسی نیز انجام شود تا با مدارک لازم ، در دادگاهی که به دعوای خسارت رسیدگی می کند ارائه و به آن استناد کند .

ماده ۱۴۹ قانون آیین دادرسی مدنی در باب تامین دلیل مقرر داشته است که :

« در مواردی که اشخاص ذینفع احتمال دهند که در آینده استفاده از دلایل و مدارک دعوای آنان ، از قبیل تحقیق محلی و کسب اطلاع از مطلعین و استعلام نظر کارشناسان یا دفاتر تجاری یا استفاده از قرائن و امارات موجود در محل و یا دلایلی که نزد طرف دعوا یا دیگریست ، متعذر یا متعسر خواهد شد ، می توانند از دادگاه درخواست تامین آنها را بنمایند . مقصود از تامین در این موارد فقط ملاحظه و صورت برداری از گونه دلایل است .

تامین دلیل، عملا مرحله‌ای قبل از طرح و ورود به دعوا است که بعد از تقاضای ذی‌نفع‌، توسط مرجع صالح به صورت ملاحظه‌، صورت‌برداری یا تهیه گزارش و ثبت کتبی (صورت‌جلسه‌) اوضاع و احوال و دلایل موجود صورت می‌گیرد.

   تامین دلیل چیست و چه کاربردی دارد ؟

زمان تقدیم دادخواست و محتویات آن

بر اساس ماده ۱۵۰ قانون آیین دادرسی مدنی :

 زمان درخواست تامین دلیل می‌تواند قبل از اقامه دعوی و بطور مستقل و یا در حین رسیدگی باشد.

همچنین مطابق ماده ۱۵۱ همان قانون :

 درخواست تامین دلیل چه کتبی باشد یا شفاهی باید حاوی نکات زیر باشد :

الف) مشخصات درخواست کننده و طرف او

ب) موضوع دعوایی که برای اثبات آن درخواست تامین دلیل می شود .

 ج) اوضاع و احوالی که موجب درخواست تامین دلیل شده است .

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمائی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

برای مطالعه مقاله تامین خواسته کلیک کنید . 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هشت =