تامین دلیل

در مواردی هست که دلیلی که ما بخواهیم از آن در آینده استفاده کنیم امکان دارد در معرض نابودی و از بین رفتن باشد به همین منظور بهترین راهکار قانونی برای جلوگیری از این امر تامین دلیل میباشد که برای آشنایی با مفهوم آن و چگونگی و شرایط بهتر است تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

تامین دلیل در لغت:

تامین در لغت به معنای حفظ‌، نگهداری، ایمن کردن و امن کردن آمده است.

تامین دلیل در اصطلاح حقوقی:

در اصطلاح حقوقی‌، منظور از «تامین دلیل» حفظ، نگهداری و شرح دلایل (‌وضعیت‌) موجود در جریان اختلاف و دعوا‌، برای امکان استفاده ذینفع دعوا در آینده‌ است.

کاربرد تامین دلیل:

منظور از تأمین دلیل این است که مثلا شما دلایل و مدارکی دارید که در حال از بین رفتن است یا ممکن است از بین برود و فعلا هم برای طرح دعوی یا استفاده‏ از این دلایل آماده نمی ‏باشید و منظورتان این است که این دلایل فعلا در جای امنی محفوظ بماند در این صورت بهترین راه این است که «تأمین دلیل» کنید.

برای اینکه بدانید«تأمین دلیل»چه‏ موقع لازم است مثالهای چندی برای شما می‏زنیم:

بطور مثال ، اگر به ملکی مسکونی خسارت وارد شود و مالک قصد اقامه ی دعوا علیه عامل خسارت داشته باشد ، برای پیروزی در دعوا ، باید ورود خسارت به ملک را اثبات نماید و این امر ، در صورتی امکان پذیر است که در زمان رسیدگی دادگاه ، ویرانی ها وجود داشته باشد تا قابل احراز باشد . بنابراین ، اگر مالک تامین دلیل نکند یا باید از تعمیر ملک تا آن زمان خودداری کند و از استفاده از ملک محروم بماند و یا آن را تعمیر کند و به شکست در دعوا تن دهد .

اما مالک می تواند با درخواست تامین دلیل ، ترتیبی دهد که میزان و نوع خسارات وارده به ملک توسط مامور دادگاه در صورت جلسه ی مربوط نوشته شود ، کارشناسی نیز انجام شود تا با مدارک لازم ، در دادگاهی که به دعوای خسارت رسیدگی می کند ارائه و به آن استناد کند .

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:مشاوره حقوقی ملکی

ماده ۱۴۹ قانون آیین دادرسی مدنی در باب تامین دلیل مقرر داشته است :

« در مواردی که اشخاص ذینفع احتمال دهند که در آینده استفاده از دلایل و مدارک دعوای آنان ، از قبیل تحقیق محلی و کسب اطلاع از مطلعین و استعلام نظر کارشناسان یا دفاتر تجاری یا استفاده از قرائن و امارات موجود در محل و یا دلایلی که نزد طرف دعوا یا دیگریست ، متعذر یا متعسر خواهد شد ، می توانند از دادگاه درخواست تامین آنها را بنمایند . مقصود از تامین در این موارد فقط ملاحظه و صورت برداری از گونه دلایل است .

تامین دلیل، عملا مرحله‌ای قبل از طرح و ورود به دعوا است که بعد از تقاضای ذی‌نفع‌، توسط مرجع صالح به صورت ملاحظه‌، صورت‌برداری یا تهیه گزارش و ثبت کتبی (صورت‌جلسه‌) اوضاع و احوال و دلایل موجود صورت می‌گیرد.

زمان تقدیم دادخواست و محتویات آن:

بر اساس ماده ۱۵۰ قانون آیین دادرسی مدنی :

زمان درخواست تامین دلیل می‌تواند قبل از اقامه دعوی و بطور مستقل و یا در حین رسیدگی باشد.

همچنین مطابق ماده ۱۵۱ همان قانون :

 درخواست تامین دلیل چه کتبی باشد یا شفاهی باید حاوی نکات زیر باشد:

الف) مشخصات درخواست کننده و طرف او

ب) موضوع دعوایی که برای اثبات آن درخواست تامین دلیل می شود .

ج) اوضاع و احوالی که موجب درخواست تامین دلیل شده است .

دادگاه صلاحیت دار تامین دلیل :

مطابق قانون تامین دلیل در صلاحیت شورای حل اختلاف میباشد به همین منظور شورای حل اختلاف محل دارای صلاحیت برای انجام تامین دلیل در امور مختلف میباشد.

پیشنهاد ما برای شما:وکیل سرقفلی

نمونه داخواست تامین دلیل:

خواسته بهای آن : درخواست تأمین دلیل با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری برای ثبت و ضبط گودبرداری غیر اصولی و ناایمن همسایه مجاور و برآورد خسارات وارده

دلایل و ضمائم :

تصاویر کارت ملی خواهان و سند مالکیت ، معاینه محل ، تحقیقات محلی و عکسهای مأخوذه از محل

شرح دادخواست :

ریاست محترم شورای حل اختلاف

با سلام احتراماً اینجانب           به عنوان خواهان به عرض می رساند به استناد تصویر مصدق سند مالکیت پـیوست بـنده مالک رسمی شش دانگ یکباب منـزل مسکونی واقع در تـهران ، خیابان         

  کوچه            پلاک       باشم.

ملک کلنگی خوانده دعوی در مجاورت ملک بنده و در سمت غرب آن واقع شده است.

اخیراً ایشان در مقام تخریب بنای قدیمی و احداث بنای جدید بر آمده اند ولی در اثر گود برداری غیر اصولی و به گواهی عکس های مأخوذه، دیوارهای ملک بنده شکسته و بنای خانه بنده به شدت آسیب دیده است.

از طرفی عملیات عمرانی غیراستاندارد مشارالیه همچنان ادامه دارد و توجهی به هشدارهای بنده و عواقب اقدامات خطرناک خود می نماید.

با عناین با این مراتب و در راستای ماده ۱۴۹ قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب استدعا دارم ضمن تعیین یکی از کارشناسان رسمی دادگستری و مجرب و ذی صلاح در رشته راه و ساختمان ، میزان خسارات وارده به ملک بنده و نیز وضعیت فنی و عمرانی موجود و جاری عملیات ساختمانی خوانده و مخاطرات حتمی آن ،ثبت و ضبط گردیده و در قالب نظریه کارشناس در اختیار بنده قرار داده شود.

با تشکر 

بیشتر بخوانید شاید برایتان مفید باشد:غایب مفقود الاثر

وکیل متخصص دعاوی دادگستری گروه وکلای حکمت:

با پیگیری های مستمر و به موقع در مورد پرونده های موکلین در زمینه اختلافات و دعاوی حقوقی و کیفری و خانواده و ثبتی سعی دارد که یک تیم قوی و با بهره مندی از علم نوین حقوقی با مشاوره های حقوقی خود شما هموطنان گرامی را در مواجه شدن با مشکلات در پیشنهاد یک راه درست حقوقی و قانونی  راهنمایی و هدایت کند و با امکانات مشاوره های حقوقی و کیفری آنلاین و مشاوره های تلفنی و مشاوره های حضوری در تهران وکیل در نیاوران ، وکیل در شرق تهران ، وکیل در نارمک ، وکیل در فرمانیه ، وکیل در کامرانیه ،وکیل در قیطریه ،وکیل تهرانپارس ، وکیل دزاشیب، وکیل در میرداماد ، وکیل در الهیه، وکیل در اندرزگو ، وکیل در دروس  ،وکیل در شهرک غرب با منشور اخلاقی مسئولیت پذیری رضایت هموطنان را به دنبال خواهد داشت.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

تلگرام : vokalayehekmat

اینستاگرام : davood_cheshmi

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *