تجمیع املاک

تجمیع املاک-tajmie amlak
در خصوص تجمیع املاک نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای تجمیع املاک نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

شاید تاکنون الفاظی چون افراز و تفکیک به گوشتان رسیده باشد ولی در مورد ماهیت آنها اطلاعات چندانی نداشته باشید همچنین در امور ثبتی و بخشنامه های آن، در برخی موارد همانگونه که موضوع تفکیک و افراز مورد توجه است و مالکین آن را درخواست می کنند مبحث تجمیع املاک نیز دارای خواهان است در قانون ثبت اسناد نامی از تجمیع نیامده است ولی در بخشنامه هایی در پاسخ به نیازها یروزافزون ماکین و مراجعات مکرر به دفاتر و اداره ثبت تهیه و صادر شده است  ما در این مقاله می خواهیم در مورد آنکه تجمیع چیست ؟افراز چیست ؟ تفکیک چیست ؟صورت مجلس تفکیکی چیست ؟چه املاکی قابل تجمیع هستند؟آیا آپارتمان قابل افراز است؟تجمیع املاک چیست ؟الزام به آن ،شرایط ،مزایا و قانون آن را توضیح خواهیم داد ؟

تجمیع چیست؟

در لغت تجمیع به معنای گرد آوری شدن است که درست نقطه مقابل تفکیک است و زمانی انجام می شود که یک مالک در زمین های مختلف خو دارای سندی رسمی جداگانه است  و تصمیم دارد که  همه زمینهای خود را واحد کند و یک سند رسمی واحد بگیرد.

معمولا سازندگان پروژه های ساختمانی ، بمنظور سوددهی بیشتر ، و مالکین ملک به جهت عدم توان مالی در جهت احداث و ساخت ،چندین ملکی که در مجاورت یگدیگر هستند و دارای پلاک ثبتی متفاوتی هستند با هم تجمیع کنند.

تفکیک چیست؟

تفکیک در قانون ثبت از تقسیم مال غیر منقول به قطعات کوچکتر گفته می شود از تفکیک به منظور انتقال قطعات تفکیک به صورت مفروز سند مالکیت مفروزی با ابطال سند اولیه و تنظیم تقسیم نامه استفاده می شود.

افراز چیست؟

افراز چیست؟

افراز زمانی یک مال غیر منقول بین حداقل دو نفر مشاعی باشد و این دو نفر بخواهند سهم خود را مجزا کنند باید آنرا افراز کنند افراز فقط در ملک و زمین کاربرد دارد.

آیا آپارتمان قابل افراز است ؟

افراز املاک در ابتدا در صلاحیت اداره ثبت است که جریان ثبتی آن خاتمه یافته است که واحد ثبتی با رعایت کلیه قوانین و مقررات ملکی مورد تقاضا ی شرکا را افراز می نماید.

در مورد افراز آپارتمان بیشتر بخوانید: افراز چیست ؟عدم افراز آپارتمان -نحوه افراز ،تفاوت آن با تفکیک وتقسیم -کاملا کاربردی

شرایط تجمیع املاک :

۱)پلاک ثبتی هایی که قرار است تجمیع شود باید در جوار هم باشند و فاصله ای بین آنها نباشد.

۲)هیچ کدام از سندهای مذکور نباید در رهن بانک یا طلبکار دیگری باشد.

۳)سند هیچکدام از زمینها نباید در بازداشت باشد چه از طرف دادگاه یا اجرای ثبت.

۴)اگر مالکان زمینها به طور مشاعی مالک باشند باید سهم هر کدام در همه قطعات به طور مساوی باشد.

۵)همه زمینهای مورد تجمیع باید دارای کاربری تجاری باشد و اگر یکی از انها دارای کاربری مسکونی و دیگری تجاری باشد امکان تجمیع نخواهد داشت.

۶)برای تجمیع تمامی مالکلان باید سندی خود را تحویل ثبت دهند و با تجمیع این پلاک ها سندهای قبلی ابطال و یا بایگانی شده و سند واحدی برای کل زمینها صادر شود.

توافق به تجمیع مکتوب یا شفاهی :

بمنظور تجمیع املاک مجاور میبایست ، توافق مکتوب یا شفاهی فی مابین طرفین، مبنی بر تجمیع وجود داشته باشد در غیر اینصورت امکان تجمیع چندین ساختمان با یگدیگر وجود ندارد و در همین خصوص مالکین املاک می بایست وکالتنامه محضری در جهت تجمیع به سازندگان بدهند ،در غیر اینصورت امکان تجمیع  املاک وجود ندارد.

عدم اجرای تعهد بعد از توافق بر تجمیع :

اگر مالکین علیرغم توافق شفاهی و کتبی مبنی بر تجمیع املاک از  انجام تعهدات خود استنکاف ورزند یا از دادن وکالت به سازنده در جهت تجمیع خودداری نمایند می توان با استناد به ماده ۱۰ و ۲۱۹ و ۲۲۰ قانون مدنی الزام مالکین را بر تجمیع خواست.

دادگاه پس از تعین وقت رسیدگی در صورتی که دلائل ذینفع را موجه بداند ،صدور حکم به محکومیت متعهد به تجمیع رامی دهد در نهایت پس از صدور حکم به محکومیت متعهد به تجمیع چنانچه وی از اجرای حکم دادگاه امتناع نماید ،نماینده دادگاه ذیل سند را امضاء می نماید.

بیان یک پرونده :

من پرونده ایی در دادگاه حقوقی داشتم که سازنده بدون توافق کتبی با مالکین  در خصوص تجمیع ، مبادرت به تجمیع چند ملک کلنگی و ساختن ۲۰ واحد آپارتمان نمودنده متعاقبا مالکین مدعی عدم توافق با سازنده مبنی بر تجمیع شدنند و از همین حیث تقاضای مطالبه خسارت نمودنند و دادگاه بر همین اساس مراتب را به کارشناسی دادگستری ارجاع نموده و میزان خسارات وارده از بابت تجمیع غیر قانونی تعیین نمود.

شرط تجمیع از جهت قانونی:

املاک در کنار و مجاورت یگدیگر باشند ، والنهایه آن املاک براساس احداث ،بصورت یک ملک واحد درآمده باشند.

صدور اجراییه برای تجمیع:

پس از صدور رای دادگاه مبنی بر تجمیع ،میبایست اجراییه صادر گردد چرا که این حکم جنبه اجرایی دارد نه اعلانی.

شرایطی که برای تنظیم صورت جلسه تجمیع پیش نهاد میشود عبارتند از:

۱)بهتر است در جهت تجمیع املاک مدت معینی فیمابین طرفین مقرر گردد در غیر اینصورت در جهت اجرای تعهدات متعهد با مشکلات مواجه می گردد.

۲)بر حسب توافق طرفین معامله امکان دارد وظیفه تجمیع املاک بر عهده هر یک از  مالک /مالکین و یا سازنده /سازندگان قرار داده شود.

۳)تعیین ضمانت اجراء ( خسارت ) در صورت عدم انجام تعهد متعهد به تجمیع ،بسیار مهم و قابل توجه است.

تجمیع ملک

مستدات قانون تجمیع املاک :

ماده ۲۱۹ قانون مدنی:

عقودی که بر طبق قانون واقع شده باشند بین متعاملین و قائم مقام  آن لازم الاتباع است .مگر این که به رضای طرفین اقاله یا به علت قانونی فسخ شود.

ماده ۲۲۰ قانون مدنی:

عقودی نه فقط متعاملین را به اجرای چیزی که در آن تصریح شده است ملزم می نمایند ،بلکه متعاملین را به کلیه نتایجی هم که بموجب عرف و عادت و یا بموجب قانون از عقد حاصل میشود ملزم می کند.

گروه وکلای حکمت:

گروه وکلای حکمت با سابقه و قدمت طولانی در امور وکالت و بهره گیری از وکلای متخصص و مجرب و تخصصی سازی دانش وکالت ، جهت ارائه خدمات مشاور ه ای و وکالتی در زمینه های ملکی ،ثبتی،کیفری،شرکتها در خدمت شما هموطنان عزیز میباشد.

اگر در پرونده خود اعم از دعاوی ملکی، الزام به تنظیم سند رسمی ، اثبات مالکیت، افراز و تقسیم ،تجمیع املاک به مشکل برخورده اید میتوانید از وکلای مجرب و متخصص گروه وکلای حکمت راهنمایی و مشاوره  بگیرید.

در مورد فسخ قرارداد ملکی بیشتر بخوانید:فسخ قرارداد ملکی چیست ؟

وکیل

مشاور حقوقی

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره تجمیع املاک دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

8 پاسخ

 1. سلام ما ٧ قواره را با شركا تجميع كرده ايم و سمت خيابان تجارى بود و سمت كوچه صنعتى/ حالا شهردارى همكف را تجارى جواز داده و الباقى را طبقات مسكونى. براى فروش ملك تجميع شده ١١٠٠ مترى به خريدار. آيا قيمت تجارى ها جداگانه و مسكونى ها جداگانه خساب ميشه؟! يا يك قواره ١١٠٠ مترى با توجه به جواز قيمت گذارى ميشه و فروخته ميشه؟! شركاى ما ميگن شما ٣٥ متر تجارى دارى مترى n تومن و ٢٠٠ متر مسكونى دارى مترى n تومن.بنده ميگم من ٢٣٥ متر زمين دارم با اين امتيازات مترى n تومن…… كداميك درست ميگوييم؟ فايده تجميع چيست؟ آيا غير از اينه كه همه مالكان از امتيازات يكسان بهره مند شوند؟!

  1. سلام. وقت بخیر. فایده تجمیع در جهت اخد معافیت های عوارضی و جریمه و اخذ تراکم میباشد. البته که مشاعات میتواند یکسان باشد یا خیر

 2. سلام خسته نباشید
  ما و همسایه ما ملکمون رو با هم تجمیع کردیم و سازنده داره واسه ما میسازه ک قرار شده پنجاه پنجاه بشه از چهار طبقه دو طبقه سازنده یک طبقه ما و ۱ طبقه همسایه مت، منتها متراژ ملک ما ۵۵ متر هست، ملک همسایه ۶۵ متر است، میخواستم بدونم نحوه محاسبه اختلاف متراژ چگونه است؟
  با تشکر

 3. باسلام وخسته نباشید.بنده۷۵مترملک تجاری مسکونی سمت خیابان دارم .واخیراًملک مسکونیِ همجوارِداخل کوچه هم خریدم.
  آآیامیشودآنهاراتجمیع کرد؟باتشکر

 4. سلام.بنده۷۵مترملک تجاری مسکونی بحرِخیابان دارم که نقشه وجوازساخت برای. زیرزمین.همکف صددرصدتجاری.ویک طبقه خدماتی راگرفتم.
  اخیراًمنزلِ مسکونیِ همسایه مجاورِ ملکم درداخلِ کوچه راخریدم.
  آیامیتوانم این دوملک راباهم تجمیع کنم؟چگونه؟لطفاراهنمایی بفرمایید
  باتشکر

 5. سلام. اگر مالک نخواهد در تجمیع شرکت کند. آیا شهرداری می تواند اخطار بابت تجمیع بدهد و به نفع سازندگان عمل کند؟
  در صورت پاسخ مثبت تکلیف مالک بیچاره چه خواهد بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص تجمیع املاک نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه , میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.