در این مقاله به بحث تحصیل مال نامشروع در قانون آیا تحصیل مال نامشروع همان کلاهبرداری محسوب میشود-مرجع صالح برای طرح شکواییه جرم تحصیل مال نامشروع- میزان مجازات و حد محکومیت آن میپردازیم.ما را همراهی کنید.

تحصیل مال نامشروع چیست؟

تحصیل به معنای فراهم آوردن

نامشروع یعنی خلاف قوانین شرع 

به طور کلی تحصیل مال نامشروع بدین معنی است که شخصی از راه نامشروع مال و اموالی بدست آورد . 

مجازات جرم تحصیل مال نامشروع:

مطابق قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، مجازات تعیین شده برای مرتکبین تحصیل مال از طریق نامشروع علاوه بر رد مال، سه ماه تا دو سال حبس و یا جریمه نقدی معادل دو برابر مال به دست آورده می‌باشد.

تاثیر دفاع وکیل در دفاع در جرم تحصیل ما نامشروع:

لازم به ذکر است داشتن وکیل در این نوع جرم بسیار موثر است چراکه نوع دفاییات وکیل در تشخیص تقدم و تاخر عناصر قانونی جرم ( مادی ، معنوی ) بسیار اثر گذار و مفید است.

 عناصر جرم تحصیل مال نامشروع :

1)عنصر قانونی

2)عنصر مادی

3)عنصر معنوی

یکی از اصول حاکم بر قوانین جزایی اصل قانونی بودن جرم و مجازات تحصیل مال نامشروع است .

در نتیجه قانون گذارعنصر قانونی آنرا درماده 2 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء ، اختلاس و کلاهبرداری در رابطه با تحصیل مال نامشروع بیان داشته است . هر گاه این 3 عنصر در کنار هم قرار بگیرنند فرد مرتکب جرم تحصیل مال نامشروع ده در غیر اینصورت این جرم محقق نشده.

عنصر قانونی جرم تحصیل مال نامشروع :

‌« ماده 2 – هركس به نحوي از انحا امتيازاتي را كه به اشخاص خاص به جهت داشتن شرايط مخصوص تفويض مي‌گردد نظير جواز صادرات و واردات‌و آنچه عرفا موافقت اصولي گفته مي‌شود در معرض خريد و فروش قرار دهد و يا از آن سوء استفاده نمايد و يا در توزيع كالاهايي كه مقرر بوده طبق‌ضوابطي توزيع نمايد مرتكب تقلب شود و يا به طور كلي مالي يا وجهي تحصيل كند كه طريق تحصيل آن فاقد مشروعيت قانوني بوده است مجرم‌محسوب و علاوه بر رد اصل مال به مجازات سه ماه تا دو سال حبس و يا جريمه نقدي معادل دو برابر مال به دست آمده محكوم خواهد خواهد شد. »

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:کلاهبرداری چیست؟عناصر جرم کلاهبرداری-انواع کلاهبرداری-مجازات فروش مال غیر 

تحصیل مال نامشروع

تحصیل مال نامشروع جرمی آنی است:

قانون گذار اموری را جرم دانسته است که بنا به موقعیت شغلی یا مالی اشخاص و منحصر به کسانی است که تحت شرایط خاص می‌توانند از این موقعیت و امتیازات بهره مند شوند.

نکته مهم آنکه جرم تحصیل مال از طریق نامشروع جرم آنی است نه مستمر، بنابراین به محض وقوع جرم در لحظه ی انجام عمل قابل تعقیب و مجازات خواهد بود.

موضوعات جرم تحصیل مال نامشروع:

با توجه به ماده 2 قانون نامبرده موضوعات تحصیل مال نامشروع را می توان در 4 مورد نام برد که عبارتند از :

1-در معرض خرید و فروش قرار دادن امتیازات نظیر جواز صادرات و واردات.

2-سوء استفاده از امتیازات مخصوص اشخاص با شرایط خاص از قبیل جواز صادرات و واردات و انچه که عرفا موافقت اصولی نامیده می‌شود.

3-تقلب در توزیع کالاهایی که مقرر بوده طبق ضوابطی توزیع گردد.

4-به طور کلی تحصیل مال یا وجهی که طریق تحصیل آن فاقد مشروعیت قانونی باشد. 

تحصیل مال نامشروع یا جرم کلاهبرداری: 

در خصوص تحصیل مال نامشروع باید دانست که این جرم را می توان همان کلاهبرداری دانست و یا فقط یکی از صور کلاهبرداری محسوب خواهد شد.

جرم کلاهبرداری

جرم کلاهبرداری چیست؟

جرم کلاهبرداری نیز مانند جرم تحصیل مال نامشروع دارای 3 عنصر قانونی مادی و معمنوی می باشد  که عنصر قانونی آن ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اتلاص و کلاهبرداری مصوب 15/09/1367 مجمع تشخیص مصلحت نظام به انظمام دو تبصره آن می باشد.

جرم کلاهبرداری به این معناست که…..

شخص کلاهبردار برای بردن مال دیگری با مانور های متقلبانه برای فریب مال باخته عملیاتی انجام می دهد در نتیجه مال را بر اثر فریب مال باخته از تصرف او خارج می کند.

مانور متقلبانه عملیات فریب دهنده ای فراتر از یک دروغ ساده است و یا یک وعده واهی ا انجام که جرم کلاهبرداری یک جرم مقید به به بردن مال دیگری است تا زمانی که این عمل محقق نشد جرم کلاهبرداری نیز به وقوع نمی پیوندد.

شرایط تحقق بردن مال دیگری برای جرم کلاهبرداری :

  • ورود ضرر مالی به قربانی است
  • انتفاع مالی کلاهبردار یا شخص مورد نظر است

وسایل متقلبانه در جرم کلاهبرداری کدامند؟

وسایل متقلبانه مانند مدارک و عناوین جعلی ، دفتر و شرکتی راه اندازی شود که سالها بدون فعالیت باشد و یا با جعل اسناد و مدارک مال افراد را ببرند ،امیدوار کردن مردم به امور واهی ، استفاده از هر وسیله ای که عرف وسیله متقلبانه محسوب میشود.

قصد در تحصیل مال نامشروع:

شخص کلاهبردار باید با قصد و نیت بردن مال دیگری عمل کند در غیر این صورت با اثبات عدم قصد به ارتکاب این جرم محکوم نخواهد شد. قانونگذار جرائمی را جزء مصادیق جرم کلاهبرداری می داند که تحصیل مال نامشروع از آن دسته از مصادیق می باشد.

قانونگذار جرم کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع را از مصادیق فساد کلان اقتصادی می داند.

تبانی در تحصیل مال نامشروع:  

تبانی به معنای قرار گذاشتن یا تصمیم گرفتن دو یا چند نفر برای انجام فعلی مجرمانه معین است.

مطابق ماده 1 قانون مجازات :

اشخاصی که برای بردن مال غیر تبانی می کنند هرگاه دو نفر به قصد تصاحب مال شخص ثالث با هم تبانی کرده و به طور صوری علیه یکدیگر اقامه دعوی کنند کلاهبردار محسوب می شوند.

مطابق قانون اگر دعوایی در دادگاه بین دو نفر مطرح باشد و کسی با تبانی با یکی از اصحاب دعوا و به قصد تضییع حق طرف مقابل به عنوان ثالث در دعوایی وارد دادرسی شود یا بر حکمی اعتراض کند کلاهبردار محسوب می شود.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:در کدام جرایم، متهم حق ملاقات با وکیل را ندارد؟

مجازات جرم تحصیل مال نامشروع

مرجع صالح برای رسیدگی:

به موجب قانون کیفری مرجع صالح رسیدگی به ارتکاب جرائم ابتدا محل وقوع جرم است مگر بنا دلایل یا موارد استثنائی مرجع صالح به رسیدگی دادگاه یا دادسرای خارج از محل وقوع جرم باشد.

در خصوص جرم تحصیل مال نامشروع نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص جرم تحصیل مال نامشروع نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره جرم تحصیل مال نامشروع دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

3 پاسخ

  1. سلام دوستی را به یک شرکت بازرگانی معرفی کردم او شرکت فوق را وارد یک مناقصه کرد وبرنده شدن و کار انجام شد این دوست ما گفت از محل کسب درامد و سود حاصله رقمی به شما بعنوان معرف پرداخت خواهم نمود که زمان پرداخت بد قولی کرد و از ما شکایت کرد که مال نامشروع می خواهم وپلیس را وارد ماجرا کرد البته من صورتجلسه تحویل امضا کردم ولی هیچ گونه وجه نقدی از ایشان دریافت نکردم ایا این عمل تحصیل مال نامشروع است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *