تحویل آپارتمان ها در قرارداد مشارکت در ساخت

قراردادهای مشارکت در ساخت، از پرکاربردترین قراردادها در جهت اتصال مالکین و سازندگان ،برای اجرا و احداث پروژه های ساخت وساز می باشد و از مصادیق مشارکت مدنی محسوب می گردد.(تحویل آپارتمان ها در قرار داد مشارکت در ساخت)

 

تحویل آپارتمان ها در قرار داد مشارکت در ساخت
تخلیه محل کسب به دلیل احداث ساختمان

تحویل آپارتمان ها در قرار داد مشارکت در ساخت

در این نوع مشارکت, مالک و سازنده با هم شریک هستند ،

مالک، صاحب زمین است ، ملک خود را به سازنده می سپارد و سازنده با سرمایه گذاری , اقدام به ساخت می کند تا ظرف یک برنامه زمانی مشخص ،ساختمانی احداث شود

و بر اساس توافق و سهم طرفین در قرارداد، منجر به اخد سند رسمی مجزا برای هر آپارتمان شود.

تحویل آپارتمان ها از جانب سازنده ، مرحله نهایی و به عبارتی نتیجه ی قرارداد مشارکت در ساخت و حاصل زحمات و وقت گذاری های طرفین است .

بنابراین پرداختن به آن، از این حیث ، ضروری می نماید و لازم است که طرفین قرارداد، با ملاحظه ی تمامی شرایط و پیش بینی مسائل گوناگون، این مرحله ی نهایی را هم به بهترین نحو ،به پایان رسانند و نباید مسائل حاشیه ای از جمله اختلافات طرفین در سایر مفاد قرارداد، انجام این مرحله را با مشکلات و موانع دست و پاگیر رودر رو کند.

تحویل آپارتمان ها در قرار داد مشارکت در ساخت

قرارداد مشارکت در ساخت دارای دو طرف می باشد.

۱٫ مالک یا مالکین

۲٫ سازنده یا سازندگان

از جمله تعهدات سازنده ، داشتن اهلیت و صلاحیت در امور مالی و فنی و انجام عملیات اجرایی ساخت وساز و اجرای به موقع مفاد قراردادها می باشد.

پس لازم است که در موعد مقرر پیش بینی شده در قرارداد ، سازنده عملیات ساخت و ساز را به اتمام رسانده و ملک را در موعد مقرر به مالک تحویل دهد درحالیکه آپارتمان ها، قابلیت بهره برداری داشته باشند و با نصب آب ،برق ، آسانسور و … ، کلیه ی واحدها ،بدون عیب و ایرادی، قابلیت سکونت و بهره برداری برای مالکین را دارا باشند.

لازم است که پس از پایان هر مرحله از ساخت و ساز نیز ، مطلوبیت اجرای پروژه مطابق با قانون و قرارداد ،تأیید شده و پس از تحویل به مالک ، از وی اقرار گرفته شود .(تحویل آپارتمان ها در قرار داد مشارکت در ساخت)

هم چنین لازم است که تکلیف هزینه های جانبی ساختمان اعم از عوارض و بیمه و آب و برق و یا هزینه های شارژِ و … پس از تحویل ملک، صراحتاً مشخص شود.

 

 

تحویل آپارتمان ها در قرارداد مشارکت در ساخت

باتوجه به اصل عدم اعتماد در مراودات حقوقی جامعه ی امروزی ، نمی توان همیشه به مسئولیت پذیری و وجدان طرفین قرارداد، اطمینان کامل داشت و قرارداد مشارکت در ساخت هم از این قاعده مستثنا نیست .

می توان با پیش بینی خسارت روزانه و خسارت تأخیر تأدیه ،بابت هر روز دیرکرد در تحویل آپارتمان ها و انجام عملیات اجرایی ، برای سازنده ، هزینه ای را در نظر گرفت و به نظم بیشتر قرارداد از طریق تضمین های گوناگون ، مانند تضمین های چکی و بانکی کمک کرد.

بهترست که تحویل آپارتمان ها، صورت جلسه شود… این به نفع سازنده یا سازندگان است چون ممکن است که بعداً مالک ، مدعی عدم تحویل به موقع کار از جانب سازنده شده و مدعی دریافت خسارت شود.

این مطالب را از دست ندهید 

جهت مشاوره با وکیل یا مشاوره حقوقی متخصص کلیک نمایید 

قوه قاهره در قرارداد مشارکت در ساخت

خلع ید چیست 

قوانین پیش فروش آپارتمان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =