تخلیه جهت نیاز شخصی ( صفر تا صد ) شرایط- کاملا کاربردی و به زبان عامیانه

تخلیه ملک به جهت نیاز شخصی

یکی از مواردی که قرارداد اجاره به موحب آن قابلیت انحلال دارد تخلیه ملک استیجاری به جهت نیاز شخصی میباشد که به همین منظور برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید این مقاله را مطالعه کرده و در صورت داشتن هرگونه سوال آن را در قالب کامنت برای ما بیان کنید تا وکلای پایه یک دادگستری گروه وکلای حکمت به آن پاسخ دهند.

در چه مواردی مالک ملک میتواند درخواست تخلیه ملک تجاری استیجاری دهد؟

مالک ملک در موارد ذیل ،در صورتی که  مستاجر ملک (  دارنده  حق کسب و پیشه و سرقفلی ) باشد ، می تواند درخواست تخلیه مغازه یا ملک تجاری و…را به جهت نیازشخصی بنماید.

1-در صورت نیاز شخصی مالک و اولاد و یا پدر و مادر و همسر وی به سکونت در ملک استیجاری مشخص شودو یا اینکه چنانچه  افراد نامبرده ، محل و یا ملک دیگری جهت سکونت شخصی نداشته باشند.

چرا که عده ای از قضات قائل به این امر هستند که مالکی که ملک شخصی دارد لزومی ندارد در ملک استیجاری ساکن گردد.
2-مورد اجاره میبایست متناسب برای سکونت، افراد نامبرده باشد مثلا یک مغازه 14 متری متناسب برای سکونت افراد خانواده نمی باشد
امکان دارد ملک متصل به مغازه متناسب برای سکونت مالک و…. باشد در این صورت امکان پذیرش هست. در صورت اختلاف ، دادگاه امکان دارد از این حیث مراتب را به کارشناس دادگستری ارجاع دهد
3.نیاز به سکونت شخصی، میبایست در زمان تقدیم دادخواست ایجاد شده باشد ،و این نوع دعوی مشمول اعتبار امر مختومه نمی باشد،هر زمان این مورد حادث شود ، مالک می تواند دادخواست دهد
4. مالک و مستاجر می توانند با تمسک به تامین دلیل با جلب نظریه کارشناس و یا تقاضای معاینه و تحقیق محلی ادعای خود را اثبات کنند.

مواعد پرداخت وجه و تخلیه:

موجر ظرف مدت 3 ماه از تاریخ ابلاغ حکم قطعی میبایست حق کسب و پیشه را به مستاجر پرداخت کند یا به صندوق تودیع نماید در غیر اینصورت حکم تخلیه ملغی و از درجه اعتبار ساقط میشود و مستاجر میبایست ظرف مدتی که کمتر از دو روز و بیشتر از 6 ماه نباشد حکم تخلیه را اجراء کند.

حق و حقوق مستاجر در صورت تخلیه ملک به جهت نیاز شخصی:

کل حق کسب و پیشه طبق نظریه کارشناس ، به مستاجر تعلق می گیرد.

 

وکیل 

مشاوره حقوقی 

وکیل سرقفلی 

بند 2 و 3 ماده مرقوم چیست ؟

در صورتی که محل کسب و یا پیشه یا تجارت ، مناسب برای سکنی هم باشد و مالک ( منظور مالک مشاعی) نمی تواند برای سکونت خود یا اولاد یا پدر یا مادر یا همسر خود درخواست تخلیه کند.
در این موارد سه گانه فوق دادگاه ضمن صدور حکم تخلیه به پرداخت کل حق کسب و پیشه یا تجارت نیز به نفع مستاجر حکم خواهد داد .

ماده 15 قانون روابط موجر ومستاجر مصوب 1356:

علاوه بر موارد مذکور در ماده قبل در موارد ذیل نیز پس از انقضای مدت اجاره درخواست تخلیه ی محل کسب یا پیشه از دادگاه( دادگاه محل وقوع ملک ) جایز است

نویسنده این مقاله آقای داود چشمی وکیل پایه یک دادگستری نویسنده کتاب قوانین حق کسب و پیشه و سرقفلی به زبان ساده میباشد.در صورت نیاز برای مشاوره با وکیل سرقفلی میتوانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

 استنادات قانونی مشاوره حقوقی در خصوص تخلیه ملک به جهت نیاز شخصی:

ماده 27 قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 1356:

در مواردی که حکم تخلیه صادر می شود ، حکم دادگاه ضمن صدور حکم ، مهلتی که از ده روز کمتر و از دو ماه بیشتر نباشد ، برای تخلیه تعیین می کند.

ماده 28 قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 1356:

در مواردی که حکم تخلیه عین مستأجره با پرداخت حق کسب یا پیشه و یا تجارت، صادر و قطعی می شود، موجر مکلف است، ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ حکم قطعی، وجه معینه را در صندوق دادگستری تودیع یا ترتیب پرداخت آن را به مستأجر بدهد والا حکم مزبور، ملغی الاثر خواهد بود. مگر اینکه طرفین به مدت بیشتری توافق کرده باشند. در سایر موارد نیز هرگاه موجر، ظرف یک سال از تاریخ ابلاغ حکم قطعی، تقاضای صدور اجراییه کند، حکم صادر شده ملغی الاثر است.مگر این که بین موجر و مستأجر برای تأخیر تخلیه، توافق شده باشد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید: دعوی تخلیه به جهت تعدی وتفریط مستاجر

نمونه دادخواست تخلیه ملک به جهت نیاز شخصی:

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند:

اینجانب بر اساس قرارداد اجاره شماره ………. مورخ …….. شش دانگ یک باب مغازه تجاری خود را به سند مالکیت ……….. به مساحت …….. متر مربع واقع در ……… به شماره پلاک ثبتی ………. بخش ………. به خوانده محترم اجاره داده ام. مدت اجاره از تاریخ ……… تا تاریخ …….. به مدت ……… با مبلغ اجاره ماهیانه …….. ریال بوده است. اینجانب در حال حاضر شغلی ندارم تا به وسیله آن گذران زندگی نمایم و در تنگنای شدیدی قرار دارم و مبلغ اجاره ملک مورد نظر نیز برای هزینه های زندگی ام کافی نمی باشد و به ملک مورد اجاره برای کسب نیاز دارم. بنده با وجود مراجعات بسیار اظهارنامه ای نیز به شماره ………. مورخ ……… برای خوانده ارسال نموده ام که ایشان هیچ اقدامی در جهت تخلیه و تحویل مورد اجاره انجام نداده اند. همچنین حقوق خوانده نیز با توجه به قرارداد اجاره و با جلب نظر کارشناس پرداخت خواهد شد. لذا با تقدیم این دادخواست و با استناد به بند ۲ ماده ۱۵ قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶، رسیدگی و صدور حکم به شرح خواسته را استدعا دارم.

گروه وکلای حکمت:

با بهره گیری از وکیل و مشاوره حقوقی مجرب و وکیل ملکی نهایت اهتمام خود را در خدمت رسانی به شما اعلام میدارد.در صورت نیاز با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

دفتر شرق تهران:فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع یا 142 شرقی پلاک 39 طبقه2 واحد5-02177719337-09123439500

دفتر شمال تهران:نیاوران روبروی پاساژ نارون پلاک 127 طبقه 6 واحد 11-02126455688-09198099005

در خصوص تخلیه جهت نیاز شخصی ( صفر تا صد ) شرایط- کاملا کاربردی و به زبان عامیانه نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص تخلیه جهت نیاز شخصی ( صفر تا صد ) شرایط- کاملا کاربردی و به زبان عامیانه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره تخلیه جهت نیاز شخصی ( صفر تا صد ) شرایط- کاملا کاربردی و به زبان عامیانه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

3 پاسخ

  1. سلام من و برادرم دو باب مغازه از پدرمان به ارث بردیم اما پدرم قبل از فوت مغازه‌ها را با قیمت کم به مدت ۵ سال به اجاره داده که هم اکنون دوسال گذشته است، بدلیل اینکه بنده فردی معلول و بدون درامد و نیز برادرم هم فردی مریض است که توانایی کار کردن ندارد و بی بضاعت است و خود و فرزندش بیکار هستند و بشدت در تنگنا هستیم ایا می توانیم از دادگاه تقاضای تخلیه مغازه هایمان را نماییم?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *