تخلیه عین مستاجره به علت تخلف از پرداخت اجاره بها

پرسش : ( تخلیه عین مستاجره به علت تخلف از پرداخت اجاره بها ) 

اگر دعوی تخلیه عین مستأجره و مطالبه اجور معوقه زائد بر دویست هزار ریال توأماً در دادگاه عمومی حقوقی اقامه و منتهی به صدور حکم شود آیا حکم مذکور قطعی است یا نه؟

پاسخ : ( تخلیه عین مستاجره به علت تخلف از پرداخت اجاره بها ) 

در صورتی ‌که دادگاه حقوقی عمومی به اعتبار میزان اجاره‌بهای مورد تخلف، مستقلاً صلاحیت رسیدگی به دعوی تخلیه عین مستأجره و مطالبه اجاره‌بهای مربوط را داشته است، نه به‌عنوان قائم‌مقامی از دادگاه صلح موضوع تبصره الحاقی به ماده ۲۲ لایحه قانونی تشکیل دادگاه‌های عمومی، با توجه به این‌که اصطلاح تجدیدنظر که در لایحه قانونی تشکیل دادگاه‌های عمومی به کار رفته است به معنای پژوهش و استیناف است و از آنجا که

 اولاً: به ‌موجب ذیل بند ۹ ماده ۱۴ قانون روابط موجر و مستأجر حکم دادگاه در مورد درخواست تخلیه عین مستأجر و وصل اجاره‌ بهای مورد تخلف به هر میزانی که باشد قطعی و ماده ۲۶ قانون مذکور نیز چنین مواردی را از حکم کلی قابل پژوهش بودن احکام مستثنی کرده است؛

بند ۹ ماده ۱۴ قانون موجر و مستاجر

۹- در صورتی که مستاجر در مهلت مقرر در ماده ۶ این قانون از پرداخت مال‌الاجاره یا اجرت‌المثل خودداری نموده و با ابلاغ اخطار دفترخانه ‌تنظیم‌کننده سند اجاره یا اظهارنامه (‌در موردی که اجاره‌نامه عادی بوده یا اجاره‌نامه‌‌ای در بین نباشد) ظرف ده روز قسط یا اقساط عقب افتاده را نپردازد. ‌در این مورد اگر اجاره‌نامه رسمی باشد موجر می‌تواند از دفترخانه یا اجری ثبت صدور اجرائیه بر تخلیه و وصول اجاره بها را درخواست نماید. ‌هر‌گاه پس از صدور اجرائیه مستاجر اجاره‌بهای عقب افتاده را تودیع کند اجرای ثبت تخلیه را متوقف می‌کند ولی موجر می‌تواند به استناد تخلف‌ مستاجر از پرداخت اجاره بها از دادگاه درخواست تخلیه عین مستاجر را بنماید. ‌هر‌گاه اجاره‌نامه عادی بوده یا سند اجاره تنظیم نشده باشد موجر می‌تواند برای تخلیه عین مستاجره و وصول اجاره بها به دادگاه مراجعه کند. ‌در موارد فوق هر‌گاه مستاجر قبل از صدور حکم دادگاه اضافه بر اجاره‌بهای معوقه صدی بیست آن را به نفع موجر در صندوق دادگستری تودیع نماید‌حکم به تخلیه صادر نمی‌شود و مستاجر به پرداخت خسارت دادرسی محکوم و مبلغ تودیع شده نیز به موجر پرداخت می‌گردد، ولی هر مستاجر فقط ‌یک بار می‌تواند از این ارفاق استفاده کند، حکم دادگاه در موارد مذکور در این بند قطعی است.

 

ثانیاً: به ‌موجب ماده ۲ لایحه قانونی تشکیل دادگاه‌های عمومی رسیدگی در دادگاه‌های عمومی حقوقی یک درجه است و پژوهش و تجدیدنظر ندارد مگر در مورد تبصره الحاقی به ماده ۲۲ لایحه قانونی مذکور که دادگاه حقوقی به قائم‌مقامی از دادگاه صلح رسیدگی نموده باشد حکم دادگاه حقوقی عمومی مبنی بر تخلیه عین مستأجره به علت تخلف از پرداخت اجاره‌بها و وصول اجاره‌بهای مورد تخلف به هر میزانی که باشد غیرقابل پژوهش و تجدیدنظر خواهد بود.

                                                            تخلیه عین مستاجره به علت تخلف از پرداخت اجاره بها

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − ده =