مطالبه خسارت عدم ویا تاخیر درانجام تعهد در قرارداد مشارکت در ساخت -کاملا کاربردی

 مشاوره حقوقی در باب تخلیه محل کسب وپیشه به جهت احداث ساختمان جدید( تخلیه به علت نوسازی)

برابربند ۱ ماده ۱۵ قانون روابط موجرو مستاجر مصوب ۵۶

در موارد ذیل نیز پس از انقضای مدت اجاره ، درخواست تخلیه محل کسب یا پیشه به جهت احداث ساختمان جدید  از دادگاه جایز است  تخلیه به منظور احداث ساختمان جدید ، مشروط به اینکه پروانه ی ساختمان یا گواهی شهرداری مربوط ، ارایه شود و شهرداری ها مکلفند در صورت مراجعه ی مالک با رعایت مقرارت مربوط، پروانه ساختمان و یا گواهی مورد نظر را صادر و به مالک تسلیم کنند.

سایر استنادات قانونی  مربوط به تخلیه محل کسب

ماده ۲۷ و ۲۸ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۵۶

ماده ۲۷ .در موارد ی که حکم تخلیه صادر می شود ، دادگاه ضمن صدور حکم مهلتی که از ده روز کمتر و از دو ماه بیشتر نباشد برای تخلیه تعیین می کند حکم تخلیه مدارسی که با اجازه رسمی مقامات صلاحیتدار تاسیس شده است در تابستان تعطیل اجراء نخواهد شد

قوانین حقوقی تخلیه

تبصره ۱٫در مواردی که حکم تخلیه با پرداخت حق کسب و پیشه یا تجارت ، صادر می شود ، مهلت های مذکور در این ماده از تاریخ تودیع و یا پرداخت وجه مزبور شروع می شود .

تبصره ۲٫در موارد ی که حکم تخلیه به علت عدم پرداخت اجاره بهاء صادر می شود ، حداکثر مهلت ۵ روز خواهد بود . متاسفانه در صدر ماده ۱۵ مرقوم قید گردیده که تخلیه مورد اجاره با انقضای مدت اجاره امکان دارد که این امر موجب ورود اشکالات فراوان می باشد چرا که اگر اجاره برای مدت ۲۰ سال باشد و مدت آن منقضی نشده باشد ، نمی توان به جهت تخریب و نوسازی ملک را تخلیه نمود. و این مورد متاسفانه به ضرر مالک است مگر آنکه مدت اجاره کوتاه باشد، ایراد ندارد  بسیاری از مالکین پس از اخذ پروانه تخریب ونوسازی از شهرداری، بدون آنکه در ملک احداث بناء نمایند متعاقبا از تجدید بناء منصرف می شوند که متاسفانه برای مستاجر هیچ راه گریزی نیست . و اینکه اگر در حین رسیدگی مدت پروانه ساخت، منقضی شود ،تاثیری در روند کار دادگاه ندارد و موجر می تواند تقاضای تمدید آن را نماید .

تخلیه محل کسب به دلیل احداث ساختمان داودچشمی

نکاتی در باب تخلیه محل کسب وپیشه به جهت احداث ساختمان جدید

( تخلیه به علت نوسازی)

۱٫یکی از راحترین راههای تخلیه ملک توسط مالکین است ومعمولا مستاجر نمی تواند از خود دفاع چندانی نماید .

۲٫دادگاه بدوا میبایست از اداره ثبت و احراز مالکیت موجر، را استعلام نماید .

۲٫مستاجر کلیه حق وکسب و پیشه را در صورت عدم توافق با موجر ، طبق نظریه کارشناسی دریافت خواهد کرد .

۳٫موجر میبایست ظرف مهلت ۳ ماه از تاریخ ابلاغ حکم قطعی، وجه معینه توسط کارشناس را به صندوق دادگستری واریز نماید  واینکه موجر پس از واریز وجه می بایست تقاضای صدوراجرائیه بنماید ( حکم جنبه اعلامی را ندارد ) و مستاجر پس از ابلاغ اجرائیه ظرف مهلتی که از ده روز کمترو از دو ماه بیشتر نباشد ملک را تخلیه نمایددر غیر اینصورت اجرای احکام ملک را تخلیه می نماید .

۵٫ منظور از ساخت و ساز ،تخریب کل بنا است نه تعمیرات جزیی و یا اساسی

۶٫نوساز بودن وکلنگی بودن ملک تاثیری در صدور حکم تخلیه ندارد،و صرف صدور گواهی تخریب و نوسازی کفایت می کند .

ضمانت اجرای عدم تخریب و نوسازی توسط مالک ظرف مدت ۶ ماه  برابر ماده ۱۶ قانون روابط موجر ومستاجر، اگر مستاجر ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ تخلیه، شروع به احداث بنا نماید ،به تقاضای مستاجر به پرداخت اجاره بهای یا اجرت المثل یکسال محکوم خواهد شد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 7 =