یکی از جرایم علیه اموال و مالکیت دعاوی، تصرف عدوانی، مزاحمت و ممانعت از حق است. تصرف به عنوان مالکیت، دلیل مالکیت است مگر آنکه خلاف آن ثابت شود. قانون با هدف برقراری نظم، از تصرف اشخاص حمایت کرده و در مقابل اشخاصی که می خواهند رابطه بین اموال و متصرفان را برهم زنند برخورد میکند.

بنابراین اگر شخصی مدعی غیر قانونی بودن تصرف باشد، ناچار با توسل به قانون و اقامه ی دعوی باید این رابطه را برهم زده و متجاوز را باز دارد والا خود متجاوز محسوب خواهد شد.

حالات تصرف:

۱- تصرف عدوانی: متصرف عدوانی به کسی گفته می شود که مالی را از تصرف دیگری بدون رضایت او خارج سازد و خودش به صورت غیر قانونی متصرف آن گردد.

۲- ایجاد مزاحمت: حالتی است که شخص مزاحم بدون آنکه مال را از تصرف متصرف خارج کند، برای تصرفات او ایجاد مزاحمت می کند. به طور مثال شخصی با ریختن زباله جلوی درب ورودی همسایه، نگذارد صاحب منزل وارد خانه خود شود.

۳- ممانعت از حق: در این حالت شخص نه متصرف عدوانی است و نه مزاحم بلکه مانع از آن می شود که صاحب حق از حق خود استفاده کند. برای مثال شخصی حق عبور از زمین دیگری یا حق استفاده از مجرای آبی ملک او را دارد ولی آن شخص جلوی آب را گرفته و نمی گذارد آب عبور کند.

در ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی هر کس به هر گونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق نماید به حبس از یک ماه تا یکسال محکوم می شود و دادگاه پس از رسیدگی، علاوه بر اعمال مجازات، حسب مورد متجاوز را به رفع تصرف عدوانی یا رفع مزاحمت یا ممانعت از حق و برگرداندن اوضاع به حالت اولیه و قبل از ارتکاب جرم محکوم می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − نه =