تعدیل اجاره یا اجاره بهاء

با توجه به کاهش ارزش پولی و تورم زیاد رایج در کشور ، قراردادها با چالش های گوناگونی مواجه میشود که پیشگیری آن در قرارداد امری هوشمندانه است اما اگر این اتفاق نیافتد قانون راه کارهایی را در قانون در مواردی از قبیل قرارداد اجاره پیش بینی نموده است.ما در این مقاله شما را با تعدیل اجاره با اجاره بهاء آشنا میکنیم.

ماده ۴ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۵۶در مورد اجاره سرقفلی:

هر یک از موجر یا مستاجر می تواند به استناد به ترقی و تنزیل هزینه  های زندگی ،درخواست تجدید نظر نسبت به میزا ن اجاربهاء را بنمایند.

مشروط به اینکه مدت اجاره سرقفلی منقضی شده باشد و یا اینکه از تاریخ استفاده ی مستاجر از عین مستاجره یا از تاریخ مقرره در حکم قطعی که به تعیین یا تعدیل اجاره سرقفلی منتهی شده باشد، سه سال تمام گذشته باشد.

النهایه دادگاه با جلب نظر کارشناسی ، اجاره بهارا به نرخ عادله روز تعدیل خواهد کرد، حکم دادگاه در این خصوص قطعی است.

رای وحدت رویه اجاره سرقفلی ( تعدیل اجاربهاء ):

نکته : برابر رویه وحدت رویه شماره ۵۱۹ مورخه ۱۲/۱۲/۶۷ هیات عمومی دیوانعالی کشور این حکم قابل تجدید نظر است، پس قطعی نیست.

در مورد پیش فروش آپارتمان بیشتر بخوانیدپیش فروش آپارتمان

ماده ۵ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۵۶:

موجر می تواند مابه التفاوت اجاره بهاء را ضمن دادخواست تعدیل نیز مطالبه کند در این صورت دادگاه ضمن صدور حکم به تعدیل ، مستاجر را به پرداخت مابه التفاوت اجاره از تاریخ تقدیم دادخواست تا روز صدور حکم ، محکوم می کند دایره اجراء مکلف است خسارت تاخیر تادیه از تاریخ اجرای حکم را به قراردوازده درصد در سال احتساب و از مستاجر وصول وبه موجر بپردازد.

مستاجر نیز می تواند ضمن تقاضای تعدیل اجاره بهاء ؛ رد مابه التفاوت پرداخت شده را به انضمام خسارت تاخیر تادیه به شرح فوق درخواست کند.

تعدیل اجاره عکس

نکاتی در این باب اجاره سرقفلی (تعدیل  اجاره بهاء):

پس با توجه به شرح ماوقع میبایست ….

۱-قرارداد اجاره الزاما منقضی گردیده

۲-اگر قبلا راجع به اجاربهای حکم تعدیل صادر و قطعی شده باشد. ( ۳ سال از تاریخ حکم قطعی گذشته باشد )

۳-در صورت عدم تنظیم قرارداد اجاره یا اینکه مبلغ اجاره معین نباشد می بایست درخواست تجدید نظر، ظرف سه سال از تاریخ استفاده مستاجر و یا صدور حکم قطعی تنظیم سند اجاره و یا تعین اجاربهاء معین گردد.

۴-قرارداد اجاره املاک تجاری  میبایست قبل از سال ۱۳۷۶ تنظیم شده باشد و یا مستاجر در قبل از سال ۷۶ مستاجر باشد.

۵-هر یک از موجر یا مستاجر می توانند با توجه به زیاد یا کم شدن تورم وهزینه های زندگی درخواست تعدیل اجاره بهاء را، در دادگاه محل وقوع مال غیر منقول بدهند بنابراین ملاک کار کاهش و افزایش هزینه است.

۶-دادخوست تعدیل اجاره بهاء بعلاوه مطالبه مابه التفاوت اجاره بها ء را می توان بصورت همزمان، تقدیم محکمه نمود.

۷- در دعوی تعدیل اجاره بهاء بموجب نظریه مشورتی شماره ۱۰۲۸/۷ مورخه ۱۲/۱۲/۷۳ اداره حقوقی احراز مالکیت لازم نیست.

۸-ارزیابی میزان تعدیل و کاهش هزینه ها با توجه به نظریه کارشناس صورت می گیرد.

عکس سرقفلی

روند اجرای کار در محکمه اجاره سرقفلی:

۱-بدوا شما میبایست دادخواستی تحت عنوان تعدیل اجاره بها ء و مطالبه ما به التفاوت اجاره بهاء در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ،تقدیم نموده.

۲-دعوی مذکور جزء دعوی مالی و.. می باشد یعنی برابر مبلغ تقویم شده میباست تمبر هزینه دادرسی بزنید.

۳-پس از ارجاع پرونده به یکی از شعبات دادگاه ؛ دادگاه مربوطه وقت رسیدگی تعین می کند و ضمن ارجاع امر مراتب به کارشناس دادگستری میزان اجاره بهاء را تعین می کند.

۴-حکم دادگاه در خصوص تعدیل اجاره بهاء جنبه اعلامی دارد ( نیاز به صدور اجراییه ندارد ) و لکن در خصوص مطالبه مابه التفاوت جنبه اجرایی دارد ( نیاز به صدور اجراییه دارد )

۵-مستاجر نیز حق دارد با توجه به کاهش هزینه ها درخواست تعدیل اجاربهاء ( تقلیل) آن را  از محکمه تقاضا نمایند.

بهتر است با توجه به  اینکه قوانین  مربوط به حق کسب و پیشه و سرقفلی ،جزء قوانین خاص و پیچیده می باشد،قبل از ورود به چنین دعاوی ،نظر وکیل مجرب یا مشاوره حقوقی را جویا شوید ،چراکه عدم آگاهی شما از این قوانین موجب ورود خسارات فراوان به شما می گردد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:اجرت المثل اموال

نمونه دادخواست تعدیل اجاره بها:

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند:

اینجانب براساس اجاره نامه رسمی شماره … تنظیم شده در دفترخانه اسناد رسمی شماره … شهرستان … یک باب مغازه به آدرس ……………… به خوانده اجاره داده ام. اجاره بهای تعیین شده طبق اجاره نامه مبلغ … ریال بوده است که با طرح دعوی و صدور حکم به مبلغ … ریال افزایش یافته و بیش از سه سال از تاریخ صدور حکم تعدیل اجاره بها سپری شده است. لذا با تقدیم این دادخواست به استناد ماده ۴ قانون روابط موجر و مستاجر و با جلب نظر کارشناس رسیدگی و صدور حکم مبنی بر تعدیل اجاره بها و مابه التفاوت را از تاریخ تقدیم دادخواست تا زمان صدور حکم به انضمام کلیه خسارات و هزینه دادرسی مورد استدعاست. ضمناً تفاوت تمبر دادرسی پس از صدور حکم ابطال خواهد شد.

گروه وکلای حکمت:

گروه وکلای حکمت با متشکل از وکلای دادگستری مجرب و متخصص به امور حقوقی بالاخص قراردادهای اجاره و روابط موجر و مستاجر آماده ارائه بهترین خدمات حقوقی به همگان میباشد در صورت تمایل میتوانید از طریق راه های ارتباطی با ما در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *