یکی از مفاهیم حقوقی آشنا بین عوام شرکت می باشد که خود به دو قسم مدنی و تجاری تقسیم می شود در این مقاله در خصوص تعریف شرکت تجاری و انواع آن و شرایط آن توضیح داده شده است به همین منظور تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تعریف شرکت در لغت:

شرکت در فرهنگ معین ، به معنی شریک شدن ، همدست شدن در کاری می باشد.

شرکت چیست؟

شرکت یا کمپانی به معنای یک انجمن یا بنگاه تجاری یا یک شخص حقیقی یا حقوقی یا ترکیبی از هر دوی آنها است.

ماده 571 قانون مدنی شرکت را این گونه تعریف کرده است:

(شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد در شی واحد به نحو اشاعه)

انواع شرکت:

بطور کلی در ماده 20 قانون تجارت انواع شرکت را 7 قسم نامبرده است که عبارتند از:

1- شرکت سهامی (شامل شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص)

2- شرکت با مسئولیت محدود

3- شرکت تضامنی

4- شرکت مختلط غیر سهامی

5- شرکت مختلط سهامی

6- شرکت نسبی

7- شرکت تعاونی تولید و مصرف

پیشنهاد ما برای شما:ثبت شعبه و نمایندگی شرکت چگونه است؟صفر تا صد ثبت شرکت و نمایندگی

1- شرکت سهامی:

شرکت سهامی بر دو قسم است که عبارتند از:

1-شرکت سهامی عام 

2-شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی عام:

شرکت سهامی‌عام، شرکت بازرگانی است که سرمایه‌‌ی آن به سهام، تقسیم‌شده که بخشی از این سرمایه از راه فروش سهام به مردم بدست می آید. شرکت سهامی یک شرکت بازرگانی محسوب می شود یعنی به امور تجاری می پردازد . در این نوع شرکت تعداد شرکاء نباید کمتر از 3 نفر باشد .

شرکت سهامی خاص:

شرکت بازرگانی است که تمام سرمایه‌ی آن به طور کامل توسط مؤسسین، بدست می آید و سرمایه‌ی آن به سهام، تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام، ‌محدود به مبلغ سهام آنهاست.

2- شرکت با مسئولیت محدود:

شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل می شود  و هر یک از شرکا فقط به میزان سرمایه‌ی خود نسبت به قروض و تعهدات شرکت مسئولیت دارند.

3- شرکت تضامنی:

شرکتی است که برای امور تجاری بین چند نفر و با مسئولیت تضامنی شکل می گیرد. اگر دارایی و سرمایه ی شرکت برای تأدیه‌ی تمام قروض کافی نباشد، هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض شرکت هستند.

4- شرکت مختلط غیر سهامی:

شرکت مختلط غیرسهامی، شرکتی است که برای امور تجاری تحت عنوان مخصوصی بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود، بدون انتشار سهام، تشکیل می‌شود.

5- شرکت مختلط سهامی:

شرکت مختلط سهامی، شرکتی است که تحت عنوان مخصوصی بین یک عده شرکای سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می‌شود. شرکای سهامی کسانی هستند که سرمایه‌ی آنها به صورت سهام یا قطعات سهام متساوی القیمه درآمده و مسئولیت آنها تا میزان همان سرمایه‌ای است که در شرکت دارند.

6- شرکت نسبی:

شرکت نسبی شرکتی است که برای امور تجاری، تحت عنوان مخصوص بین دو یا چند نفر تشکیل می‌شود و مسئولیت هریک از شرکا به نسبت سرمایه‌ای است که در شرکت قرار داده اند. در اسم شرکت نسبی عبارت «شرکت نسبی» و حداقل اسم یکی از شرکا باید ذکر شود.

7- شرکت تعاونی تولید و مصرف:

شرکت تعاونی شرکتی است که طبق قانون تجارت تمام یا حداقل ۵۱% سرمایه‌ی آن به وسیله‌ی اعضا در اختیار شرکت تعاونی قرارگیرد. طبق ماده 190قانون تجارت در واقع این نوع شرکت شرکتی است که بین عده ای از ارباب حرف تشکیل می شود و شرکاء ، مشاغل خود را برای تولید و فروش اشیا یا اجناس به کار می برند .

پیشنهاد گروه وکلای حکمت برای شما همراهان عزیز:شرکت های تعاونی

گروه وکلای حکمت:

اگر در رابطه با امور شرکتها و ثبت شرکت خود به مشکل برخورد کرده اید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

در خصوص شرکت نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص شرکت نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره شرکت دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments