در دعوای تصیح سن در شناسنامه ، متقاضی مدعی می گردد  که سند سجلی متعلق به شخص خودش می­ باشد ولی بر اثر اشتباه تحریری مأمور ثبت، سن واقعی او در شناسنامه وی به درستی قید نگردیده و یا ممکن است بنا به علت های دیگری متقاضی شرایط تغییر سن خود را داشته باشد ما در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته ایم با ما در این مقاله همراه باشید.

امکان تغییر سن شناسنامه:

به موجب ماده واحده ” قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آن ها ” مصوب 1367 مجلس شورا اسلامی از تاریخ تصویب قانون مذکور2/11/1367 تغییر تاریخ تولد اشخاص ممنوع است.

تبصره این ماده بیان می دارد : صاحب سند سجلس(شناسنامه) تنها یک بار در طول عمر خویش و در صورتی که اختلاف سن واقعی با سن مندرج در شناسنامه به تشخیص کمیسیون ذی ربط بیش از پنج سال باشد،فرد می تواند سن خود را اصلاح نماید.

بنابراین اصل برغیرقابل تغییر بودن سن افراد است  مگر در برخی موارد افراد بتوانند در صورتی که با ارائه دلایل لازم و کافی تفاوت سن سند سجلی با سن واقعی شان را اثبات کنند ، کاهش سن شناسنامه یا زیاد کردن آن امکان پذیر است . هر فرد فقط یک بار در طول عمر خویش می تواند اقدام به تغییر سن شناسنامه خود نماید بسته به میزان تفاوت سن واقعی و سن شناسنامه مرجع صالح برای رسیدگی مشخص می شود.

پیشنهاد میشود اگر دز نیاز به مشاوره حقوقی دارید روی لینک مقابل کلیک کنید:مشاوره حقوقی

مدارک مورد نیاز برای تغییر سن در شناسنامه:

1- اصل مدارک هویتی شامل  شناسنامه و کارت ملی

2-تعداد سه قطعه عکس سه در چهار

مرجع صالح برای تغییر سن شناسنامه:

همان طور که بیان شد مرجع صالح بر ساس میزان تفاوت سن مشخص می شود؛

در هر دو حالتی که برای تغییر سن  در زیر بیان می شود شامل هم افزایش سن می شود هم کاهش آن.

الف ) تغییر سن سند سجلی در حالتی که اختلاف سن شناسنامه از سن واقعی بیش از 5 سال بوده باشد:

در این صورت  متقاضی به فرمانداری شهرستان محل صدور شناسنامه(معمولا محل تولد فرد) مراجعه نماید تا پرونده وی در کمیسیون تشخیص سن  دایر در اداره ثبت احوال بررسی شود . این کمیسیون تشکیل شده از فرماندار یا بخشدار ، رییس اداره ثبت احوال محل ، پزشک منتخب ،قاضی محل، مدیر عامل سازمان بهداری استان و رییس شورا اسلامی شهر یا بخش تشکیل می گردد . ریاست این کمیسیون با قاضی محل می باشد

تقاضای فرد در این کمیسیون بررسی شده و در صورتی که دلایل و مستندات وی از جمله برگه ولادت، استشهاد نامه و … مورد قبول  اعضا قرار بگیرد و پزشک منتخب کمیسیون نیز تفاوت سنی را به تایید برساند، متقاضی می تواند برای تغییر سن در شناسنامه(اصلاح شناسنامه) اقدام نماید . مرجع اعتراض به رایی که در این کمیسیون اتخاذ می شود ، دیوان عدالت می باشد.

ب ) تغییر سن سند سجلی در حالتی که تفاوت سن شناسنامه ازسن واقعی کمتر از 5 سال باشد:

در این صورت  متقاضی به محاکم دادگستری مراجعه می نماید. رسیدگی به این موضوع در صلاحیت دادگاه  عمومی حقوقی محل سکونت فرد متقاضی است . فرد با تقدیم دادخواست  به طرفیت اداره ثبت احوال صادر کننده سند سجلی(شناسنامه) فرد متقاضی ، درخواست رسیدگی به موضوع را  می نماید . نکته قابل ذکر این است که قانون مرجع صالح از لحاظ صلاحیت محلی دادگاه عمومی حقوقی محل اقامت متقاضی را صالح دانسه نه محل صدور شناسنامه. همچنین مرجع اعتراض به  این رای (رای دادگاه) در دادگاه تجدیدنظر استان  بررسی می گردد.

لازم به ذکر است این پروسه چیزی حدود یک ماه و نیم الی سه ماه به طول می انجامد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:نحوه و شرایط تغییر نام

گروه وکلای حکمت:

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

در خصوص نحوه تغییر سن شناسنامه نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص نحوه تغییر سن شناسنامه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره نحوه تغییر سن شناسنامه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments