فسخ انفساخ تفاسخ-

در قرارداد های ملکی که انجام میشود اصطلاحاتی به کار برده میشود که بهتر است از معانی و کاربرد آنها در قرارداد اطلاع داشته باشیم زیرا عدم اطلاع از کاربرد این کلمات میتواتند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند ما در این مقاله سعی کردیم تا توضیحاتی در رابطه با این کلمات به شما دهیم تا از بروز احتمالی مشکلات جلوگیری کنیم این کلمات فسخ ، انفساخ (منفسخ) ، تفاسخ هستند پس با ما همراه باشید تا انتهای این مطلب،در هرکجای این مطلب برایتان سوالی پیش آمد آن را در قالب دیدگاه خود بیان کرده تا وکلای پایه یک گروه وکلای حکمت به آن پاسخ دهند.

گروه وکلای حکمت با بهره گیری از وکیل و مشاوره حقوقی مجرب و متخصص و وکیل ملکی حرفه ای آماده خدمت رسانی به شما هموطنان عزیز می باشد

فسخ به چه معناست ؟

فسخ در لغت به معنای نقض، زایل گردانیدن، تباه کردن و شکستن آمده است.

فسخ که به آن انحلال ارادی قرار داد نیز گفته می‌شود، در اصطلاح حقوقی عبارت است از پایان دادن حقوقی به قرارداد به وسیله یکی از دو طرف قرارداد یا شخص ثالث.

فسخ به معنای برهم زدن یک قرارداد است . 

فسخ قرارداد به موجب شروطی که از قبل در قرارداد ذکر شده است امکان پذیر می باشد .

این فسخ می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد که در اصطلاح به آن شرط فسخ یا خیار فسخ گفته می شود .

متاسفانه اکثر قراردادها تنظیمی از طریق مشاوران املاک یک عبارت اسقاط کافه خیارات قید شده است که میتواند خسارات و زیان هنگفتی برای طرفین در برداشته باشد.

به همین منظور بهتر این است که قراردادهای حقوقی خود را به شکلی صحیح تنظیم کنیم به گونه ای که حق فسخ (خیارات) در قرارداد باقی باشد و اسقاط نشود تا در صورت کشف فساد در معامله بنوان از طریق اعمال حق فسخ ، احقاق حق خود را از طریق مراجع قضایی خواستار شویم.

پیشنهاد میشود این مطب را از دست ندهید:خیارات

تفاسخ به چه معناست ؟

تفاسخ در لغت به معنای از دو طرف شکستن عهدی است.

تفاسخ همان اقاله است.

راضی بودن دو طرف معامله در یک قرارداد می تواند دلیلی برای بر هم زدن معامله باشد.

در تفاسخ معامله ای که به صورت صحیح و قانونی انجام شده پایان خواهد یافت ، و زمانی که تفاسخ و یا اقاله صورت می گیرد تمامی تعهدات قرارداد ساقط خواهد شد.

انفساخ (منفسخ) چیست ؟

انفساخ به هم خوردن خود بخودی است که در اثر عارضه ، حالت یا وضعیتی در یکی از طرفین مانند فوت ، جنون و حجر طرفین در عقود جایز یا تلف مبیع قبل از قبض

به عبارت دیگر گاهی انفساخ قانونی است یعنی در قانون مواردی پیش بینی شده است که اگر اتفاق بیافتد قرارداد خود بخود منفسخ میشود گاهی هم انفساخ ناشی از اراده طرفین است که بعد از مدتی قرارداد خود بخود منفسخ شود .

تفاوت فسخ ، انفساخ ، تفاسخ :

فسخ یک طرفه انجام می شود و راضی بودن طرف دیگر اهمیتی ندارد ، اما در تفاسخ پایان دادن به معامله باید با رضایت هر دو طرف باشد اما انفساخ خود بخود و بدون اعلام اراده طرفین است .

مثال :

اگر در قرارداد و معامله بطور مثال بنویسند اگر چک شماره۱۶۵۴۶۵۴۱۶برگشت بخورد ،معامله منفسخ است این بدین معنا میباشد

که اگر چک برگشت بخورد آن معامله یا قرارداد خودبخود از بین رفته و نیاز ندارد کسی که این شرط به نفعش است به طرف مقابل خود این امر را  اطلاع بدهد این برعکس حق فسخ است که کسی که میخواهد از حق فسخ خود استفاده کند حتما باید به طرف مقابل خود اطلاع دهد بنابراین دو تفاوت دارد :

۱٫در منفسخ قرارداد خود بخود از بین می رود و در حق فسخ این طور نیست دارنده حق فسخ باید از حق خود استفاده نماید تا قرارداد در صورت حصول شرایط خاصی از بین برود

۲٫در منفسخ بودن نیاز به اطلاع دادن به طرف مقابل ندارید و لکن در جهت استفاده از حق فسخ حتما باید به طرف مقابل اطلاع دهید

رویه عملی و کاربردی در فسخ :

رویه دادگاه ها و پرونده های حقوقی این است که هر یک از طرفین قرارداد در صورت نیاز به فسخ یک طرفه قرارداد ، بهتر این است به عنوان اولین گام شخص ذینفع در فسخ اراده خود را از طریق اظهارنامه به طرف مقابل اعلام کند تا بتواند به عنوان دومین گام از طریق طرح دعوای حقوقی مبنی بر تنفیذ فسخ ، در مرجع قضایی احقاق حق کند .

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:نحوه فسخ قرارداد 

نمونه اظهارنامه اعلام فسخ معامله به دلیل غبن فاحش :

مخاطب محترم آقای / خانم

با سلام

مطابق ماده ۱۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی، موارد ذیل به صورت رسمی و قانونی به شما ابلاغ می‌شود:

همانطور که مستحضرید مطابق با قولنامه شماره …. مورخ …. اینجانب یک واحد آپارتمان به پلاک ثبتی …. به مساحت …. بخش …. شهرستان …. به نشانی ….. و به مبلغ …. را از شما خریداری نموده ام. متاسفانه پس از انجام معامله و با تحقیق از اهالی محل و مراجعه به اهل خبره متوجه شدم که آپارتمان را به دو برابر قیمت واقعی به بنده فروخته اید. از آنجایی که این غبن فاحش است و مطابق ماده ۴۱۶ قانون مدنی در صورتی که غبن فاحش باشد، هریک از متعاملین حق فسخ معامله را دارد و به موجب ماده ۴۲۰ قانون مدنی خیار غبن پس از علم به آن باید فوری اعمال گردد، لذا با ابلاغ این اظهارنامه در مهلت مقرر قانونی فسخ معامله به دلیل غبن فاحش اعلام و درخواست می شود ظرف ده روز از رؤیت این اظهارنامه مبلغ پرداختی را به اینجانب مسترد نمایید.

با تشکر و تجدید احترام

نام و نام خانوادگی

امضاء

نمونه دادخواست تایید و تنفیذ فسخ معامله به دلیل تخلف شرط :

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند:

اینجانب به موجب مبایعه نامه مورخ ….. شش دانگ یک باب منزل مسکونی/یک واحد آپارتمان را به مبلغ …… و به مساحت …. متر مربع واقع در …. به شماره پلاک ثبتی …. بخش ….. از خوانده خریداری نمودم. طبق توافق فی مابین شروطی به شرح ذیل در قرارداد درج شده است: ۱…………………… ۲- ……………………

خوانده با وجود این که بنده به تعهدات قراردادی خود عمل کرده ام، از شروط ذکر شده در قرارداد تخلف کرده اند و اجبار ایشان به انجام شروط نیز امکان پذیر نمی باشد. لازم به ذکر هست که اینجانب علاوه بر مراجعات مکرر، اظهارنامه ای نیز به شماره …. تاریخ …. برای خوانده ارسال نمودم که ایشان همچنان حاضر به پذیرش تخلف و فسخ قرارداد نمی باشند. لذا با توجه به شرح دادخواست و دلایل و منضمات اینجانب از قبیل تصویر مصدق قرارداد و … به استناد ماده ۲۳۹ قانون مدنی و مواد ۱۹۸ و ۵۱۹ قانون آیین دادرسی مدنی، رسیدگی و صدور حکم به شرح خواسته را استدعا دارم.

گروه وکلای حکمت :

با پیگیری های مستمر و به موقع در مورد پرونده های موکلین در زمینه اختلافات و دعاوی حقوقی و کیفری و خانواده و ثبتی سعی دارد که یک تیم قوی و با بهره مندی از علم نوین حقوقی با مشاوره های خود شما هموطنان گرامی را در مواجه شدن با مشکلات در پیشنهاد یک راه درست حقوقی و قانونی راهنمایی و هدایت کند و با امکانات مشاوره های حقوقی و کیفری آنلاین و مشاوره های تلفنی و مشاوره های حضوری در تهران وکیل در نیاوران ، وکیل در شرق تهران ، وکیل در نارمک ، وکیل در فرمانیه ، وکیل در کامرانیه ،وکیل در قیطریه ،وکیل تهرانپارس ، وکیل دزاشیب، وکیل در میرداماد ، وکیل در الهیه، وکیل در اندرزگو ، وکیل در دروس  ،وکیل در شهرک غرب با منشور اخلاقی مسئولیت پذیری رضایت هموطنان را به دنبال خواهد داشت.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

تلگرام : vokalayehekmat

اینستاگرام : davood_cheshmi

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *