فسخ انفساخ تفاسخ {صفر تا صد تفاوت فسخ،انفساخ، تفاسخ+نمونه دادخواست و نمونه اظهارنامه}

فسخ انفساخ تفاسخ-
در خصوص فسخ انفساخ تفاسخ {صفر تا صد تفاوت فسخ،انفساخ، تفاسخ+نمونه دادخواست و نمونه اظهارنامه} نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص فسخ انفساخ تفاسخ {صفر تا صد تفاوت فسخ،انفساخ، تفاسخ+نمونه دادخواست و نمونه اظهارنامه} نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

در قرارداد های ملکی که انجام میشود اصطلاحاتی به کار برده میشود که بهتر است از معانی و کاربرد آنها در قرارداد اطلاع داشته باشیم زیرا عدم اطلاع از کاربرد این کلمات میتواتند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند ما در این مقاله سعی کردیم تا توضیحاتی در رابطه با این کلمات به شما دهیم تا از بروز احتمالی مشکلات جلوگیری کنیم این کلمات فسخ ، انفساخ (منفسخ) ، تفاسخ هستند پس با ما همراه باشید تا انتهای این مطلب،در هرکجای این مطلب برایتان سوالی پیش آمد آن را در قالب دیدگاه خود بیان کرده تا وکلای پایه یک گروه وکلای حکمت به آن پاسخ دهند.

گروه وکلای حکمت با بهره گیری از وکیل و مشاوره حقوقی مجرب و متخصص و وکیل ملکی حرفه ای آماده خدمت رسانی به شما هموطنان عزیز می باشد

فسخ به چه معناست ؟

فسخ در لغت به معنای نقض، زایل گردانیدن، تباه کردن و شکستن آمده است.

فسخ که به آن انحلال ارادی قرار داد نیز گفته می‌شود، در اصطلاح حقوقی عبارت است از پایان دادن حقوقی به قرارداد به وسیله یکی از دو طرف قرارداد یا شخص ثالث.

فسخ به معنای برهم زدن یک قرارداد است . 

فسخ قرارداد به موجب شروطی که از قبل در قرارداد ذکر شده است امکان پذیر می باشد .

این فسخ می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد که در اصطلاح به آن شرط فسخ یا خیار فسخ گفته می شود .

متاسفانه اکثر قراردادها تنظیمی از طریق مشاوران املاک یک عبارت اسقاط کافه خیارات قید شده است که میتواند خسارات و زیان هنگفتی برای طرفین در برداشته باشد.

به همین منظور بهتر این است که قراردادهای حقوقی خود را به شکلی صحیح تنظیم کنیم به گونه ای که حق فسخ (خیارات) در قرارداد باقی باشد و اسقاط نشود تا در صورت کشف فساد در معامله بنوان از طریق اعمال حق فسخ ، احقاق حق خود را از طریق مراجع قضایی خواستار شویم.

پیشنهاد میشود این مطب را از دست ندهید:خیارات

تفاسخ به چه معناست ؟

تفاسخ در لغت به معنای از دو طرف شکستن عهدی است.

تفاسخ همان اقاله است.

راضی بودن دو طرف معامله در یک قرارداد می تواند دلیلی برای بر هم زدن معامله باشد.

در تفاسخ معامله ای که به صورت صحیح و قانونی انجام شده پایان خواهد یافت ، و زمانی که تفاسخ و یا اقاله صورت می گیرد تمامی تعهدات قرارداد ساقط خواهد شد.

انفساخ (منفسخ) چیست ؟

انفساخ به هم خوردن خود بخودی است که در اثر عارضه ، حالت یا وضعیتی در یکی از طرفین مانند فوت ، جنون و حجر طرفین در عقود جایز یا تلف مبیع قبل از قبض

به عبارت دیگر گاهی انفساخ قانونی است یعنی در قانون مواردی پیش بینی شده است که اگر اتفاق بیافتد قرارداد خود بخود منفسخ میشود گاهی هم انفساخ ناشی از اراده طرفین است که بعد از مدتی قرارداد خود بخود منفسخ شود .

تفاوت فسخ ، انفساخ ، تفاسخ :

فسخ یک طرفه انجام می شود و راضی بودن طرف دیگر اهمیتی ندارد ، اما در تفاسخ پایان دادن به معامله باید با رضایت هر دو طرف باشد اما انفساخ خود بخود و بدون اعلام اراده طرفین است .

مثال :

اگر در قرارداد و معامله بطور مثال بنویسند اگر چک شماره165465416برگشت بخورد ،معامله منفسخ است این بدین معنا میباشد

که اگر چک برگشت بخورد آن معامله یا قرارداد خودبخود از بین رفته و نیاز ندارد کسی که این شرط به نفعش است به طرف مقابل خود این امر را  اطلاع بدهد این برعکس حق فسخ است که کسی که میخواهد از حق فسخ خود استفاده کند حتما باید به طرف مقابل خود اطلاع دهد بنابراین دو تفاوت دارد :

1.در منفسخ قرارداد خود بخود از بین می رود و در حق فسخ این طور نیست دارنده حق فسخ باید از حق خود استفاده نماید تا قرارداد در صورت حصول شرایط خاصی از بین برود

2.در منفسخ بودن نیاز به اطلاع دادن به طرف مقابل ندارید و لکن در جهت استفاده از حق فسخ حتما باید به طرف مقابل اطلاع دهید

رویه عملی و کاربردی در فسخ :

رویه دادگاه ها و پرونده های حقوقی این است که هر یک از طرفین قرارداد در صورت نیاز به فسخ یک طرفه قرارداد ، بهتر این است به عنوان اولین گام شخص ذینفع در فسخ اراده خود را از طریق اظهارنامه به طرف مقابل اعلام کند تا بتواند به عنوان دومین گام از طریق طرح دعوای حقوقی مبنی بر تنفیذ فسخ ، در مرجع قضایی احقاق حق کند .

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:نحوه فسخ قرارداد 

نمونه اظهارنامه اعلام فسخ معامله به دلیل غبن فاحش :

مخاطب محترم آقای / خانم

با سلام

مطابق ماده ۱۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی، موارد ذیل به صورت رسمی و قانونی به شما ابلاغ می‌شود:

همانطور که مستحضرید مطابق با قولنامه شماره …. مورخ …. اینجانب یک واحد آپارتمان به پلاک ثبتی …. به مساحت …. بخش …. شهرستان …. به نشانی ….. و به مبلغ …. را از شما خریداری نموده ام. متاسفانه پس از انجام معامله و با تحقیق از اهالی محل و مراجعه به اهل خبره متوجه شدم که آپارتمان را به دو برابر قیمت واقعی به بنده فروخته اید. از آنجایی که این غبن فاحش است و مطابق ماده ۴۱۶ قانون مدنی در صورتی که غبن فاحش باشد، هریک از متعاملین حق فسخ معامله را دارد و به موجب ماده ۴۲۰ قانون مدنی خیار غبن پس از علم به آن باید فوری اعمال گردد، لذا با ابلاغ این اظهارنامه در مهلت مقرر قانونی فسخ معامله به دلیل غبن فاحش اعلام و درخواست می شود ظرف ده روز از رؤیت این اظهارنامه مبلغ پرداختی را به اینجانب مسترد نمایید.

با تشکر و تجدید احترام

نام و نام خانوادگی

امضاء

نمونه دادخواست تایید و تنفیذ فسخ معامله به دلیل تخلف شرط :

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند:

اینجانب به موجب مبایعه نامه مورخ ….. شش دانگ یک باب منزل مسکونی/یک واحد آپارتمان را به مبلغ …… و به مساحت …. متر مربع واقع در …. به شماره پلاک ثبتی …. بخش ….. از خوانده خریداری نمودم. طبق توافق فی مابین شروطی به شرح ذیل در قرارداد درج شده است: ۱…………………… ۲- ……………………

خوانده با وجود این که بنده به تعهدات قراردادی خود عمل کرده ام، از شروط ذکر شده در قرارداد تخلف کرده اند و اجبار ایشان به انجام شروط نیز امکان پذیر نمی باشد. لازم به ذکر هست که اینجانب علاوه بر مراجعات مکرر، اظهارنامه ای نیز به شماره …. تاریخ …. برای خوانده ارسال نمودم که ایشان همچنان حاضر به پذیرش تخلف و فسخ قرارداد نمی باشند. لذا با توجه به شرح دادخواست و دلایل و منضمات اینجانب از قبیل تصویر مصدق قرارداد و … به استناد ماده ۲۳۹ قانون مدنی و مواد ۱۹۸ و ۵۱۹ قانون آیین دادرسی مدنی، رسیدگی و صدور حکم به شرح خواسته را استدعا دارم.

گروه وکلای حکمت :

با پیگیری های مستمر و به موقع در مورد پرونده های موکلین در زمینه اختلافات و دعاوی حقوقی و کیفری و خانواده و ثبتی سعی دارد که یک تیم قوی و با بهره مندی از علم نوین حقوقی با مشاوره های خود شما هموطنان گرامی را در مواجه شدن با مشکلات در پیشنهاد یک راه درست حقوقی و قانونی راهنمایی و هدایت کند و با امکانات مشاوره های حقوقی و کیفری آنلاین و مشاوره های تلفنی و مشاوره های حضوری در تهران وکیل در نیاوران ، وکیل در شرق تهران ، وکیل در نارمک ، وکیل در فرمانیه ، وکیل در کامرانیه ،وکیل در قیطریه ،وکیل تهرانپارس ، وکیل دزاشیب، وکیل در میرداماد ، وکیل در الهیه، وکیل در اندرزگو ، وکیل در دروس  ،وکیل در شهرک غرب با منشور اخلاقی مسئولیت پذیری رضایت هموطنان را به دنبال خواهد داشت.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

تلگرام : vokalayehekmat

اینستاگرام : davood_cheshmi

یک سوال جزئی درباره فسخ انفساخ تفاسخ {صفر تا صد تفاوت فسخ،انفساخ، تفاسخ+نمونه دادخواست و نمونه اظهارنامه} دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

One thought on “فسخ انفساخ تفاسخ {صفر تا صد تفاوت فسخ،انفساخ، تفاسخ+نمونه دادخواست و نمونه اظهارنامه}

  1. اصغرزارع میگوید:

    سلام.بنده کارخانه ای رادرسال 1392به شخصی فروختم و5فقره چک گرفتم.درقرا داد ذکر شد چنانچه هرکدام ازچکها حداکثر تاده روزپس ازتاریخ چک وصول نگردد معامله خودبخود باطل است وتمام خسارات ان هم بعهده خریدارمیباشد.سه فقره ازچکها که دراختیار مشاور املاک بود (تبانی)تاکنون وصول نشده.خریدارکا خانه یاشرکت رافروخته.ضمنا بنگاه قرارداد دیگری (قراردادچاپی)راهم تنظیم نمودکه دران هم این موضوع ذکرشده بود.ایا باتوجه به اینکه بیشتر ثمن معامله پرداخت نشده.وحتی حساب مذکور هم مسدودبوده.میتوان شرکت که درحال کاراست.وبرای راه اندازی ان هزینه شده راپس گرفت؟
    خیلی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص فسخ انفساخ تفاسخ {صفر تا صد تفاوت فسخ،انفساخ، تفاسخ+نمونه دادخواست و نمونه اظهارنامه} نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه , میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.