دفاع از اتهام انتسابی چگونه است

تفهیم اتهام-tafhim eteham
در خصوص دفاع از اتهام انتسابی چگونه است نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای دفاع از اتهام انتسابی چگونه است نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

چنانچه شاکی شخصی را به عنوان متهم معرفی کند یا در خلال روند تحقیقات مقدماتی شخصی به عنوان متهم شناسایی شود باید مطابق مقررات قانون آیین دادرسی کیفری آن شخص به عنوان متهم احضار شود حال این شخص یا دعوت مرجع قضایی را انجام می دهد یا اینکه از حضور نزد مرجع قضایی خودداری نموده که نتیجه آن جلب شدن است؛در هر حال زمانی که متهم نزد مقام قضایی حاضر شد، مقام قضایی موظف است به او تقهیم اتهام نماید؛ در نتیجه قسمت مهم و پرارزش تحقیقات مقدماتی «تفهیم اتهام» است. در این مقاله میخواهیم دفاع از اتهام را برایتان توضیح دهیم.

مطابق اصول و مقررات حقوقی حق مسلم متهم است که بداند مرتکب کدام عمل مجرمانه شده است.

تفیهم اتهام چیست؟

تفیهم اتهام عبارت است از اعلام نمودن  رسمی عمل یا اعمال مجرمانه به متهم از سوی قاضی تحقیق (حسب مورد دادیار تحقیق یا بازپرس)به زبان و شیوهای که با توجه به وضعیت حاضر هر متهم، برای او قابل درک بوده است.

پس از تفهیم اتهام ؛شخص مظنون یا مشتکی عنه، تبدیل به متهم می شود.

اتهام انتسابی چیست؟

مقام قضایی امر تحقیق مقدماتی می بایستی به جمع آوری دلائل، له یا علیه متهم بپردازد و زمینه اجرای عدالت میان طرفین شکایت را فراهم نماید در نتیجه شخص احضار شده که از طرف شاکی، ادعایی علیه او ارایه شده است، با توجه به اصل برائت، می بایستی فرصت کافی برای ارایه دفاعیات خود داشته باشد.

تفهیم اتهام به این علت ضروری است که از یکسو امکان رد اتهام یا اتهامات منتسب را برای متهم فراهم می نماید و تضمینات ناظر به حقوق دفاعی و جنبه عملی به خود گرفته و آغاز می شود و از سوی دیگر قاضی تحقیق را مجاز می نماید که به اقدامات ضروری و از جمله اصدار قرارهای تأمینی متوسل گردد.

اهمیت تفهیم اتهام چنان است که اگر متهم در یک روز و چه در روزهای متعدد مورد بازجویی قرار گرفت در هر مرحله باید به وی تفهیم اتهام شود.

به نظر می رسد مطابق اصول و قواعد حاکم برقانون آیین دادرسی کیفری اخیر التصویب، یکی از بدیهی ترین حقوقی که برای  متهم پیش بینی شده است، علم و اطلاع وی از اتهام انتسابی است و رعایت این حق مستلزم تفهیم اتهام با تمام دلائل اقامه شده و موجود در پرونده می باشد و بدون رعایت این حق دفاعی متهم، می توان اظهار نمود که علاوه بر محرز بودن تقصیر مقام قضایی امر تحقیق (دادیار تحقیق یا بازپرس)، ادامه تحقیقات مقدماتی باطل و فاقد اثر قانونی خواهد بود. به عنوان مثال، پس از تفهیم نمودن اتهام و عدم وجود دلایل کافی علیه متهم، صدور قرار تأمین کیفری وجاهت قانونی ندارد.

تفهیم اتهام-tafhim eteham

پیشنهاد گروه وکلای حکمت برای شما همراهان عزیز:قرار جلب به دادرسی

شیوه تفهیم اتهام چگونه است؟

مقام قضایی امر تحقیقی (دادیار تحقیق یا بازپرس) ، ابتدابساکن می بایستی مشخصات دقیق هویتی متهم و آدرس پستی او را سؤال و در صورت مجلس درج نماید و به متهم تذکر داده که در صورت کتمان حقیقت و اعلام آدرس واهی، احضاریه به همان محل ارسال خواهد شد در نتیجه مسیس بایست مواظب اظهارات خود باشد.

شایان ذکر است که استعلام آدرس دقیق متهم باعث می گردد که اوراق احضاریه سریعتر ابلاغ شوند و این موضوع مانع از اطاله تحقیقات می شود سپس مقام قضایی می بایست اتهام و دلایل اقامه شده را به طور صریح به متهم، تفهیم نموده و سپس ادامه روند تحقیقات ادامه پیدا خواهد کرد.

توضیح آنکه در تفهیم اتهام ذکر کلی مصادیق قانونی جرم انتسابی صحیح و قانونی نبوده بلکه مقام قضایی امر تحقیق می بایست جرایم ادعایی را به تفکیک تشریح و تفهیم نماید همچنین دلایل ارائه شده و سایر مستندات یا شهود معرفی شده یا محل تحقیقات محلی (در صورت وجود تحقیق محلی) یا نوع وسایل کشف شده را به طور کامل به متهم معرفی نموده تا متهم بتواند به درستی از خود دفاع نماید.

می بایست در تفهیم اتهام سؤالات به صورت صریح، کوتاه، مفید، روشن و مرتبط با موضوع باشد و از طرح سؤالات تلقینی (یعنی کسی را وادار به گفتن کلامی کردن) و اغفال، اکراه و اجبار متهم خودداری نمایند. چنانچه متهم از دادن پاسخ به سوالات  امتناع نماید، امتناع او در صورت مجلس درج می شود البته قانون آیین دادرسی کیفری اخیر التصویب، به صراحت یا حتی ضمنی اعلام نکرده است که این سکوت متهم را باید به عنوان دلیلی له یا علیه محسوب نمود.

در سیستم قضایی کشور ایران متهم در مرحله تفهیم اتهام منحصرا به سؤالات پاسخ می دهد و ظاهر امر نشان دهنده این است  که متهم حق دخالت در تحقیقات مقدماتی را نداشته، اما این امر خالی از ایراد نبوده، چرا که  در این مرحله هم نحوه اطلاع متهم از محتوای پرونده در هاله ای از ابهام می باشد و نیز وی از حضور مؤثر وکیل بی بهره است که این مسائل مغایر با اصل تساوی سلاحها و از جمله تضمینات مهم تحقیقات و محاکمه منصفانه است.

کلام آخر

گروه وکلای حکمت با داشتن وکلای متخصص در امور کیفری و با داشتن سابقه درخشان در این خصوص آماده خدمت رسانی به موکیلن خود می باشد.

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با وکیل و دریافت مشاوره حقوقی با شماره های 09120170676 و 02177719337 تماس حاصل نمایید.

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره دفاع از اتهام انتسابی چگونه است دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.
مشاوره حقوقی تلفنی 09120170676

توجه !

اگر در خصوص دفاع از اتهام انتسابی چگونه است نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.