تقسیم اموال مشترک محجور و غیر محجور

پرسش : ( تقسیم اموال مشترک محجور و غیر محجور ) 

۱ . آیا ماده ۳۱۳ قانون امور حبسی که راجع به ترکه است شامل اموال محجور که احتمالاً جزء ترکه هم نباشد خواهد شد یا خیر؟ ( تقسیم اموال مشترک محجور و غیر محجور ) 

۲.  در موردی که بین ورثه یا اشخاصی که باید ترکه بین آنها تقسیم شود محجور و یا غائب وجود داشته باشد، آیا طرفین میتوانند در دادگاه نسبت بنحوه تقسیم طبق نظرکارشناس توافق وتراضی نمایند، یا اینکه  در این قبیل موارد الزاماً  باید سهام از طریق قرعه کشی تعیین گردد؟

پاسخ : ( تقسیم اموال مشترک محجور و غیر محجور ) 

با توجه به ماده ۳۱۳و۳۳۶ قانون امور حسبی که درذیل درج میگردد:

ماده  ۳۱۳ در صورتکیه تمام ورثه و اشخاصی که در ترکه شرکت دارند حاضر و رشید باشند به نحوی که بخواهند می توانند ترکه را مابین خود تقسیم نمایند لیکن اگر مابین آنها محجور یاغائب باشد تقسیم ترکه به توسط نمایندگان آنها در دادگاه بعمل می آید.

ماده ۳۳۶ در صورتی که قبل از  انقضاء مدت مذکور فوق ادعاء حقی بر متوفی بشود حق نامبرده  به موجب سند رسمی یا حکم قطعی دادگاه ثابت شده باشد مدیر ترکه باید بپردازد و درصورتیکه حقی به موجب نوشتجات یا دفاتر متوفی محرز شود مدیر ترکه با موافقت دادستان میتواند آنرا بپردازد و اگر ترکه به دادستان داده شده باشداوخواهد پرداخت و چنانچه ادعاء به ترتیب مذکور ثابت و محرز نشود مدعی میتواند بطرفیت مدیر ترکه و درصورتیکه ترکه به دادستان داده شده باشد بطرفیت او اقامه دعوی نماید.

در مورد دو سئوال فوق کمیسیون های مشورتی آئین دادرسی مدنی و حقوق مدنی اداره حقوقی در جلسات مورخ ۹/۶/۴۴ و۱۷/۷/۴۴ چنین اظهار نموده اند:

۱ بصراحت ماده ۳۳۶ قانون امور حسبی مقررات قانون مدنی راجع به تقسیم در مورد تقسیم ترکه جاری است و مقررات قانون امورحسبی در مورد تقسیم شامل سایر اموال نیز میشودبنابراین ماده ۳۱۳ قانون امور حسبی به تقسیم اموال محجور هم تسری دارد.

۲ عبارت تقسیم ترکه در دادگاه بعمل می آید درماده ۳۱۳ قانون امور حسبی ، اعم است از اینکه تقسیم ازطریق استقراع و یا بصورت توافق انجام شود بنابراین تقسیم ترکه پس ازتعیین و تعدیل سهام بوسیله کارشناس با توافق بین قیم محجور وسایر وراث زیر نظر دادگاه خالی از اشکال بنظر میرسد.

 

                      تقسیم اموال مشترک محجور و غیر محجور

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + هفت =