تنصیف دارایی -شروط تحقق تنصیف دارایی-0 تا 100 شرط تنصیف دارایی-داود چشمی

شرط تنصیف دارایی

یکی از اصطلاح های حقوقی رایج بین عوام ، تنصیف دارایی می باشد بدین معنا که بعد از طلاق ، دارایی حاصل از زندگی بین طرفین تقسیم می شود در ادامه مقاله می توانید با ما همراه باشید.

تنصیف دارایی به چه معناست ؟

تنصیف یکی از شروط مندرج در عقد نامه های رسمی ازدواج است و مربوط به انتقال بخشی از اموال و دارایی زوج به زوجه در آینده و در صورت وقوع طلاق و تحت شرایطی خاص گفته می شود.

تعریف حقوقی تنصیف دارایی:

اگر بعد از عقد زوج تقاضای طلاق کند و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء رفتار و اخلاق وی نباشد زوج موظف است تا نصف دارایی خود را که در ایام زناشویی با زوجه به دست آورده است یا معادل آن را طبق نظر دادگاه به زوجه منتقل کند.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:حضانت فرزند قبل طلاق

شروط  تحقق تنصیف دارایی:

۱ . طلاق واقع شود:

اجرای این شرط برخلاف سایر شروط، صرفاً منوط به واقعه طلاق است و بدون‌ وقوع آن قابل اجرا نیست و امکان الزام شوهر برای اجرای شرط قبل از درخواست طلاق ناشی از درخواست وی وجود ندارد.

۲ . زوج خواهان طلاق باشد:

یکی از شرایط تحقق شرط تنصیف دارایی این است که زوج بخواهد زوجه را طلاق دهد و وی ارایه‌کننده دادخواست طلاق باشد و نه اینکه زوجه خواهان طلاق باشد.

۳ . طلاق مستند به تخلف زن از وظایف زناشویی یا سوء اخلاق و رفتار وی نباشد:

چنانچه سوء رفتار و سوء اخلاق زوجه علت زوج باشد با اثبات آن، شرط تنصیف دارایی تحقق نمی‌یابد. مثلاً  هرگاه زوج، نشوز و عدم تمکین زوجه را اثبات کند، این شرط برای زوجه قابل استفاده نخواهد بود.

۴ . ملاک تا نصف اموال یا معادل آن است:

در این شرط عبارت « تا نصف دارایی» یا معادل آن ذکر شده که این میزان می‌تواند از پایین‌ترین درصد اموال زوج تا سقف ۵۰ درصد آن تلقی شود که تعیین آن به نظر دادگاه بستگی دارد.

۵ . دارایی حاصل زندگی زناشویی با زوجه باشد:

یکی دیگر از شرایط تحقق شرط مذکور حصول دارایی زوج، در زمان زندگی زناشویی با زوجه است، لذا به اموالی که زوج پیش از ایام زناشویی داشته (نه از تاریخ عقد) و اموال موروثی سرایت پیدا نمی‌کند، زیرا به مال ناشی از ارث اموال به دست آورده در زمان زناشویی اطلاق نمی‌شود.

۶ . دارایی در حین طلاق موجود باشد:

موجود بودن اموال حین طلاق شرط لازم برای اجرای این ‌شرط است. بنابراین شامل اموال از بین رفته اعم از تلف یا مفقود شده، نمی‌شود. همچنین آن چه موضوع شرط است، دارایی زوج است، لذا  به نظر باید دیون زوج نیز مدنظر قرار گیرد.

پیشنهاد ما برای شما:نفقه چیست|هرآنچه باید در مورد نفقه بدانید(آپدیت شده)

گروه وکلای حکمت:

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

در خصوص تنصیف دارایی -شروط تحقق تنصیف دارایی-0 تا 100 شرط تنصیف دارایی-داود چشمی نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص تنصیف دارایی -شروط تحقق تنصیف دارایی-0 تا 100 شرط تنصیف دارایی-داود چشمی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره تنصیف دارایی -شروط تحقق تنصیف دارایی-0 تا 100 شرط تنصیف دارایی-داود چشمی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments