توقیف ملک قولنامه ای برای مهریه

توقیف ملک قولنامه ای برای مهریه

به موجب عقد نکاح زن به مجرد عقد مالک مهر خواهد شد و به عنوان یک دین بر ذمه مرد باقی خواهد ماند بنابراین زن می توان از مراجع قضایی در خواست توقیف اموال که به نام مرد ثبت شده است و یا دارا می باشد کرده و مهریه خود را مطالبه کند ما در این مقاله با شما هستیم تا بگوییم توقیف ملک قولنامه ای برای مهریه چگونه است تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مهریه چیست؟

مهریه به مالی گفته می‌شود که مرد در هنگام وقوع عقد نکاح اسلامی به زن خود می‌پردازد یا مکلف به پرداختِ آن می‌شود.

چه مواردی را میتوان به عنوان مهریه تعیین نمود؟

 برای تعیین مهریه هیچ محدودیتی نیست. میتوان پول یا هر چیز دیگری را که بتوان برای آن ارزش اجتماعی یا مالی قائل شد به عنوان مهریه تعیین نمود . اما مستثنیات مهریه را که همان مستثنیات دین هستند نمی‌توان به عنوان مهریه تعیین کرد.

مستثنیات مهریه (مستثنیات دین) کدامند؟

  • منزل مسکونی که عرفا در شأن زوج در حالت اعسار او باشد.
  • اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع حوائج ضروری زوج و افراد تحت تکفل وی لازم است.
  • ابزار و کتب علمی و تحقیقاتی برای افراد اهل علم.
  • آذوقه موجود به قدر نیاز زوج و افراد تحت تکفل وی برای مدتی که عرفا آذوقه ذخیره می شود.
  • وسایل و ابزار مورد نیاز کار که برای امرار معاش ضروری لازم است.
  • تلفن مورد نیاز مدیون.
  • مبلغی که در ضمن اجاره به موجر پرداخت می شود در صورتی که پرداخت اجاره بها بدون آن موجب عسر و حرج شود و عین ملک مورد اجاره مورد نیاز مدیون باشد و بالاتر از شأن او نباشد.

روش دریافت مهریه:

  • مراجع قضایی و دادگاه‌های دادگستری
  • از طریق اجرای ثبت

از طریق مراجع قضایی و دادگاه‌های دادگستری:

زوجه یا وکیلش می تواند با در دست داشتن مدارک مورد نیاز مثل شناسنامه و کارت ملی و سند ازدواج به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه می‌کند. بعد از ثبت درخواست در دفترخدمات قضایی، مدارک برای تعیین شعبه و زمان رسیدگی به پرونده به دادگاه ارسال می‌شود. زن یا وکیلش باید در زمان رسیدگی به پرونده در دادگاه مورد نظر حضور پیدا کند. زن باید توانایی مالی مرد برای پرداخت مهریه را به دادگاه اثبات کرده و اموال شوهرش را معرفی کند. زن برای جلوگیری از انتقال اموال و عدم پرداخت مهریه توسط مرد قرار تامین خواسته می‌دهد. این قرار امنیت اموال مرد را تامین می‌کند و اجازه نمی‌دهد مرد خودش را در حالت اعسار قرار داده و از پرداخت مهریه فرار کند.

از طریق اجرای ثبت:

زوجه یا وکیلش میتواند با در دست داشتن مدارک شناسایی و سند ازدواج، به دفتری که عقد در آن صورت گرفته مراجعه کرده و درخواست مهریه را تقدیم سر دفتر می‌کند. سردفتر با تکمیل مدارک، آنها را به اجرای ثبت می‌فرستد. پس از صدور اجراییه، سردفتر برای جلوگیری وصول چندباره‌ی مهریه، در سند ازدواج قید می‌کند که برای مهریه روی این سند (به میزان طلب زن) اجرائیه صادر شده است و سپس مرد را مطلع می‌کند. مرد 10 روز فرصت دارد یا مهریه را پرداخت کند، یا شیوه پرداخت آن را مشخص کند. در غیر این صورت زن می‌تواند از طریق اجرای ثبت اسناد درخواست تامین خواسته داده و به میزان مهریه خود از اموال مرد توقیف کند. این اموال در نهایت فروخته شده و مهریه زن پرداخت می‌شود.

آیا ملک برای گرفتن مهریه قابل توقیف است؟

ملک در صورتی که جزء مستثنیات دین نباشد برای مهریه قابل توقیف است البته اگر شرایط زندگی برای مرد سخت نشود .زن میتواند در توقیف ملک برای مهریه به اداره ثبت محلی که مال در آن واقع است مراجعه کند و اگر ملک دارای سابقه ثبتی نباشد در صورتی توقیف آن مجاز است که مرد در آن تصرف مالکانه داشته باشد و یا مالک آن شناخته شود همچنین میتواند اگر عواید یک ساله ملک برای پرداخت مهریه کافی باشد در صورت رضایت زن ،خود ملک توقیف نمیشود و عواید آن برای پرداخت مهریه توقیف می شود.

در چه صورت ملک قابل توقیف است؟

طبق قانون ثبت اسناد و املاک ،دولت تنها شخصی را مالک میداند که ملک به نام او ثبت شده باشد یا ملک به او منتقل شده باشد و این انتقال در دفتر املاک ثبت شده باشد بنابراین با معرفی ملک قولنامه ای به عنوان اموال شوهر نمیتوان ادعا کرد که مرد مالک آن است و با توجه به عدم اثبات مالکیت مرد به دادگاه، امکان توقیف ملک وجود نخواهد داشت اما از طرفی دیگر شاید بتوان از طریق قانون اجرای احکام مدنی ملک را توقیف نمود یعنی اگر شخصی که سند مالکیت به اسم اوست به مالکیت خریدار یا مرد اقرار کند و رضایت خود را نسبت به توقیف ملک اعلام کند ممکن است دادگاه رای به توقیف ملک موردنظر بدهد .

دادگاه صالح برای رسیدگی به دعوی مهریه کدام است؟

به طور کلی زن می‌تواند در دادگاه محل زندگی خود یا شوهرش اقامه دعوی کند، اما برای اموال غیرمنقول که ملک هم در این دسته است؛ باید در دادگاه حوزه مال غیرمنقول اقامه دعوی کرد.

در ادامه بخوانید:مطالبه مهریه زن بعد از فوت شوهر-نکات مهریه- نفقه-اجرت المثل بعد از فوت شوهر

در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با توقیف ملک قولنامه ای  با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

در خصوص توقیف ملک قولنامه ای برای مهریه نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص توقیف ملک قولنامه ای برای مهریه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره توقیف ملک قولنامه ای برای مهریه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
3 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
سعید
1 month ago

سلام ببخشید با خانومم ت اختلافیم قبل از اینکه خانومم مهریه رو ب اجرا بزاره میتونم خونه ام قولنامه هس بزنم ب اسم اعضای خونوادم نتونه توقیف کنه یا نزنم ب اسم کسی خودم کارمندم قسطی مهریشو بپردازم

Reply to  سعید
1 month ago

سلام وقت بخیر. در صورت تمایل با شماره 02177719337 تماس حاصل فرمایید.

نادری
14 days ago

سلام پدرشوهر ۱۰۰سکه مهریه من را تقبل کرده الان به رحمت خدا رفته ملکی دارد چند نفر شریک می باشند که هنوز سند ش آماده نشده بود وی فوت کرد آیا سند بعد از فوت به نام ایشان میخورد یا به اسم وراث صادر میشود من چطور میتوانم مهریه ام را دریافت کنم