جرم تهدید -بررسی جرم تهدید در قانون-نمونه شکواییه جرم تهدید

در زندگی روزمره ی خود خیلی مواقع پیش آمده است که در حال عبور خود از جایی به افرادی بر بخوریم که در حال توهین و اهانت به یکدیگر هستند و یا بعضاً طرف مقابل را تهدید می کنند ما در این مقاله با شما هستیم تا بگوییم جرم تهدید چیست و مجازات آن در قانون چگونه است پس تا انتهای این مطلب با ما باشید.

معنای جرم تهدید در لغت :

 در لغت ترسانیدن و ترس دادن و تخویف کردن و اظهار عقوبت و سیاست کردن می باشد .

جرم تهدید در اصطلاح حقوق :

در اصطلاح حقوقی، ترساندن شخص نسبت به جان، آبرو و مال خود یا یکی از نزدیکان اوست. بطور مثال ، شخصی به طرف مقابلش بگوید اگر فلان کار را نکنی ، فرزندت را می کشم و یا آبرویت را می برم و شخص را می ترساند و از نقطه ضعف وی برای رسیدن به مقصدش استفاده می کند .

برای وقوع تهدید نیازی نیست که تهدید در مقابل دیگران یا در اماکن عمومی صورت گیرد؛ صرف اینکه به اطلاع طرف مقابل برسد کفایت می‌کند .

با توجه به اینکه تهدید از جرایم قابل‌گذشت محسوب می‌شود. رسیدگی به آن تنها با شکایت شاکی خصوصی آغاز می‌شود و در هر مرحله از رسیدگی که شاکی خصوصی از شکایت خود صرف نظر کند، دادرسی متوقف و پرونده مختومه اعلام می‌شود .

باید توجه داشته باشیم که هرگاه ضرر ، کوچک و قابل اغماض باشد این جرم محقق نمی شود ، مثل این که مغازه داری مشتری را تهدید به گران فروختن اجناسش به وی کند .

خواسته تهدید کننده مهم نیست . وی ممکن است درخواست مالی داشته باشد که این حالت اخاذی نامیده می شود و یا ممکن است موارد دیگر باشد .

مورد مهم دیگر این است که تهدید کردن به هر نحوی که باشد کفایت می کند ، اعم از اینکه به شکل شفاهی یا مکتوب یا با ارسال ایمیل و پیام و موارد دیگر باشد .

همچنین تهدید کردن ممکن است غیر مستقیم باشد .

پیشنهاد ما برای شما:وکیل کلاهبرداری

ضرر نفسی :

یعنی تهدید کننده بیان کند قصد صدمه زدن به بدن قربانی را دارد بدون اینکه منتهی به کشتن او شود .

ضرر شرفی :

یعنی تهدید کننده قربانی را تهدید می کند که کاری انجام می دهد که حیثیت و آبروی او لکه دار می شود .

ضرر مالی :

منظور از ضرر مالی آتش زدن اتومبیل و خراب کردن خانه و این دسته از رفتارهایی است که منجر به ضرر مالی می شوند .

 فاش کردن راز :

رازی که تهدید کننده ، قربانی را به افشای آن تهدید می کند باید به گونه ایی باشد که قربانی از فاش شدن آن بترسد و ترجیح بدهد تا حق السکوت پرداخت کند اما رازش فاش نشود .

طرق ارتکاب به جرم تهدید :

راه های ارتکاب به این جرم بصورت سنتی و مدرن می باشد. طرق سنتی بصورت فیزیکی و حضوری می باشد اما طرق مدرن آن بصورت الکترونیکی و مجازی می باشد .

طبق ماده 669 قانون مجازات :

«هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.»

دادگاه صالح جرم تهدید:

دادگاه صالح برای رسیدگی به این جرم دادگاه کیفری دو می باشد تا آن دادگاه به جرم تهدید، بصورت خاص و موردی رسیدگی نماید .

پیشنهاد میشود این مطلب رااز دست ندهید:جرم کلاهبرداری

نمونه شکواییه جرم تهدید و توهین:

شاکی :  خانم مریم خانم زهرا ……….
موضوع جرم : توهین، افترا،تهدید
محل وقوع جرم : تهران رباط کریم و……………….
تاریخ وقوع جرم : 20/09/89
دلایل :

1- شهادت شهود و اظهارات مطلعین
ریاست محترم دادسرای تهران
با سلام وتقدیم احترام

به استحضار می رساند مشتکی عنه مدتی است که به اشکال مختلف از جمله مراجعه به محل کار و تماس تلفنی اقدام به فحاشی،تهدید،توهین و قذف موکل محترم خانم مریم ……. می نماید و به ایشان نسبت ناروای داشتن رابطه جنسی نامشروع با همسر خود آقای کریم**** را داده است. این عمل به خصوص در تاریخ 20/9/90 با مراجعه مشتکی عنه به محل کار موکل خانم مریم ……..انجام شده است که بدینوسیله از حضرتعالی تقاضا می شود دستور فرمایید اقدام مقتضی در مورد تحقیق و تعقیب متهم انجام شود.

گروه وکلای حکمت:

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

در خصوص جرم تهدید -بررسی جرم تهدید در قانون-نمونه شکواییه جرم تهدید نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص جرم تهدید -بررسی جرم تهدید در قانون-نمونه شکواییه جرم تهدید نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره جرم تهدید -بررسی جرم تهدید در قانون-نمونه شکواییه جرم تهدید دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments