جرم جعل خط و امضا-مجازات و شرایط آن

جرم جعل خط و امضا:

جعل در لغت به معنای «برگردانیدن و تقلب کردن» آمده است.

دستکاری کردن شناسنامه و گذرنامه-امضا کردن چک به جای صاحب چک-تغییر دادن اسناد و نوشته ها و غیره …………………نمونه های بارزی از این جرم است .

نسبت به اينكه جعل امضای چه شخصی و روی چه سندی شده باشد مجازات معين می‌شود.

به موجب ماده ۵۲۴ قانون مجازات اسلامی اگر دست خط مقام معظم رهبری و يا روسای سه قوه ( به اعتبار مقام آنان) را جعل كنند به حبس از سه تا ۱۵ سال محكوم خواهند شد.
همچنين چنانكه امضا يا مهر معاون اول رئيس جمهور، وزرا، اعضای شورای نگهبان، نمايندگان مجلس قضات، يكی از كارمندان و مسئولين دولتی از حيث مقام رسمی آنان باشد، متناسب با مورد مجازات حبس از يك تا ده سال خواهد داشت.
به موجب ماده ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ هر كس در اسناد و نوشته‌های غير رسمی جعل يا تزوير كند يا با علم به جعل و تزوير آنها را مورد استفاده قرار دهد علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از شش ماه تا دو سال يا تا دوازده ميليون ريال جزای‌ نقدی محكوم خواهد شد.

جعل کردن خط و امضا یکی از جرائمی هست که از دیرباز وجود داشته است ولی امروزه روش های جدیدی برای ارتکاب این جرم به وجود آمده است.

جرم جعل خط و امضا-مجازات و شرایط آن

جرم جعل خط و امضا چیست؟مجازات و شرایط آن-کاملا کاربردی

جرم جعل خط و امضا چیست-مجازات و شرایط آن-کاملا کاربردی

جرم جعل مهر شرکت:

مواد ۵۲۵، ۵۲۸ و ۵۲۹ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی( مصوب سال ۱۳۷۵) در کنار ساختن و تغییر مهر، استفاده بدون اجازه از مهر اشخاص دیگر هم جرم است.

مطابق ماده ۵۳۰ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، استفاده بدون مجوز از مهر ادارات، شرکت‌ها و تجارت‌خانه‌های مذکور موجب محکومیت به تحمل دو ماه تا دو سال حبس برای مرتکب می‌شود.

جرم استفاده از تصویر اوراق هویتی، کارت‌های شناسایی و مدارک دولتی و عمومی جرم است، به‌گونه‌ای اصل یا کپی بودن این مدرک قابل تشخیص نباشد:

قانونگذار در ماده ۵۳۷ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی این عمل را جرم دانسته است و بیان می‌کند که اگر کپی مدارک مذکور با اصل آن شبیه بوده و سبب اشتباه با اصل شود (مانند عکس رنگی کارت‌های ملی یا گواهی‌نامه که در گذشته بسیار رایج بوده است) باید علامت یا مهری داشته باشد که نشان‌دهنده کپی بودن آن‌ها باشد.

در غیر این صورت تهیه‌کننده این مدارک و استفاده‌کنندگان از آن به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۳ تا ۱۲ میلیون ریال محکوم خواهند شد.

جرم جعل خط و امضا-مجازات و شرایط آن

جرم جعل خط و امضا چیست ؟مجازات و شرایط آن-کاملا کاربردی

جرم جعل از روش های زیر صورت میگیرد:

۱-ساختن نوشته یا سند

۲-ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی

۳-خراشیدن یا تراشیدن

۴-قلم بردن

۵-الحاق

۶-محو یا اثبات یا سیاه کردن

۷-دست بردن در تاریخ سند

۸-الصاق نوشته ای به نوشته دیگر

۹-به کار بردن مهر دیگری بدوم اجازه صاحب آن

علاوه بر رفتارهای بالا ، شخص مرتکب باید قصد انجام عمدی جرم جعل را هم داشته باشد و وجود ضرر بالقوه برای تحقق جرم جعل ضروری است و باید بین این ضرر و عمل مادی فیزیکی که منجر به تحقق جرم جعل میشود رابطه سببیت وجود داشته باشد.

جرم جعل خط و امضا چیست-مجازات و شرایط آن-کاملا کاربردی

جرم جعل خط و امضا چیست-مجازات و شرایط آن-کاملا کاربردی

گروه وکلای حکمت تحت مديريت داود چشمی با بهره‌گیری از جمعی از برترينوكلاى پايه يك دادگسترى تهران در حال ارائه خدمات حقوقی و مشاوره در زمینه مهاجرت، حقوق خانواده، ملکی،چک و سفته، تامین اجتماعی،مالیات میباشد.

شماره تماس:۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷-۰۹۱۲۳۴۳۹۵۰۰

آدرس:تهران-فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع (۱۴۲شرقی)پلاک ۳۹ واحد۵

وکیل(برای درخواست وکیل کلیک کنید)

مشاور حقوقی(برای دریافت مشاوره و راهنمایی حقوقی کلیک کنید)

مشاوره حقوقی

داود چشمی وکیل پایه یک دادگستری

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =