در خصوص جرم رابطه نامشروع نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص جرم رابطه نامشروع نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یکی از جرائم متداول رابطه غیرقانونی و نامشروع مابین زن و مرد است که قانونگذار ایران برای آن مجازات بدنی شلاق درنظر گرفته است.ما در این مقاله به شما خواهیم گفت جرم رابطه نامشروع در قانون ایران چیست پس با ما همراه باشید.

امروزه با وجود توسعه روابط مجازی و دسترسی آسان به آن بعضی از رفتارهای شهروندان در دست تغییر هستند.

یکی از این رفتارها روابط بین دختر و پسر است که براحتی با عضویت در شبکه های مجازی می توانند انواع روابط را تشکیل دهند. البته جرائم دیگری هم در فضای مجازی از قبیل کلاهبرداری رایانه ای ، توهین ، تهدید ، اخاذی و… شایع است اما می خواهیم به طور خاص درباره رابطه نامشروع و انواع و شکل گیری و مجازات و روند رسیدگی آن توضیحاتی را ارائه دهیم.

رابطه نامشروع چیست؟

عبارت است از روابط دو جنس مخالف (دختر – پسر) که از حدود شرعی و قانونی تجاوز کرده و به حریم خصوصی افراد وارد شود بنابراین روابطی که خارج از محدوده شرعی و عرفی دختر و پسر باشد رابطه نامشروع نامیده میشود.

جرم رابطه نامشروع در قوانین ایران:

رابطه نامشروع در ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی: هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل ‌یا مضاجعه شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه ‌کننده تعزیر می‌شود.

رفتارها و اعمال و روابط مشمول رابطه نامشروع:

هر نوع عملی است که منافی عفت عمومی تلقی گردد و صرف تنها بودن دختر و پسر در مکان یا جایی ، در ماشین نشستن دو نامحرم و یا قدم زدن آنها نمی‌تواند رابطه نامشروع تلقی گردد.

بر اساس ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی:

رفتار مجرمانه جرم رابطه نامشروع یکی از افعال مثبت مادی لمسی چون « تقبیل و مضاجعه و غیره » می‌باشد که تقبیل به معنی بوسیدن دختر و پسر می باشد. مضاجعه به معنی همبستر شدن دختر و پسر می باشد.

مصادیق و موارد ذکر شده در قانون جنبه تمثیلی دارند بنابراین شامل خیلی از رفتارهای خلاف عرف و قانون میشود.

اما در صورتی که روابط بین دختر و پسر از بابت فعالیت شغلی یا همکلاسی یا هنری یا نمایشی و امثالهم باشد که از نظر عرف و قانون مشروعیت دارد جرم رابطه نامشروع تلقی نمیشود.

با توجه به حضور روز افزون خانم ها در کنار آقایان در جامعه و مشاركت بالای آن‌ها در فعالیت‌های اجتماعی نمی‌توان حضور این دو قشر را در كنار یكدیگر كه در مواردی بالاجبار مثل حضور دو همكار به تنهایی در محل كار و از این دست موارد است و نیز در مواردی با اختیار مثل خوردن نهار در یك رستوران و یا تردد با ماشین همكاران را جرم محسوب کرد.

مجازات جرم رابطه نامشروع:

قانون ایران در ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی برای رابطه نامشروع ۹۹ ضربه شلاق تعزیری تعیین نموده است.

شکایت و پیگیری قضایی جرم رابطه نامشروع:

اگر کسی از همسرش بدلیل رابطه نامشروع جنسی و جسمانی (مثل  همبستر شده ، بوسیدن، در آغوش گرفتن و … ) شکایتی دارد باید مستقیما به دادگاه مربوطه به جهت اعلام جرم و شکایت مراجعه کند و اگر همسر مدعی رابطه نامشروع غیر  جنسی و جسمانی مثل تلفن ، پیامک ، تلگرام و … باشد باید به دادسرا مراجعه کند.

اگر دلیل رابطه نامشروع ارتباط تلفنی و پیامکی باشد دادگاه یا دادسرا می تواند از اپراتور مربوطه تلفن همراه ، اطلاعات مربوط به تماس های تلفنی و پیامک های متهم را به جهت بررسی اخذ کند.

رابطه نامشروع از طریق پرینت گرفتن از تماس ها و مکالمات ، پرینت پیامک های بین دختر و پسر ، شنود مکالمات ، وجود تصاویر و یا فیلم، اقرار، شهادت شهود و علم قاضی قابل اثبات است.

جرم رابطه ناشروع

غیر قابل گذشت بودن جرم رابطه نامشروع:

جرم رابطه نامشروع جزو جرایمی است که قانون مجازات ایران آن را جرم دانسته و برایش مجازات تعیین کرده است.

جرم رابطه نامشروع یکی از جرایم منافی عفت میباشد که نیازی به شاکی خصوصی ندارد. به دلیل اینکه موجب برهم زدن نظم جامعه میشود، جزء جرایم غیرقابل گذشت میباشد. در صورتیکه شاکی خصوصی نداشته باشد و یا رضایت بدهد، مجازات پابرجاست.

مثلا اگر مردی مرتکب رابطه نامشروع شود و همسرش گذشت کند، مجازات مرد ساقط نخواهد شد ولی ممکن است مجازات کمتری در نظر گرفته شود.

دادگاه صالح به رسیدگی جرم رابطه نامشروع:

رسیدگی به جرم رابطه نامشروع در تهران بدوا در دادسرای ارشاد رسیدگی شده است (دادسرای ارشاد در تهران خیابان وزرا)

بر اساس ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری:

جرائم زنا و لواط و سایر جرائم منافی عفت به طور مستقیم، در دادگاه صالح (دادگاه کیفری استان مربوطه)رسیدگی میشود. منظور از جرائم منافی عفت در این قانون، جرائم جنسی حدی، همچنین جرائم رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است. اگر کسی از همسرش بابت جرم رابطه نامشروع جنسی و جسمانی (مثل بوسیدن، در آغوش گرفتن و غیره ) شکایت دارد می بایستی بدوا در دادسرای ارشاد رسیدگی شده در صورت تشخیص مجرمیت به دادگاه ارسال میشود.

بنابراین، مطابق ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری جدید، اصلاحی ۲۴ خرداد۱۳۹۴ به جرایم جنسی حدی، مانند زنا، لواط، مساحقه، رابطه نامشروع غیر از زنا مانند بوسیدن و در آغوش گرفتن، به صورت مستقیم در دادگاه صالح رسیدگی می‌شود.

اما اگر رابطه نامشروع غیر از این موارد باشد به دادسرای مربوطه برای رسیدگی ارجاع میشود.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:تجاوز یا زنا یا رابطه جنسی به عنف

گروه وکلای حکمت:

در صورت نیاز به ارتباط با وکیل کیفری یا مشاوره حقوقی با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید تا وکلای مجرب گروه وکلای حکمت پاسخ گوی آن باشند.

یک سوال جزئی درباره جرم رابطه نامشروع دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص جرم رابطه نامشروع نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.